Domů
Evropská Unie
Kandidát na předsedu Evropské komise: Uhlíková daň je nezbytností

Kandidát na předsedu Evropské komise: Uhlíková daň je nezbytností

Frans Timmermans, současný první místopředseda Junckerovy Evropské komise a kandidát socialistického bloku na nového předsedu, na jednání v Bruselu minulý týden upozornil na nutnost zavedení „spravedlivé uhlíkové daně“. Evropská unie by dle něj měla k tomuto opatření urychleně přistoupit, aby posílila svůj boj proti klimatickým změnám.

Uhlíková daň by zatížila suroviny, při jejichž zužitkování jsou do ovzduší vypouštěny skleníkové plyny. Jde o poměrně kontroverzní téma, oponenti zdanění například uvádějí, že by daň mohla mít neblahý dopad na sociálně slabší skupiny obyvatel. Zastánci naopak argumentují akcelerací klimatických politik a v ČR například záchranou systému CZT.

Timmermans, který by mohl v průběhu roku 2019 nahradit Junckera na postu předsedy Evropské komise, a získat tak postavení jedné z nejmocnějších osobností Evropy,  je urgentním zastáncem uhlíkového zdanění. Daň by měla mít progresivní nástup, měla by být spravedlivá, zatěžovat tedy především velké korporace, a zavedena přímo na evropské úrovni, jak se Timmermans, bez zacházení do přílišných detailů, vyjádřil.

Uhlíková daň by rovněž mohla pomoci k přechodu na cirkulární ekonomiku, což je jedním ze základních cílů EU pro nadcházející roky. Timmermans je rovněž velkým protagonistou cirkulární ekonomiky a posilování strategie pro boj s plastovým odpadem.

K otázce doprovodných finančních regulací týkajících se snižování emisí skleníkových plynů se nedávno vyslovil i Emmanuel Macron či Nicolas Sarkozy. Macron navrhuje zavedení minimální ceny uhlíku (carbon price floor) v rámci systému EU ETS. Jeho předchůdce Sarkozy je zastáncem uhlíkového cla (border carbon tariff), který by danil zboží na vnější hranici EU.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
JVr
12. březen 2019, 17:27

Hmm zajímavé plány...

Vše se projeví na koncových cenách. Na druhou stranu by to mohlo přinést komerční podporu při snižování spotřeby uhlíku a peníze do rozpočtů vlád.

Tedy pokud vláda sníží daně z příjmů, dá se o takových opatřeních uvažovat...

Pokud ne, povede to pouze k dalšímu ožebračení nízko popř. středně příjmových vrstev obyvatelstva na úkor státu a korporací...

Petrik
12. březen 2019, 18:19

Ale kuraci podoruji take statni rozpocet. A na druhe strane se povoli limit CO2 uhelkam!!! OD CEZU!!!

Jan Sk
13. březen 2019, 12:39

Nevím o čem to mluvíte, ale každá elektrárna od plynu po uhlí si musí kupovat emisní povolenky... a to včetně tepláren (spaloven,plynových i uhelných)... Nic proti ale kam si myslíte, že se promítne velmi zvýšená uhlíková daň ?? No do ceny spotřebitelům, je to těžké pokřivení trhu..

K tomu zavedou můžou zavést také uhlíkovou daň na ropné produkty, jako benzín a nafta či LPG atd.

Koncový výsledek bude ten, že jen budete platit více a ŽÁDNÉ klimatické změny to nepřinese.

JOsef Vrzal
13. březen 2019, 09:10

EU=SSSR 2.0

Martin Pácalt
13. březen 2019, 09:30

Kladu si otázku, kde na území EU v její historii někdo úmyslně vyvolal hladomor, kde v EU mají průmyslový komplet a lá Majak, kde v EU byly násilím přesídleny miliony obyvatel. A taky mi vrtá hlavou, proč se do EU tlačí "půlka" obyvatelstva světa a proč to tak nefungovalo ve Svazu 1.0, odkud utíkal kdo mohl a chtěl zároveň.

Jozef Mikula
13. březen 2019, 13:08

Že nebyl zatím v EU hladomor můžeme být rádi. Ale s těmito a dalšími nesmysly eurosojuzu tu určitě hladomor bude.

A odpověď na otázku, proč se tu tlačí půlka světa je s. systém dávek pro kdekoho, i kdyby byl s Marsu.

Jinak to je novodobý sovětský svaz.

pavel
13. březen 2019, 11:33

koukám jeden debil odešel a hned je to jinej

Dadic
13. březen 2019, 11:43

To je skvělé, takže já budu platit nějaký pí***iny, co si kde jaký de**nt vzpomene, a přitom přes plot za***ana bioplynka s kterou nesouhlasilo 87% obce, tahněte už do pr**le. Každý by se měl zamyslet nad tím co ten stát dělá, a to co by měl dělat tak nedělá.

Novak
14. březen 2019, 08:30

Běžte k Evropským volbám a nevolte socialistický blok, to je sice jen malý krůček, ale pokud to udělá dostatečný počet lidí, tak tento pán holt předsedou nebude. Ale nejsem dokonalý expetr na EUbyro, takže pokud se mýlím, opravte mně.

energetik
14. březen 2019, 09:21

No a do toho ještě v ČEZku pí***iny s jadernými parodiemi a s vydržovaným ČEZem, jak kdyby toho nebylo málo.

Jan Skoupý
14. březen 2019, 15:55

Nejenže jste vulgární ale ukazujete tady i svou nevzdělanost a neznalost... přeji pěkné dny :)

Carlos
14. březen 2019, 17:01

Myslím že je to jenom vratka na to co napsal Dadic.

Jinak ČEZ je tu vydržovaný, v normální zemi by v něm stát neměl víc než pár procent a pokud by stát chtěl stavět JE, tak vypíše soutěž na stavbu a provoz JE a nebude tu dělat různé pokusy o Lex Dukovany et Temelín a podobně.

Emil
14. březen 2019, 17:55

Nevím co je pro Vás normální země, ale třeba na sklonku loňského roku ve Francii:

Francouzská vláda údajně uvažuje o odkupu akcií od menšinových akcionářů utility EDF. Vláda, která má v EDF podíl 84 %, prý požádala EDF, aby navrhla změny ve své struktuře (Bloomberg)

Jakým způsobem staví nové bloky třeba Maďarsko, to asi víte. Spadá do Vaší definice normální země?

Carlos
14. březen 2019, 18:22

Maďarsko? Ne, to je poloautokratický režim.

Francie se chová v mnoha ohledech také podivně a vliv odborů je tam až nezdravě velký. Stát by se do energetiky neměl pokud možno skrze firmy vůbec montovat.

Tadeus
13. březen 2019, 20:39

Tyhle nápady zaženou Evropu na ekonomický okraj světa. Brzy nás ekonomicky předhoní i Afrika.

Podoubský
15. březen 2019, 10:45

..........ševče zaplať............

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se