Domů
Emise CO2
Uhlíkové clo by mělo kopírovat systém obchodování s emisními povolenkami
emise-továrna-elektrárna
Zdroj: Unsplash

Uhlíkové clo by mělo kopírovat systém obchodování s emisními povolenkami

Evropská unie plánuje zavést na svých vnějších hranicích takzvané uhlíkové clo. To bude mít za cíl ochránit domácí průmysl před levnějším zbožím ze zahraničí, které by nebylo zatížené environmentálními poplatky.  Návrh dokumentu nyní naznačuje, že mechanismus bude fungovat podobně jako systém obchodování s povolenkami.

Systém bude de facto kopírovat systém bezplatné alokace povolenek. Návrh, o kterém informoval server Carbon Pulse, nyní naznačuje, že subjekty, které budou povinny se účastnit uhlíkového cla, budou nakupovat certifikáty, jejichž cena bude zrcadlit cenu povolenky v systému EU ETS.

Návrh je součástí legislativního balíčku Fit for 55, který Evropská komise představí v červenci tohoto roku a který má dovést Evropu k dosažení cíle 55% snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030.

Zavedení uhlíkového cla jako jeden z hlavních bodů svého klimatického programu zmiňovala Evropská komise již od svého zvolení. Opatření se zpočátku bude vztahovat pouze na některá průmyslová odvětví a energetiku. Konkrétně tedy například na sektor cementu, dovoz energií, hnojiva, železo, ocel a hliník.

Dokument uvádí, že dovozci zboží z vybraných zemí budou mít povinnost nakupovat a následně odevzdávat certifikáty. Výše povinnosti pak bude snížena o takové množství certifikátů, které se bude rovnat volné alokaci povolenek v daném sektoru. Systém tak bude dávat dovozcům za povinnost účastnit se na systému paralelním s EU ETS.  Návrh však dodává, že Komise bude moci přijímat legislativní akty pozměňující tuto metodiku.

Otázkou nyní zůstává, zda bude domácímu průmyslu ponechána volná alokace povolenek. Ta totiž slouží jako mechanismus prevence takzvaného úniku uhlíku, tedy situace, kdy se průmysl kvůli přísné environmentální regulaci stěhuje do zahraničí, kde jsou restrikce méně přísné.

Environmentální organizace nyní uvádějí, že bezplatná alokace tímto novým opatřením ztratí smysl a mělo by tak od ní být definitivně upuštěno.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jan Stehlik
15. červen 2021, 10:21

Šrouby se musí utahovat :-)

milan
15. červen 2021, 14:44

Je nejvyšší čas hledat alternativu k EU.

Jan Veselý
15. červen 2021, 19:06

Hledej, Šmudlo. Můžeš si vybrat po čem tvoje srdce touží. Na výběr je orientální diktatura, diktatura byzantinského typu, americká základna, vlastnění nadnárodní korporací, ...

Milan Vaněček
15. červen 2021, 19:48

V Evropě existuje jediný vzor demokracie, technologického pokroku,

ekologie a úspěšného státu. A to je Švýcarská konfederace.

Josef
16. červen 2021, 13:50

Uhlíkové clo povede jen k tomu ,že zdraží zboží pro konečné spotřebitele a sníží vývoz z EU, protože dojde k tomu, že státy ,které k nám tyto výrobky dovážejí uvrhnou cla zase na to, co dovážíme my k nim například pivo, víno, auta atd. Jinak pořád je nám cpáno od různých Vaněčků jak jsou OZE levné, takže podle této teorie by těžký průmysl postavený na OZE měl zlikvidovat ten postavený na fosilních palivech...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se