Domů
Emise CO2
CAN: Evropský systém emisního obchodování podporuje průmysl ve znečišťování

CAN: Evropský systém emisního obchodování podporuje průmysl ve znečišťování

Dle studie zveřejněné sdružením evropských nevládních organizací Climate Action Network Europe (CAN) profitují průmyslová odvětví s vysokou energetickou náročností ze systému obchodování s povolenkami EU ETS. Institut ve své zprávě uvedl, že odvětví průmyslu jako chemický, cementářský, papírenský či ocelářský ze systému profitují a využívají jej jako „dotační prostředek“, aniž by přitom emise efektivně snižovaly.

Ve zprávě sdružení CAN uvedlo, že energeticky náročná odvětví patří k těm, která zaznamenávají nejpomalejší vývoj v oblasti snižování emisí skleníkových plynů a zpomalují taktéž přijímání ambicióznějších klimatických politik. Dále upozorňuje na to, že průmyslová odvětví byla hlavním důvodem, proč EU ETS přinesl efekt přenosu zvýšených nákladů spojených s nutností plnit povinnosti vyplývajících ze systému spíše na zákazníky než na samotné znečišťovatele.

Přitom hlavním cílem systému je tržním mechanismem motivovat znečišťovatele k postupnému snižování emisí, například investováním do nových technologií. Situace, kdy je zvyšována konečná cena produktu, aniž by výrobci obměňovali výrobní procesy s cílem snižovat energetickou náročnost, je tak nežádoucí.

Miliardové ztráty z  bezplatně přidělovaných povolenek

Z důvodu nutnosti investic a taktéž k zajištění konkurenceschopnosti evropských průmyslových podniků s podniky ze zemí, kde klimatické politiky tyto nijak neomezují (tedy z důvodu tzv. rizika úniku uhlíku), byla pro energeticky náročné průmysly zavedena celá řada výjimek, včetně bezplatného přidělování povolenek či kompenzačních schémat (tato byla zavedena například na Slovensku, Německu či ve Finsku).

Studie kupříkladu uvádí, že díky bezplatnému přidělování povolenek přišly jednotlivé evropské země o možný příjem ve výši 143 miliard eur v období 2008-2015 a firmám se díky prodeji nadbytečných povolenek zvýšily příjmy až o 25 miliard eur. I po novelizaci směrnice o ETS, která byla zveřejněna v březnu, bude bezplatné přidělování povolenek v určité míře pokračovat a dle studie tak v období let 2008-2030 přijdou jednotlivé evropské státy o celkem asi 380 miliard Eur z možných výnosů z povolenek. Mimo jiné mohou průmyslové podniky v některých státech těžit z velmi štědrých daňových úlev. Například v Německu šlo v roce 2016 o částku asi 17 miliard eur.

Zisky průmyslů v jednotlivých státech EU vzniklé v důsledku prodeje přebytku povolenek. Zdroj: Carbon Market Watch

Neexistující „únik uhlíku“

Pojmem často citovaným v problematice vlivu EU ETS na evropský průmysl je takzvaný „únik uhlíku“, tedy situace, kdy průmysl přesídluje do zemí, kde jsou klimatické politiky méně striktní, či neexistující. Zpráva upozorňuje, že únik uhlíku nebyl prokázán a novelizace směrnice o EU ETS podmínky pro zařazení pod kategorii odvětví ohrožených únikem uhlíku zpřísnila pouze velmi střídmě. Energeticky náročná průmyslová odvětví naopak velmi často těží z nízkých cen elektřiny, aniž by čelila údajnému riziku zhoršení konkurenceschopnosti způsobené únikem uhlíku.

Zpráva upozorňuje, že situace, kdy jsou nadále podporovány tradiční přístupy, může ironicky vést k tomu, že průmyslové podniky budou zaostávat za konkurencí v jiných regionech, jako je Čína, která značně investuje do inovací a modernizace. Autoři studie předkládají návrhy změn evropských politik, s cílem zajistit, aby průmyslová odvětví byla dekarbonizována do roku 2050.

Komentáře

(2)

Martin Hájek

10. duben 2018, 23:37

No je opravdu třeba od těch cementářů krajně podlé, že neumí porazit přírodní zákony a stále při své výrobě emitují CO2 a když jim na to někdo napálil povolenky, tak jim přecházejí do ceny pro zákazníky. Běda jim! Ale jinak pojďme ten systém zrušit, když stejně jen podporuje vyšší emise :-).

Petr

11. duben 2018, 13:59

No jo je to fakt hroznej pech, tak supersložitě se vymýšlí a draze podplácením zavádí CO2 náboženství, jako hlavní modernizační ideologie dobroserů z EU.

A přitom průmysl se daleko rychleji modernizuje nejen v Číně (kde to ještě nezavedli a nekonečně odkládají), ale dokonce i v USA jenž to rovnou odmítli.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.