Soudní dvůr EU: Bulharsko vážně porušuje limity znečištění ovzduší
Soudní dvůr Evropské unie dnes prohlásil, že Bulharsko porušuje limity znečištění ovzduší nebezpečnými látkami. Hlavní environmentální skupiny přislíbily pomoc ve snahách donutit členské země EU k přijetí opatření pro zlepšení kvality ovzduší. Dnes to uvedla agentura Reuters.
Podle Soudního dvora Evropské unie byly na několika místech v Bulharsku v období mezi roky 2007 a 2014 naměřeny vyšší koncentrace malých prachových částic. Jedná se o závažné porušení pravidel Evropské unie ohledně kvality ovzduší, jelikož tyto částice způsobují dýchací potíže a srdeční choroby. I přesto nejsou součástí rozhodnutí soudu žádné postihy vůči Bulharsku.
Evropská komise odhaduje počet předčasných úmrtí v Bulharsku v roce 2013, které lze připsat znečištění ovzduší, na 13,7 tisíc a okolo 400 tisíc v celé EU.
Bulharské ministerstvo životního prostředí ve svém prohlášení za hlavní důvody zvýšeného znečištění ovzduší označilo využívání uhlí a dřeva k vytápění a velký podíl starých vozů na bulharských silnicích. Ministerstvo zároveň prohlásilo, že pracuje s institucemi na zlepšení situace.
Právní předpisy v oblasti kvality ovzduší porušuje 23 členských zemí EU
Podle vyjádření Evropské komise je evropský zákon o kvalitě ovzduší porušován ve více než 130 městech ve 23 z 28 členských států EU.
Mimo Bulharska zahájila Evropská unie právní kroky proti 15 zemím z důvodu porušování norem kvality ovzduší, včetně koncentrace pevných částic. Soudní dvůr Evropské unie v současné době přezkoumává případ týkající se Polska.
Aktivisté rozhodnutí vůči Bulharsku, které je prvním, kdy Evropská unie rozhodla proti členskému státu v případu týkajícím se pravidel o kvalitě ovzduší, berou jako precedens pro další případy.
„Soudní dvůr Evropské unie otevřel dveře pro významný pokrok v boji Evropy za čistý vzduch a ujasnil, že zdraví lidí je na prvním místě,“ řekl Ugo Taddei, právník aktivistického hnutí ClientEarth.
Mohlo by vás zajímat:
To je neuvěřitelná arogance a dekadence, co se na tom soudním dvoře v Lucemburku děje. Místo aby nejchudšímu Bulharsku pomohli, tak ho buzerují. A všichni dobroserové to hned podporují....
Mě víc vadí, že šestý nejbohatší region v EU má špinavé ovzduší (koncentrace pevných částic a kysličníků dusíku). Hádejte který region to je (a jestli je opravdu tak "bohatý").
V článku by bylo potřeby víc vypíchnout, že za to může i vytápění dřevěnou BIOMASOU, ale hlavně jsou tam špatně zmíněna příliš stará auta, když nejnebezpečnější prach produkují poslední roky nejmodernější přímovstřiky.
Mělo by se rozlišovat, jestli se jedná o biomasu spálenou v centrálním zdroji, nebo v lokálním topeništi, často jsme s tím na štíru také. Co se týká motorů, tam záleží co sledujete.
Rozhodně jak říká pan Vaněček, postup EU není správný. Pokud žádá změnu, pak by měla zřídit programy přímo pro lidi, nebo dohlédnout na vládu aby do ekologizace šla. Ale co je větší problém, je vůbec konvergence úrovní států, která se neděje! Bez té se celá EU bude sypat na kousky a pak se bude ta poměrně hloupá nudle V4+Rumunsko+Bulharsko, muset jó hodně otáčet aby si zajistila ekonomickou pozici a bezpečnost.
Důležité je říci, že Bulharsko přijalo podobně koncipovaný zákon o podpoře tzv. oze jako ČR. V ČR to vedlo k bilionovému tunelu, v Bulharsku růst ceny elektřiny vedl k pádu vlády. Přes gigantické náklady, které podpora oze parodií na elektrárny spolykala je jasně vidět, že to k omezení emisí nevedlo ani v zde, ani v Bulharsku a ani v Německu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se