Domů
Evropská Unie
Již 11 zemí Evropské unie splnilo své cíle pro podíl OZE do roku 2020

Již 11 zemí Evropské unie splnilo své cíle pro podíl OZE do roku 2020

Již jedenáct zemí Evropské Unie splnilo cíle pro podíl obnovitelných zdrojů energie na konečné spotřebě energie pro rok 2020. Celkově je cíl splněn ze 17 % s tím, že zemím zbývají dva roky pro jeho naplnění. Informaci přinesl server Euractiv.

Údaje z evropského statistického úřadu Eurostat ukazují, že podíl OZE na konečné spotřebě energie v roce 2016 činil 17 %, což znamená, že se podíl solární, větrné, vodní energie a energie biomasy od roku 2004 zdvojnásobil.

Největší podíl (53,8 %) dosáhlo Švédsko, které bylo následováno Finskem (38,7 %) a dále Lotyšsko (37,2 %). Nejnižší podíl zaznamenali Nizozemsko, Francie a Irsko, které jsou nejvíce vzdáleny svým národním cílům. Každý členský stát má svůj vlastní cíl do roku 2020, který zohledňuje jeho geografické předpoklady a jeho výchozí ekonomickou a energetickou pozici k roku 2008, kdy byly cíle stanoveny.

Evropský komisař pro životní prostředí Miguel Caněte po jednání Evropského parlamentu o zvýšení cílů pro rok 2030 z 27 % na 35 %  uvedl, že impozantní čísla znamenají, že je vidět stále silnější poptávka po ambiciózních cílech. Poslanec Evropského parlamentu za stranu zelených Claude Turmes nazval hranici 35 % jako nutné minimum pro splnění Pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Štítky:OZE
EU

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Češi o Green Dealu nevědí nic. Leda domněnky a dezinformace, tvrdí ekopsycholog Krajhanzl
19. květen 2022, 22:07
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Hariprasad Hajič
31. leden 2018, 10:03

Myslím, že je velmi dobře, když se EU staví zodpovědně k ekologii a udržitelnému rozvoji. Indové říkají: Kdo chraňuje etiku, toho etika ochrání (dosl. dharma - povinnost, etika, mravnost...).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se