Británie ukončí podporu fotovoltaik na střechách. Je to podraz, tvrdí zástupci odvětví

DomůEvropská UnieBritánie ukončí podporu fotovoltaik na střechách. Je to podraz, tvrdí zástupci odvětví

Spojené království příští rok ukončí podporu fotovoltaik umístěných na střechách rodinných domů. Odvětví tento krok bere jako podraz ze strany ministerstva. Obranou kroku jsou klesající investiční náklady na technologii, které od začátku vypsání podpory klesly na méně než polovinu.

Představitelé z odvětví obnovitelných zdrojů a další zájmové skupiny obvinili britské ministerstvo z podrazu učiněnému proti solárním instalacím na střechy, když vláda oznámila, že podpora do tohoto odvětví obnovitelných zdrojů bude ukončena od dubna příštího roku bez jakékoli další formy pokračování. Nyní se prokáže, zda technologie dokáže obstát i bez finanční podpory.

Poslední žádosti na podporu budou přijaty v březnu a poté se již začne uzavírat kapitola podpor malým fotovoltaickým systémům, o kterou si od roku 2010 zažádalo více jak 800 000 domácností. Boom investic do střešních instalací značně ochladl již v roce 2016 kdy došlo k znatelnému poklesu výkupních cen. Subjekty v odvětví ovšem doufaly, že se situace zlepší a bude vypsána jiná forma podpory. Namísto toho došlo k naprostému ukončení podpor ze strany ministerstva průmyslu.

Enviromentální sdružení jsou nyní rozčarována z toho, že podpora bude ukončena a vyčítají ministerstvu nerozhodnost, protože se vědělo již tři roky, že dotace budou ukončeny. Názorové otočení vlády je velmi radikální. Od příštího dubna totiž nové instalace nejenže nedosáhnou na podporu formou výkupních cen (feed in tariff), ale nebudou získávat ani platby za dodání přebytků do sítě.

Na druhou stranu dotace splnily svůj účel a typická střešní fotovoltaická elektrárna nyní vyjde na 6 000 liber (175 000 Kč), což je méně než polovina oproti investičním nákladům před zahájením dotací. V Británii došlo v minulých týdnech kvůli nezvykle slunnému počasí k překonání několika rekordů výroby elektřiny ze solárních zdrojů.