
Plán EU nereflektuje krizi v Evropě, chybí mu konkrétní opatření, tvrdí svaz
Plán EU na zlepšení situace průmyslu v Evropě a snížení nákladů na energie nereflektuje krizi evropského průmyslu ani současnou situaci v Evropě. ČTK to sdělili zástupci českého průmyslu a analytici. Komisi vyčítají zejména absenci konkrétních opatření a zásadních změn a také pokračování dosavadních ekologických cílů.
EK dnes předložila dokument Clean Industrial Deal, v němž představila svůj plán na snížení nákladů na energie pro podniky i občany, dokončení energetické unie, přilákání investic a lepší připravenost na potenciální energetické krize. Cílem plánu je ušetřit Evropanům už v letošním roce 45 miliard eur (1,1 bilionu Kč), do roku 2040 by to pak mělo být 260 miliard eur (6,5 bilionu Kč) ročně, uvedla komise.
Návrh komise ovšem podle Svazu průmyslu dostatečně nereflektuje upadající konkurenceschopnost Evropy ani současnou geopolitickou situaci. Varovným signálem je pro něj především přetrvávající požadavek komise na snížení emisí o 90 procent do roku 2040 a uhlíkovou neutralitu do roku 2050, což podle svazu velmi omezuje možnost změny. Zástupci českého průmyslu navržený cíl odmítají jako ideologický a pro řadu oborů smrtící. Dokument navíc podle svazu nepředkládá jasná opatření na slibované snížení nákladů na energie.
„Je dobře, že si Evropská komise konečně uvědomila, do jak velkých problémů se dostal evropský průmysl a evropská ekonomika obecně kvůli klimatickým a jiným politikám EU, stále ale nenašla odvahu ke skutečnému přehodnocení kurzu. Evropa nedokáže konkurovat Číně, USA a dalším zemím. Přicházíme o farmaceutický, chemický, obranný průmysl či ocelářství. Nebudeme dost odolní vůči krizím, hlavně té bezpečnostní, která je v současné geopolitické situaci urgentní,” uvedl prezident svazu Jan Rafaj.

Dokument kritizují i někteří analytici. Podle analytika XTB Jiřího Tylečka výsledná podoba návrhu ukazuje nízkou sebereflexi evropských politiků. „Vůbec nereaguje na poslední politické dění. Dle předběžného materiálu je v zásadě systém nastaven správně a chystají se jen dílčí úpravy. V návrhu nevidím zásadní změny, které by měly evropskému průmyslu pomoci,“ řekl Tyleček.
Jako hlavní problémy dokumentu vidí nerevidovaný cíl na snižování emisí, dále nezastropování cen emisních povolenek či absenci úlev pro stěžejní průmysl. „Dokument navrhuje také nižší daně za elektřinu, a to v období, kdy by Evropa měla prudce zvýšit výdaje na obranu,“ podotkl Tyleček.
Analytik Capitalinked.com Radim Dohnal v rámci konkrétních bodů plánu ocenil záměr omezit závislost na dovozu fosilních paliv, ať už z pohledu platební bilance, nezávislosti Evropy, nepodporování nepřátelských režimů a také tlaku na snižování uhlíkové stopy. „Naznačené cesty jsou zhruba správné. Já bych jen nedělal žádné dotace, ale motivoval k vyššímu zapojení obnovitelných zdrojů energie, a to bude nepřímo na úkor fosilních paliv. Výhodné by bylo také dále zvýšit propojení jednotlivých přenosových soustav elektřiny i přepravy plynu,“ řekl Dohnal. Při rozvoji obnovitelných zdrojů apeluje na snadnější povolování nových zdrojů i staveb pro přenos energie a distribuci. Mezery vidí například ve fungování přečerpávacích elektráren.
Mohlo by vás zajímat:
"Já bych jen nedělal žádné dotace, ale motivoval k vyššímu zapojení obnovitelných zdrojů energie, ..."
Tak tuto větu nechápu.
to bude slovní motivace na úrovni pochvaly, a ti hodně namotivovaní mohou dostat i diplom
Ja vidim jedinou cestu.
Okamzite rozpusteni EK a vsechny hnat k trestni zodpovednosti.
A jeste nechapu, proc tolik predstavitelu vsech statu EU neni schopno predstavitele EK poslat k šípku treba vyslovenim neduvery.
EU je postavena na úplatcích, kterým se eufemisticky říká dotace. Na ty nejluxusnější dotace dosáhnou pouze šíbři napojení na vládnoucí špičky. Přece si nevypustí rybník. Když si k tomu představíš celý administrativní (ekonomicky naprosto neefektivní) řetězec, ve kterém se nemalá část dotací ztratí, vidíš polovinu tragédie EU. Druhou polovinou je cesta dlážděná dobrými úmysly vedoucí sprintem do pekla s názvem GD. Proti GD v podstatě nic nemám, jen proti násilnému způsobu jeho naplňování, zde souhlasím s panem Vaněčkem.
"..Plán EU na zlepšení situace průmyslu v Evropě a snížení nákladů na energie nereflektuje krizi evropského průmyslu ani současnou situaci v Evropě. ČTK to sdělili zástupci českého průmyslu a analytici. Komisi vyčítají zejména absenci konkrétních opatření a zásadních změn a také pokračování dosavadních ekologických cílů..."
o akych zastupcov, resp. akehopriemyslu tu je rec? .. a o analytikoch mam svoje predstavy .. zas niekto s humanitnym vzdelanim, sa pasuje do role analytika ci experta na energetiku ci priemysel
Evropa je v rozkladu, ztratila svůj kdysi celosvětový vliv, chybí jí jednotící myšlenka (jako byla po 2. světové válce=už nikdy něco takového nesmí nastat).
Vnucovaná jednotící myšlenka (=Evropa bez emisí CO2) je fejk, nemá to vědecký základ ani společenský souhlas všech.
Vymírají generace pamatující válku a ranné poválečné období, proto je válečná propaganda zase úspěšná.
Místo cíle, čeho dosáhnout technickým pokrokem (nikdy v historii nebyl tak rychlý a obrovský) a společenským souhlasem máme příkazy, zákazy, povinné uhlíkové odpustky a nesmyslné regulace (ve jménu "dobra" a "záchrany planety")
Doporučuji brilantní, pragmatický a konstruktivní článek přesně popisující situaci v EU a možné východisko
A pro mladé diskutéry dodávám i odkaz na
neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/stari-hele-dedku-nezaclanej.A250226_175811_p_spolecnost_nef
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se