Domů
Evropská Unie
Minimální dovozní cena fotovoltaických panelů do EU zůstává nezměněna

Minimální dovozní cena fotovoltaických panelů do EU zůstává nezměněna

Evropská komise zamítla žádost evropských výrobců fotovoltaických panelů vedených společností EU ProSun na změnu způsobu stanovení minimální dovozní ceny fotovoltaických panelů na evropský trh. Nadále tak bude používán index stanovený společností Bloomberg.

EU ProSun vznesla stížnost u Evropské komise, neboť se domnívá, že do dnešní doby používaný ukazatel společnosti Bloomberg zahrnuje stále větší množství čínských výrobců panelů, kteří prodávají své panely levněji, než výrobci z ostatních regiónů. To samozřejmě snižuje výslednou minimální dovozní cenu panelů do EU. EU ProSun se domnívá, že Bloomberg ke stanovení svého výpočtu neužívá reprezentativní vzorek a tím úmyslně snižuje hodnotu indexu.

Evropská komise na základě vlastního šetření tuto stížnost zamítla. Bylo zjištěno, že ceny jak čínských, tak ostatních výrobců v posledním období poklesly. Dále se také zvýšil podíl čínských výrobců na světovém trhu. Tyto dva faktory ovlivnily pokles minimální dovozní ceny panelů.

„Stávající index zůstává reprezentativním obrazem světového vývoje ceny fotovoltaických panelů, protože obsahuje ceny od čínských respondentů. Poměr čínských respondentů v indexu se zvýšil na úroveň, která lépe odráží podíl čínských výrobců na světovém trhu,“ zdůvodňuje své rozhodnutí evropská komise.

Mluvčí společnosti EU ProSun Milan Nitzschke označil rozhodnutí za nešťastné, ale vzhledem k iracionálnímu postupu při stanovení minimální ceny za očekávatelné. „Na hodinách statistiky by mě vyhodili, kdybych použil takovéto postupy,“ shrnul Nitzschke práci komise.

V britském parlamentu v reakci na aktuální dění zaznělo, že by bylo lepší minimální dovozní cenu zcela zrušit. „Během probíhajícího šetření stavu trhu by bylo spravedlivější a jednodušší zcela zrušit minimální dovozní cenu,“ prohlásila Andrea Leandsom z Ministerstva energetiky a klimatických změn.

zdroj úvodní fotografie: Sandia Labs

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
V EU platí zákaz dovozu ruského uhlí. ‚Žádná další výjimka,‘ uvedla Evropská komise
11. srpen 2022, 10:48
Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí
8. srpen 2022, 17:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se