Domů
Jaderné elektrárny
Dokončení betonáže základů ruského jaderného bloku Leningrad 7 předběhlo plán
Jaderná elektrárna Leningrad II (Zdroj: Roasatom)
Zdroj: Rosatom

Dokončení betonáže základů ruského jaderného bloku Leningrad 7 předběhlo plán

Výstavba nového ruského jaderného bloku v elektrárně Leningrad dosáhla prvního důležitého milníku. Po třech měsících technici dokončili betonáž základové desky reaktoru, a to s více než dvouměsíčním předstihem. Oficiální stavbu sedmého bloku Leningradské elektrárny zahájila společnost Rosatom letos v březnu. Do komerčního provozu má blok s instalovaným výkonem 1200 MW vstoupit v roce 2030.

Ruská energetická společnost Rosatom oznámila, že jejich technici dokončili betonáž základů pro reaktorovou budovu sedmého bloku Leningradské jaderné elektrárny. Celkem na tuto fázi stavaři použili okolo pěti a půl tisíce metrů krychlových betonu. Oficiální výstavba bloku typu VVER-1200 s instalovaným výkonem 1200 MW a 60letou životností začala letos v březnu.

„Recept na odolný a pevný základ pro budovu reaktoru je jednoduchý: kvalitní výchozí suroviny obsažené v betonové směsi a jejich správné poměry, nepřetržité lití betonové směsi a správná péče o beton až do úplného vytvrdnutí. Je také důležité, aby práce prováděl vysoce kvalifikovaný stavební personál,“ uvedl Konstantin Khudyakov, ředitel programu dodávky Leningradské JE ze společnosti TITAN-2 CONCERN JSC.

Stavba reaktorové budovy má podle plánu trvat zhruba pět a půl roku (65 měsíců). Finalizace betonáže předběhla stavební plán o dva a půl měsíce. Rosatom tak doufá, že i celou stavbu dokončí dříve. Do podzimu tohoto roku plánují stavaři ještě zesílit betonové základy o dalších 1,5 metru, načež začnou s výstavbou vnitřního pláště kontejnmentu.

NPP Leningrad 7 concrete foundation Betonové základy bloku VVER-1200 Leningrad 7 Zdroj: Rosatom

Zprovoznění do roku 2030

Jaderná elektrárna Leningrad se dělí na dvě části. První část disponovala čtyřmi reaktory RBMK-1000 z přelomu 70. a 80. let minulého století. V současné době jsou v provozu jen bloky 3 a 4 a jejich odstavení Rosatom plánuje v následujících dvou letech.

Stavbu druhé části elektrárny také se čtyřmi bloky tentokrát typu VVER-1200 zahájilo Rusko v roce 2008. Zprovoznění se zatím dočkaly dva bloky v letech 2018 a 2021. Sedmý blok (resp. třetí blok 2. části) má být podle plánů uveden do komerčního provozu v roce 2030, zahájení stavby posledního bloku elektrárny se očekává v příštím roce.

"Dobré tempo výstavby a bezpodmínečné zajištění vysoké kvality zkrátí dobu výstavby reaktorové budovy jako celku. S přihlédnutím k našim zkušenostem s výstavbou bloků č. 5 a č. 6, dostupnosti potřebného materiálu, vybavení, dokumentace a personálu, máme šanci skončit dříve. To znamená, že také provedeme instalaci zařízení, jeho zprovoznění a testování v předstihu,“ uvedl generální ředitel Rosatomu Alexander Shutikov.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Honza Nedvěd
15. červenec 2024, 08:20

Ano, duch Lenina v tomto národě stále žije a nejlépe je to vidět na budovatelském úsilí soudruhů z Leningradské elektrárny. Bylo to moudré rozhodnutí ponechat elektrárně tento název. Velký V.I.L. se snad brzy dočká opětovného názvu města Leningrad.

Masunta
15. červenec 2024, 19:24

Jistě mají plánované své špičkové jaderné palivo, po kterém se ČR může už jen stýskat. Vždyť univerzitní pa.lb Fiala řekl, že je třeba se oprostit od energetické závislosti na Rusku. Jinak se stále perspektivnější ukazuje výstavba malých a až mikro, jaderných reaktorů. Třeba jen pro jednu vesnici. Nebude časem zadrátovaná krajina. Fotoelektrárny jsou prostředí velmi škodlivé. Větrníky také - tam se ani nerecyklují staré rotorové listy. Jen jsou ukládány na hromady. Větrníkům se například musí každých 9 měsíců měnit olejové a hydraulické náplně. Jsou hlučné a do vzdálenosti deseti průměrů rotoru se nesmí nic pěstovat a stavět.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se