Domů
Evropská Unie
Zemní plyn v Británii dominuje, zvyšují se šance na další dostavby
Elektrárna Eggborough
Zdroj: EPH

Zemní plyn v Británii dominuje, zvyšují se šance na další dostavby

Množství zemního plynu využívaného pro výrobu elektřiny ve Velké Británii dosáhlo na více než šestileté maximum. Zároveň poprvé denní spotřeba překonala 80 mil. m³ zemního plynu. V příštím týdnu budou navíc spuštěny nové kapacitní aukce, které by mohly zajistit další výstavbu elektráren spalujících zemní plyn.

Zemní plyn postupně začíná ovládat energetiku Velké Británie, v tomto roce je k listopadu jeho spotřeba větší o téměř 70 %. Listopad jako takový byl mimořádný, jelikož je již druhým měsícem v řadě, kdy spotřeba plynu pro výrobu elektřiny překročila 2 mld. m³.

V listopadu spotřeba plynu v elektroenergetice navíc vzrostla o dalších 7 % oproti říjnu a v letošním roce se již podle Platts dostala na průměrných 71 mil. m³ denně.

Spotřeba plynu by měla dle odhadů Platts vydržet i přes růst cen od letošních minim i v příštím roce. Plynové elektrárny se dostávají do popředí díky nízkým emisím, které jim umožňují držet nízké výrobní náklady.

Na uhelné elektrárny a jejich náklady na výrobu má větší vliv zavedená uhlíková daň, která měla sice být postupně zvyšována, ale její výše bude až do roku 2020 na úrovni 18 liber.

Mimo to se otevírá možnost, že v další kapacitní aukci v příštím týdnu bude více prostoru pro nové plynové bloky. Z celkových 57,4 GW, kterým bylo umožněno se účastnit kapacitní aukce, je 4,5 GW decentralizovaných řešení, které se aukce pravděpodobně účastnit nebudou.

Uhelná elektrárna Eggborough ve Spojeném království.
Uhelná elektrárna Eggborough ve Spojeném království. Zdroj: biomassmagazine.com

To otevírá větší prostor pro to, aby kontrakt v nadcházející aukci pro zajištění dostatku výkonu na zimu 2020/2021 získaly i nové paroplynové bloky. Ačkoliv původní záměrem bylo podpořit výstavbu nových výrobních paroplynových bloků, zatím pouze jediná elektrárna byla schopna v této aukci uspět. Navíc ani u té není jisté, že bude skutečně realizována.

Letošní kapacitní aukce má začít již zítra a trvat by měla do konce týdne. Předpokládá se, že letošní aukce bude ovlivněna Brexitem, což by mohlo vést k vyšší konečné ceně v aukcích.

Poradenská společnost Cornwall Energy v návaznosti na Brexit zvýšila svůj odhad na konečnou cenu v aukci o 7 liber na 49 liber/kW. Přesto by to podle stejné společnosti nemělo být dostatečné, aby se dal očekávat výraznější úspěch nových paroplynových projektů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516