Domů
Evropská Unie
Veřejná debata: Energetická bezpečnost ve střední Evropě
Evropská energetická unie

Veřejná debata: Energetická bezpečnost ve střední Evropě

V úterý 28. 4. 2015 pořádal Institut pro politiku a společnost veřejnou debatu na téma Energetická bezpečnost ve střední Evropě. Této debaty se zúčastnili nejvýznamější představitelé energetiky v ČR, včetně člena představenstva společnosti ČEZ Pavla Cyraniho, analytika Michala Šnobra a státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu.

Hlavním tématem, jak ho prezentoval i samotný institut, byla Energetická Unie a její účel a význam do budoucnosti. V průběhu konference se rozběhla velice zajímavá diskuze, během které se panelisté vyjádřili k aktuálním problémům současné energetiky Evropské Unie.

Prouza: „Energetická Unie nemá jeden konkrétní cíl“

Zatímco podle Michala Šnobra nepřináší Energetická unie nic nového a jedná se především o „dodělávky“ a kompletaci předchozích cílů, Tomáš Prouza vyzdvihl jako hlavní přínos jednotný energetický trh. Přesto jedním dechem dodal, že cílů energetické unie je dlouhá řada a nelze jeden preferovat před ostatními.

Diskuze nebyla ušetřena ani německá energetická politika Energiewende. Účastníci debaty se zpravidla shodli na tom, že cíle Energiewende jsou chvályhodné, což se podle nich nedá říct o procesu přechodu na „novou zelenou“ energetiku. V době, kdy je snaha energetiku integrovat a objevují se trendy k regulaci národních energetických mixů, je přístup Německa „bezohledný a individuální“.

Podle Šnobra je na místě německou politiku využít a poučit se z ní. „Je to šance, kterou by jsme jako ČR neměli prošvihnout„, dodal Luboš Palata z MF Dnes.

 

„Německá Energiewende proměnila energetickou politiku ČR mnohem víc, než kterákoliv naše jiná politická snaha“
Tomáš Prouza, státní tajemník ČR pro evropské záležitosti

 

Diskuze se dotkla i budoucnosti jaderné energetiky v ČR. Zatímco podle posledních zpráv by tendr na dostavbu nového jaderného zdroje mohl být již v příštím roce, z názoru debatujících byl cítit mnohem zdrženlivější postoj. V současné době, kdy energetika prochází tolika změnami, je těžko představitelné, že by se měl ČEZ vrhnout do projektu s minimálním trváním 20 let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se