Timmermans: Zelená průmyslová revoluce proběhne i bez Evropy
Evropská komise pořádala konferenci za účelem zahájení veřejné debaty k tzv. klimatickému zákonu, který má v plánu zveřejnit do března 2020. Podle Franse Timmermanse zde zůstává několik nezodpovězených bodů, zejména pak jakou volnost zákon umožní a kdo bude zodpovědný za případně nesplnění cílů. Nicméně zezávaznění klimatické neutrality do roku 2050 není jediným cílem Evropské komise. Kromě mnoha dalších je zde také navrhované zvýšení ambice snižování emisí do roku 2030.
V úterý 28. ledna Evropská komise pořádala konferenci na téma implementace tzv. klimatického zákona (angl. Climate Law). Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise, který má na starosti Green Deal, zde prohlásil, že Evropská unie nesmí ztrácet čas a že může klimatické neutrality dosáhnout. Podle něj má EU dostupné vědecké poznatky, dostatečné technologie a může nalézt potřebné finance.
Kdo by měl být zodpovědný za nedosažení cílů?
Konference byla zacílena na zahájení veřejné diskuze a získání zpětné vazby týkající se připravovaného klimatického zákona, jenž by měl zezávaznit dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Cílem předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové je představit tento legislativní návrh během prvních 100 dní v úřadu. Aktuální plán je zveřejnit návrh zákona v březnu 2020.
Hlavním cílem klimatického zákona bude podle Timmermanse všechny ukáznit, a to zejména v politice, aby dostáli svým slibům dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Mezi hlavní otázky, které bude nutné zodpovědět, patří, do jaké míry bude zákon nařizující (jinak řečeno jakou umožní volnost) a dále kdo bude zodpovědný, pokud cílů nebude dosaženo.
Komisař pro Green Deal varoval, že zelená průmyslová revoluce ve světě proběhne bez ohledu na aktivitu Evropanů.
„Pokud toto uděláme správně, můžu vás ujistit, že po celém světě bude obrovský zájem,“ řekl Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise.
Časový harmonogram Zeleného údělu příliš prostoru k otálení nenabízí
Dalším velkým otazníkem je ale otázka cílů snižování emisí skleníkových plynů do roku 2030. Ty totiž Evropská komise také plánuje zpřísnit. Podle Pascala Canfina, francouzského europoslance, většina členů Evropského Parlamentu podporuje zvýšení ambicí na 55% snížení emisí ve srovnání s rokem 1990.
Komise se nicméně nechala slyšet, že do léta 2020 připraví analýzu přínosů a nákladů, kde srovná navýšení cílů na 50 % versus na 55 %. Podle Canfina ovšem „v létě“ přesně znamená v červnu, aby se Unie během léta na konkrétním cíli shodla. V listopadu 2020 se koná summit COP26 v Glasgow, kde na základě Pařížské dohody státy předloží své závazky v boji proti klimatické změně, konkrétně tedy přísnější klimatické cíle pro rok 2030. To se tedy očekává i od EU.
Mohlo by vás zajímat:
EU určitě může nalézt potřebné finance - v kapsách euroobčanů, kde jinde... Vždycky mě baví ty strachy, aby nám náhodou neujel nějaký vlak. Myslím, že 99,9% občanů ČR by bylo velmi šťastno, kdybychom si ten fotovoltaický vlak v roce 2005 (2010) nechali ujet a dnes na něj nedopláceli desítky miliard Kč ročně.
Nejen Evropa ,ale i CHina uz zacala ,,omezovat letecky provoz vcetne vyletnich lodi ,, ,Grete urcite udelali radost....
Zájem určitě bude. Svět se k nám bude jezdit dívat do chudého skanzenu.
Přesně, budou se koukat na odstrašující případ, příklad zeleného fanatismu a toho, jak se to nemá dělat.
Tyhle výkřiky připomínají hysterii ohledně LED žárovek, kdy hlupáci pořád něco vykřikovali a kde je jim konec. LED žárovky jsou nyní téměř všude i v lampách veřejného sovětlení. Bodejť, pouze 10% spotřeba energie proti klasickým žárovkám je jasný argument. ...Se Zelenou revolucí to dopadne stejně, přijde i přes řvaní "málo informovaných"....
Nekrmte Troly, jsou zde na všech diskusích.
Led žárovky jsou technologie, ale OZE jsou přírodní zdroje. Technologii můžete zdokonalit, ale technologicky nezařídíte že u nás bude svítit slunce v zimě jako v létě ve dne jako v noci , že nebude vítr nestabilní a že v našich podmínkách fouká stabilně většinou na hřebenech v chráněných oblastech. Takže Ano LED jsou dnes levné a výhodné výkonné , ale OZE nikdy v našich podmínkách levné výkonné zdroje nebudou ve státech kde jsou k tomu přírodní podmínky klidně , ale ne ČR. To že dojde k nějaké OZE revoluci je propaganda v roce 1971 měly OZE na konečné spotřebě jen o málo menší podíl než dnes. Do budoucna bude tento podíl růst , ale bude také růst světová spotřeba energie , takže se nebude jednat o revoluci , v absolutních číslech se za 20 let vyrobí více energie z klasických zdrojů (uhlí, jádro , ropa , plyn, voda ) než dnes co zásadního se změní to bude to, Evropská unie klesne ve světovém žebříčku ekonomické vyspělosti na úroveň Číny , tím budou ztraceny veškeré výhody , které dnes ještě relativně vyspělá EU včetně nás má. Pokud čekáte revoluci pak Vás ubezpečuji, že přijde a to ve změně světové dělby práce, pro země EU to bude poměrně šok, protože zejména západní Evropa je zvyklá si všechno levně dovést na nedávat světu za to reálnou protihodnotu , to do budoucna už nebude možné. Ještě hůře na tom budou USA , protože dolar přijde o pozici světové měny.
Beru autory za slovo - navrhuji počkat až proběhne zelená revoluce v USA a pak uděláme analýzu a rozhodnout se jestli jejich cesta byla správná....
Já věřím že ten další jaderný tunel se nakonec nebude realizovat, takže to nebude tak hrozné. A zaostalý technologický skanzen z minulého století také brzy aktualizujeme jen co naše legislativa správně implementuje například zimní energetický balíček.
Buď jádro nebo plyn nic jiného nelze.
Právě že naopak. ????
Dosti nesmyslné, vzhledem k tomu, že nikdo neví, jak klima funguje a jestli má na to člověk nějaký vliv. Každý klimatický model hádá něco jiného, takže modeláři neví, jakými pravidly se klima řídí. Navíc po konci doby ledové bylo tisíce let tepleji než dnes, na chladném konci doby meziledové, proto se grafy těchto lidi nedívají dál, než 150let dozadu, dál už jsou věci, které dělají z údajného nevídaného oteplení pouhou studenou komedii.
Na Vašem kometáři je vidět, jak málo tomuto tématu rozumíte. Dopručuji se dovzdělat a pak někde přispívat..
@ Ornyl
Pokud někomu tvrdíte, že nerozumí tématu, tak byste měl uvést v čem.
A pokud doporučujete někomu dovzdělání, tak byste měl sdělit jaké.
Já bych k úvodu do tématiky „green new deal“ konkrétně navrh:
https://www.boell.de/de/dossier-kritik-der-gruenen-oekonomie
http://www.rebuildsyria.cz/zeleny-udel-kondratjevova-vlna-shora/
https://www.heise.de/tp/features/Der-Gruene-Deal-und-das-Goldene-Kalb-4623764.html
@Michal
Jak můžete ještě i dnes tvrdit takové nehorázné lži opsané z konspiračních webů, placených uhlobarony a ropnými šejky?!
Existuje interdisciplinární věda zvaná klimatologie, která se zabývá již více než 200 let zákonitostmi a vlivy na klima. https://de.wikipedia.org/wiki/Klimatologie
Říká vám vůbec něco IPCC https://www.ipcc.ch/
Nebo PIC https://www.pik-potsdam.de/pik-frontpage
A co takhle vliv člověka na životní prostředí https://cs.wikipedia.org/wiki/Vliv_%C4%8Dlov%C4%9Bka_na_%C5%BEivotn%C3%AD_prost%C5%99ed%C3%AD
Přečtěte si laskavě i tuto knihu:
The Madhouse Effect: How Climate Change Denial Is Threatening Our Planet, Destroying Our Politics, and Driving Us Crazy
Vyšla i německy:
Der Tollhauseffekt: Wie die Leugnung des Klimawandels unseren Planeten bedroht, unsere Politik zerstört und uns in den Wahnsinn treibt
Abyste jste viděl jaké škody působí „klimaskeptici“ a pochybovyči, jako jste vy.
Tak prepokladam,ze skodu pusobi take 4000 vedcu z Heidelbergskeho apelu, nebo 20 000 vedcu z Oregonske petice. Je mezi nimi i 72 nositelu nobelovych cen(ne za mir a literaturu). Myslim, ze pochybovaci jsou v dobre spolecnosti.
Z pohledu moderního člověka nemá význam dívat se dále do minulosti než na začátek období prvních dob ledových, resp. ke konci poslední doby ledové. Ostatní epochy Země jsou úplně jiné světy, s jiným výkonem hvězdy Slunce, s jinými parametry atmosféry a biosféry.
Každopádně na co si lze vsadit jsou dvě věci:
1) Člověk má určitě nějaký vliv, jen není vyčíslitelné pro složitost fungování klimatu Země jak velký podíl to je, alespoň pokud uznáváte princip "předběžné opatrnosti" a nebo skautské "kdo je připraven,není zaskočen",
2) Vždy bude mít význam snažit se o čisté životní prostředí . Člověku se celosvětově (celoevropsky) povedly minimálně dvě věci, dohodnout se na zákazu freonů a dohodnout se na bezolovnatých palivech.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se