Domů
Evropská Unie
Novelizace směrnice o energetické účinnosti je předmětem sporů v EU

Novelizace směrnice o energetické účinnosti je předmětem sporů v EU

V Evropském parlamentu (EP) existují dvě podoby návrhů novelizace směrnice o energetické účinnosti, o které se bude uvnitř EP hlasovat 28. listopadu. Tvorba textu je doprovázena vnitřními rozbroji mezi hlavními politickými skupinami EP i uvnitř nich. Směrnice o energetické účinnosti je vnímána jako jedna z klíčových energetických legislativ EU, mj. i pro naplnění cílů Pařížské dohody. 

V listopadu 2016 Evropská komise zveřejnila balíček týkající se energetické účinnosti, včetně novelizace směrnice o energetické účinnosti. Nyní EU cílí na energetickou účinnost alespoň 27 % ve srovnání s tzv. business-as-usual scénářem. Komise nicméně ve svých návrzích předložila zvýšení tohoto cíle na 30 %, přičemž plnění cíle by se mělo stát právně závazným.

Na tento komisní návrh musí EP reagovat do 28. listopadu. O návrhu textu se bude hlasovat nejdříve uvnitř Výboru EP pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) a následně v celém EP. Výsledkem hlasování bude text, který bude základem společné pozice EP během trilaterálních jednání s Komisí a Radou. Trilaterální jednání jsou neformální součástí řádné legislativní procedury EU a slouží k dosažení shody mezi třemi institucemi, a tedy k urychlení legislativního postupu.

Neshody o novele směrnice uvnitř EP

Text předložený k hlasování v EP obsahuje zvýšení cíle energetické účinnosti na 40 % a také závazné národní cíle. Tato podoba návrhu je podporována zejména Socialisty a demokraty (S&D). V opozici proti této skupině stojí návrh Evropské lidové strany (EPP) a skupiny Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kteří podporují pouze orientační, nezávazný cíl 30 %.

Oba návrhy se od sebe tedy poměrně zásadně liší. Protistrany v současnosti shání potřebné hlasy, aby byla právě jejich pozice odhlasována. Odhlasovaný návrh bude představovat pozici celého EP během trilaterálních jednání s Radou a EK. S výběrem konkrétního návrhu bude vybrán také dotčený zpravodaj (osoba pověřená zpracováním zprávy k návrhu právního předpisu). Ten bude EP při vyjednávání zastupovat a lze očekávat, že se bude svého původního návrhu držet co nejvíce. Proto je i toto hlasování uvnitř Parlamentu klíčové.

Rada během čekání na pozici EP přijala tzv. obecný postoj v podobě nezávazného 30 % cíle. Některé státy přitom stále podporují stávající cíl 27 %. Je tedy patrné, že novelizace směrnice o energetické efektivitě je předmětem mnohých politických debat a střetů nejen v EP, ale také mezi členskými státy.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Češi o Green Dealu nevědí nic. Leda domněnky a dezinformace, tvrdí ekopsycholog Krajhanzl
19. květen 2022, 22:07
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se