Domů
Evropská Unie
Spory o dotace pro OZE se blíží konci, ERÚ podporu nejspíše vypíše

Spory o dotace pro OZE se blíží konci, ERÚ podporu nejspíše vypíše

Stávajícím obnovitelným zdrojům (OZE) a vysokoúčinné kombinované výrobně energie a tepla (KVET) Energetický regulační úřad (ERÚ) přeci jen podporu pro příští rok pravděpodobně vypíše. Dnes odpoledne zveřejnil pracovní verzi cenového rozhodnutí, jehož finální verze bude uvedena v platnost v okamžik, kdy schválené nařízení vlády vyjde ve Sbírce zákonů. Podpora pro zdroje připojené v příštím roce nebude vypsána, dokud ji neodsouhlasí Evropská komise.

Podpora se týká elektřiny vyrobené v podporovaných zdrojích (OZE, vysokoúčinná kombinované výroby elektřiny a tepla a výrobny elektřiny z druhotných zdrojů) a vyrobeného tepla z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu před rokem 2013. Těmto zdrojům hrozilo, že se v roce 2016, případně i v dalších letech, budou muset obejít bez podpory. Celkově se pro příští rok jednalo o částku 42 miliard korun.

„Dnes, aby se situace nějakým způsobem vyřešila, nebo aby se alespoň nějak řešila, zveřejníme pracovní verzi cenového rozhodnutí, které by mohlo vyjít vstříc nařízení vlády. Pracujeme s tím, že Evropská komise skutečně tu podporu posuzuje jako existující, jak tvrdí ministerstvo průmyslu a obchodu. My ty informace nemáme,“ uvedl po jednání vedení ERÚ mluvčí úřadu Jiří Chvojka.

Pokud by se situace vyřešila do konce roku, příjemci podpory by získávali peníze, tak jako tomu bylo doposud. V opačném případě by podporu získali až s uvedením cenového rozhodnutí ERÚ v platnost.

„Včera jsem to podepsal já, dneska podepsal pan premiér, takže je otázka, kdy to vyjde ve sbírce zákonů, což bude pravděpodobně brzy.“
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

ERÚ nechtěl podporu vypsat, jelikož podle něj nemají zdroje uvedené do provozu v letech 2006-2012 na podporu nárok, protože doposud neobdržely notifikaci Evropské komise. Počínání úřadu je terčem ostré kritiky.

„Vládní nařízení je již připraveno k publikaci ve sbírce listin. Cenové rozhodnutí pro obnovitelné zdroje je třeba urychleně vydat před koncem roku nebo dojde k nenávratným škodám, které zasáhnou nejen obnovitelné zdroje, ale také banky nebo zemědělství,“ doplňuje Veronika Hamáčková z České fotovoltaické průmyslové asociace.

Nově připojené zdroje musí čekat

Pracovní verze cenového rozhodnutí ERÚ se netýká zdrojů, které budou připojeny od 1. ledna 2016. Úřad se obává, že by jejím vypsáním překročil zákon. Jak uvedla předsedkyně úřadu Alena Vitásková v prosinci, těmto zdrojům podpora nebude vypsána, dokud ji neodsouhlasí Evropská komise. Podle Mládka by se tak mělo stát mezi únorem a dubnem 2016.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik
23. prosinec 2015, 22:59

nové zdroje nemusí čekat, žádná "podpora" pro nové výrobny využívající sluneční záření, bioplyn, skládkový plyn a kalový plyn z ČOV a biokapaliny nebude, mohou stavět a vyrábět i bez podpory tak jak už to více jak dva roky děláme:

http://www.eru.cz/cs/poze/casto-kladene-dotazy#3

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516