Domů
Evropská Unie
Evropská unie se sjednotila před mezinárodní klimatickou konferencí: státy se dohodly na společném postupu
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Evropská unie se sjednotila před mezinárodní klimatickou konferencí: státy se dohodly na společném postupu

Země Evropské unie v pondělí přijaly společný postoj pro mezinárodní konferenci OSN o klimatu COP28. Pozice týkající se cíle EU v oblasti snižování emisí z fosilních paliv ale byly nakonec zmírněny, jelikož nebylo možné dosáhnout shody.

Ministři životního prostředí EU se sešli v Lucemburku s cílem dohody na jednotném postoji EU pro každoroční summit COP. Ten se bude v tomto roce odehrávat v Dubaji. Jak informoval server Euractiv, cíle v předloženém dokumentu nakonec musely být zmírněny. Výsledkem je dokument, který apeluje na to, aby se globální energetika do roku 2050 stala "převážně bezfosilní", a aby směrovala k "plně nebo převážně dekarbonizované energetice v roce 2030".

Evropská komise a její předsedající země Španělsko nejprve prosadily přísnější postup ohledně snižování emisí. Uvedly, že aktualizované právní předpisy EU zvýší cíl sedmadvacítky v oblasti klimatu z 55 % čistého snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 na 57% snížení, což by mělo být reflektováno i v pozici pro COP. Nakonec ale musel blok států podvolit tlaku především zemí z východní části EU, které mají s dekarbonizací svých ekonomik větší problémy kvůli větší závislosti na uhlí.

"Texty přijímané jednomyslně vždy trvají o něco déle, než se dohodnou. Evropské země jsou na tom v oblasti energetiky dost odlišně, některé jsou stále velmi závislé na uhlí," vysvětlil zdroj z kabinetu francouzské ministryně pro energetickou transformaci Agnès Pannier-Runacherové.

Členské státy půjdou na COP28 s důrazem na to, že je důležité zvýšit celosvětové ambice, aby se udržely v mezích 1,5 °C, uvádí se v prohlášení zveřejněném po zasedání. EU sice nepřijde s novým cílem snížit emise, ale aktualizuje svůj závazek tak, aby odrážel balíček právních předpisů EU Fit for 55 přijatý ke splnění klimatických cílů do roku 2030.

Postoj Evropské unie k COP28 zahrnuje také výzvu k dosažení vrcholu emisí v tomto desetiletí a k postupnému ukončení využívání fosilních paliv.

Konference COP28 se letos uskuteční ve Spojených arabských emirátech. Šéfem konference je tamní ministr průmyslu a zároveň šéf státní ropné společnosti ADNOC. Mnoho zájmových skupin to považuje za obrovský střet zájmů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Ivan Novák
17. říjen 2023, 17:50

Ekonomická a v důsledku i politická manifestační autokastrace EU je opravdu neopakovatelné představení.

Michal K.
18. říjen 2023, 09:24

nejak tak. clovek by sa na tom aj dobre zabaval, keby nemusel znasat dosledky tych volovin

hellokitty
18. říjen 2023, 10:42

ake dosledky? lebo ja zatial nic nepozorujem, ludia stale nakupuju plne kosiky tovaru, ktory realne nepotrebuju, preco su vsade stale dopravne zapchy, ked zdrazuju pohonne hmoty?

energetik
18. říjen 2023, 17:18

Přesně tak, EU čmoudům jen ustupuje a dotuje jejich škodlivý byznys.

"Pro AP nizozemský ministr pro klima a energetiku přiznal, že podpora těžařských firem musí skončit, nedokázal však říct, kdy by k tomu mělo dojít.

Podle zprávy Centra pro výzkum mezinárodních korporací (SOMO) podpora nizozemské vlády každoročně činila téměř 37,5 milionu eur.

SOMO ve své zprávě vyzvala zákonodárce, aby vládní podporu firmám postupně ukončili do parlamentních voleb na konci listopadu."

Také mne štve že i ten původní Španělský návrh takto znehodnotili.

Pravoslav Motyčka
17. říjen 2023, 20:43

Přesně tak naprosté nepochopení. Stačí se podívat do Číny , tam se budují grandiózní stavby ,které mají zemi zabezpečit proti změnám klimatu. Jde zejména o přesun 44 mld m3 vody k zavlažování severní části Číny pro srovnání je to 1400m3/s to je více než 9x Vltava. Tím si Čína zajistí vlastní změnu klimatu ve svůj prospěch a umožní jí to pěstovat ohromné množství potravin pro svojí populaci. Jih Číny proti tomu nové řeky a kanály ochrání před povodněmi , protože odvedou vodu jinam. Proti tomu my nejsme schopni postavit ani 1 trapný jez na Labi a mudrujeme o tom už 20 let. Snažíme se o nedotčenou přírodu a nulové emise CO2. Přitom si likvidujeme vlastní energetiku a chudneme.

Pravoslav Motyčka
17. říjen 2023, 20:48

Dodatek . Čína díky těmto projektům vyrobí množství potravin odpovídající roční produkci USA....

JVr
18. říjen 2023, 08:33

No nevím, trochu mi to připomíná tu historii s Aralským jezerem, kde Sovětští soudruzi vládli přípojiným řekám a vymysleli, jak z pouště udělat rajskou zahradu.

Výsledek tohoto megalomanského počínání na sebe nedal dlouho čekat... ale třeba jsou Čínští soudruzi chytřejší no, také je jiná doba, kdy si toho lze mnohem více nasimulovat (spočítat) dopředu.

De Carbon
18. říjen 2023, 03:08

Kdyby CR mela pouste a polopouste, tak by ten presun vody daval i u nas smysl. Ale pokud vim, tak takova uzemi v CR nemame. Ale ted uz chapu zemanuv napad Dunaj-Odra-Labe. Cina v malem. Nastesti to uz nikoho nezajima.

Petr
18. říjen 2023, 07:33

Čína je na okraji propasti. Jde do vleklé ekonomické a sociální krize.

Jan Stehlik
18. říjen 2023, 09:18

Hrubý domácí produkt Číny ve třetím čtvrtletí meziročně stoupl o 4,9 procenta

Lukáš
18. říjen 2023, 13:40

Problem komunistickej ciny je, ze oni zverenia cisla ake potrebuju, nie ake su skutocne

Michal K.
18. říjen 2023, 09:27

ano ano. Cina v podstate uz zkrachovala. A nas v EU caka raketovy rast, mlieko a med, kde sa len pozries.

Šimon Špidla
18. říjen 2023, 10:18

Grandiózní stavby tohoto typu znamenají jediné: katastrofu. Třeba vyschlé Aralské jezero je toho dobrým příkladem.

Proč by se měl budovat jez na Labi? To nedává žádný smysl. Vody je málo, Němci na dolním toku nic podobného neplánují. Nechápu, proč o tom ještě někdo mluví.

Ivan Novák
18. říjen 2023, 16:19

Němcům na dolním toku Labe stačí stupeň Geesthacht, postavený ještě před zelenou revolucí. Za nízkého průtoku mají někdy potíž v Magdeburku, ale jinak tam plavba bez problému. U nás by ten jez zatopil brody a prodloužil zaručenou plavební sezónu k Hamburku odhadem ze dvou na 8 měsíců. MVE by byla bonus (mimochodem, např. Rakušani hradí své řeky za účelem využití vodní energie čile, jen nad tím nepovykují.

Adélka Nováková
18. říjen 2023, 00:18

Nechápu, proč státní autority EU podléhají zkázonosným koncepcím a nevyžádají si podklady o skutečné bilanci CO2 na planetě Zemi, zcela ignorují bruselští nedouci sekvestraci CO2 zdravého lesa do dřeva, ale straší lidstvo EU oteplováním atd.!

Čína pochopila vliv CO2 na růst dřevin, proto pro zalesňování pouště Gobi vysázením miliard borovic podpoří rozvoj uhelné=fosilní energetiky o výkon cca 245 GW, a naši EU nedouci navrhují jeden nesmysl za druhým - jak nakládat s CO2!!

Kdy se vrátí kompetentní do vedení států? Nedouci je do vedení už nikdy nepřipustí a destrukci států EU nelze zastavit ani zmírnit, protože dotační i finanční mafie tvrdě jdou za svým cílem=ZKÁZY!

Petr
18. říjen 2023, 07:33

Čína si megalomansky ničí svou zemi a budoucnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se