Domů
Evropská Unie
Propojení mezi Francií a Irskem získá dotaci od EU ve výši 4 mil. €

Propojení mezi Francií a Irskem získá dotaci od EU ve výši 4 mil. €

Evropská unie poskytne ze svých fondů 4 mil € (105 mil. Kč) na propojení přenosových soustav Francie a Irska.

Projektu, který chce vybudovat první propojení francouzské a irské elektroenergetické soustavy, byl minulý týden udělen Evropskou komisí grant ve výši 4 miliony EUR. Keltské propojení umožní rozšíření volného obchodu s energií mezi zeměmi EU, dále přinese zvýšení bezpečnosti dodávek energie v Irsku a umožní integraci více obnovitelných zdrojů do evropského energetického systému.

Představitelé projektů, RTE France a EirGrid, a výkonná agentura EU pro inovace a sítě, INEA, podepíší grantovou dohodu na slavnostním ceremoniálu v Bruselu, na kterém se setkají zástupci francouzské a irské vlády a Evropské komise.

Samotné propojení mezí zemí galského kohouta a ostrovním státem se bude skládat z přibližně 600 km podmořských kabelů. Kapacita propojení bude až 700 MW, což je ekvivalent dodávky energie přibližně 450 000 domácnostem. Současně s vedením bude položena přímá komunikační linka optického vlákna mezi Irskem a Francií. Propojovací vedení také umožní, aby přebytky obnovitelné energie byly přenášeny na další místa, kde je vysoká poptávka po elektřině.

K dnešnímu dni již byla úspěšně provedena studie proveditelnosti, počáteční návrh a předběžná konzultace projektu za podpory orgánu pro propojení Evropy – CEF (EU Connecting Europe Facility).  Samotný grant, který také pochází z fondu CEF, bude financovat studii, jež bude zahrnovat detailní vypracování projektu, veřejnou konzultaci a přípravu na jeho výstavbu.

Propojení spadá do kategorie projektů společného zájmu (PCI), jelikož se považuje za nezbytné pro dokončení vnitřního trhu EU s energií a pro přispění k poskytování cenově dostupné, bezpečné a udržitelné energie v Evropě.

Komentáře(1)
Ladislav
4. červenec 2017, 20:25

Přijde mi to jako politický projekt a vyhazování peněz. Technicky by asi lépe fungovalo několik kratších podmořských kabelů mezi Irskem, Anglií a pevninskou Evropou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.