Domů
Evropská Unie
Ursula von der Leyenová přístup k energetické politice nemění
Ursula von der Leyenová
Zdroj: Evropská komise

Ursula von der Leyenová přístup k energetické politice nemění

Staronová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se před hlasováním o vlastním znovuzvolení v tzv. "politických pokynech“ znovu přihlásila k opatřením v oblasti klimatu a čistého průmyslu. Věnovala se i otázce zemědělství.

Projev von der Leyenové na plenárním zasedání ve Štrasburku začal minulý čtvrtek krátce po deváté hodině ráno. Řeč, založená dle serveru Euractiv na "politických pokynech", byla výsledkem několikatýdenní diskuse s hlavními politickými skupinami Parlamentu a byla uzpůsobena tak, aby přesvědčila poslance Evropského parlamentu napříč politickým středem, aby její nabídku podpořili, což se posléze i stalo.

Von der Leyenová se znovu přihlásila k cílům bloku v oblasti klimatu, včetně dosud nedohodnutého cíle snížení emisí o 90 % do roku 2040 s tím, že se podle ní EU nachází v globálním závodě, "který určí, kdo bude první na cestě ke klimatické neutralitě a kdo jako první vyvine technologie, které budou v příštích desetiletích utvářet globální ekonomiku".

Ambiciózní plány v oblasti čistého průmyslu

Podle očekávání se von der Leyenová výrazně zaměřila na podporu evropského průmyslu. Dále výslovně spojila jeho snahu o dekarbonizaci s hospodářskou konkurenceschopností kontinentu.

Slíbila novou "dohodu o čistém průmyslu" do 100 dnů od nástupu do funkce.

Finanční prostředky na ni by pocházely z "průmyslového akcelerátoru dekarbonizace", který by směřoval investice do infrastruktury a energeticky náročného průmyslu, a z Fondu pro konkurenceschopnost, který by investoval do širšího spektra strategických technologií - včetně čistých technologií.

Na otázku, kolik finančních prostředků a odkud budou pocházet, je však třeba ještě odpovědět. V jejím dokumentu se uvádí, že Fond pro konkurenceschopnost bude navržen v rámci jednání o příštím rozpočtu EU, který bude platit v letech 2028-2035. Na jiném místě textu se uvádí, že EU bude potřebovat více vlastních zdrojů příjmů.

Během svého projevu navíc předsedkyně zmínila, že opatření v oblasti klimatu mají zajistit také "mezigenerační spravedlnosti".

Zemědělství a klima

V oblasti zemědělství von der Leyenová ve svém projevu výslovně spojila zájmy venkova s dopady změny klimatu. Zmínila se o "měnící se tváři evropské venkovské krajiny" a uvedla, že její plánovaný "plán adaptace na změnu klimatu" bude vypracován "společně se zemědělci".

Jinak se projev a pokyny von der Leyenové vyznačovaly pozitivní rétorikou o životním prostředí, ale jen málo konkrétními závazky. V jejích pokynech se pouze uvádí, že její Komise "zajistí jasnost" v oblasti regulace PFAS, známých také jako "věčné chemikálie".

Konkrétněji von der Leyenová navrhuje zákon o oběhovém hospodářství. Ten by zpeněžil odpadní produkty, jako jsou kritické suroviny, a motivoval tak k větší recyklaci.

Přechod na OZE

V otázce energetické bezpečnosti von der Leyenová nadále akcentovala upuštění od využívání importovaných fosilních paliv. Důraz klade na obnovitelnou energii, kterou považuje za "čistou a domácí".

V projevu von der Leyenové i v politických pokynech byla zmíněna potřeba snížit ceny energií, nebyly však uvedeny žádné podrobnosti o tom, jak toho má být dosaženo.

Von der Leyenová se ve svém projevu nezmínila o sporném zákazu spalovacích motorů 2035, ačkoli její úvodní věty odkazovaly na "technologickou neutralitu".

Výsledek hlasování

Možná i proslov přispěl k tomu, že von der Leyenová získala v tajném hlasování zhruba 56 % hlasů. To je o pět procentních bodů více než před pěti lety.

Spoléhala se na podporu Evropské lidové strany (EPP), ke které sama politicky náleží, frakce socialistů a demokratů (S&D) a liberálů z Obnovy Evropy (Renew Europe). Přiklonili se k ní i Zelení.

Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe) ani Levice v Evropském parlamentu (GUE/NGL) von der Leyenovou nepodpořili. Neučinila tak ani frakce konzervativců z ECR.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
cudla
24. červenec 2024, 12:12

Tragédie v přímém přenosu já už to snad nějak doklepu, ale chudáci naši děti.

Miloslav Černý
24. červenec 2024, 12:56

Mladý mají větší elán, schopnosti přizpůsobení o ty bychom mít strach nemuseli. Oni v tom dokáží najít větší výzvu spojenou s příležitostmi celoplošně, rozhodně větší než u velkého kontraverzního jaderného šílenství.

jan Klimeš
24. červenec 2024, 14:09

Taky jsem si to donedavna myslel, ale prestavam tomu verit. Evropa upada do dekadence, demograficka krivka se lame, evropa ztraci konkurenceschopnost, zachranuje co jde zavadenim cel, ale tim konzervuje stavajici stav.

Uz to, ze Dukovany budou stavet korejci o necem svedci.

Ani ta franciuzka mladez uz JE postavit zavrozumny peniz neumi ;)

Jan Stehlik
24. červenec 2024, 15:12

Přesně . Pokuď mladí nemají vizi rozvoje (vysoké životní náklady) , tak si rozmýšlejí zakládat rodiny. Zatímco běžné zboží z dovozu je levné (konkurence) , tak komodity regulované státem jsou drahé (vzácné zboží) .

Vaclav
24. červenec 2024, 15:48

5. a 6. blok JE Dukovany budou z nejmin 60% hodnoty zakazky stavet/dodavat Cesi, pod korejskym vedenim a transferem know-how. Pujde to dostat z existujiciho memoranda/idividualnich memorand s mnoha CZ firmami i do hlavni smlouvy s CEZ, ktera ma byt hotova k podpisu do konce brezna 2025.

Pokud bude projekt JEDU uspesny (viz Korejci v SAE, kteri prakticky dodrzeli termin i cenu), mohou i ceske dodavky a pracovnici projekt replikovat at uz exportem (napr. Polsko) nebo primo v dalsich 2 blocich v JE Temelin.

Naopak uz nyni Korejci hledaji tisice sikovnych Cechu na vystavbu v Dukovanech, viz https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-vitez-tendru-stoleti-tisice-lidi-budeme-hledat-v-cesku-slovensku-i-polsku-256459

Baton David
26. červenec 2024, 14:49

fanatickým uctívačům fve bych doporučil Afriku

Petr prochaska
24. červenec 2024, 16:44

Evropa je typický komunismus, tzn. zaostávání. Regulace, dávky, vysoké zdanění, do toho ještě vysoké ceny energií z důvodu greendealu. V Pekingu je již vyšší čistá mzda než v Praze a to tam mají energie za čtvrtinovou cenu a všeobecně všechno levnější. Před pár desítkami let jim stačila miska rýže. Oni si říkají komunisti, ale přitom tam mají v ekonomice kapitalismus. My si říkáme kapitalisti, ale přitom máme v ekonomice komunismus. Oni jedou, my stojíme. A i v tom OZE jsou lepší, minulý měsíc s v Číně prodalo 47% aut do zásuvky.

Vaclav
24. červenec 2024, 17:43

Zkuste se podivat kolik elektriny se v Cine produkuje pro elektromobily z uhli a kolik napr. nyni v Nemecku.

Kdyz je to v Cine tak skvele, neuvazujete, ze se tam prestehujete?

Jsem si naprosto jisty, ze ne, takze vyhody EU/Evropy pro Vas a ostatni lezi stale nekde jinde.

Petr prochaska
24. červenec 2024, 23:59

to Vaclav:

Důležité jsou trendy. Nyní sice Čína pálí více uhlí v % než Německo, ale má rychlý nárůst OZE, takže do deseti let může mít větší podíl OZE než Německo.

Číňani jsou normálně rasističtí. Člověka jiné rasy nikdy mezi sebe nepřijmou, vždy bude pro ně cizinec. Dokonce podle jejich zákonů tam ani cizinec nemůže získat občanství. V takové zemi je cizinec občanem druhé kategorie a stěhovat se tam nechce. Evropa a obecně Západ se svoji tolerancí k cizincům vymyká. Nastává tak problém kam se odstěhovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se