Domů
Jaderné elektrárny
EDF obnovila vývoj zjednodušeného designu modulárního reaktoru Nuward
Malý modulární reaktor Nuward, dceřiné společnosti EDF. Zdroj: EDF Česká republika
Zdroj: EDF Česká republika

EDF obnovila vývoj zjednodušeného designu modulárního reaktoru Nuward

EDF znovu zahájila vývoj svého malého modulárního reaktoru Nuward. Pauzu ve vývoji společnost využila ke zpracování zpětné vazby od potenciálních zákazníků a zjednodušení designu. Modulární reaktor má disponovat elektrickým výkonem 400 MWe s možností kombinované výroby s tepelným výkonem 100 MWt. Koncept reaktoru chce společnost představit v polovině příštího roku, na trh by se reaktor Nuward měl dostat ve 30. letech.

Společnost Nuward (dceřiná společnost francouzské energetické společnosti EDF) obnovuje práce na svém malém modulárním reaktoru (SMR) Nuward. Zprávu oznámila společnost na profesní sociální síti LinkedIN společně s informací o jmenování nového výkonného prezidenta projektu Juliena Garrela.

"Studie provedené v posledních měsících byly rozhodující: Nuward zdokonalil svou strategii tak, aby plně splnila očekávání průmyslu. Modulární reaktor Nuward dodá 400 MW elektrické energie a nabídne možnost kogenerace až do přibližně 100 MWt. Spoléhat se bude na dobře známé a dokonale zvládnuté technologické bloky," uvedla společnost Nuward.

Pauza ve vývoji následovala po oznámení EDF v červenci loňského roku, že plánuje optimalizovat design modulárního reaktoru na základě zpětné vazby od trhu. Následně projekt stáhla i ze soutěže o britské malé modulární reaktory.

Nuward plánuje naplnit očekávání průmyslových zákazníků skrze jednoduché, modulární řešení, které lze vyrobit předem a zrychlit samotnou výstavbu, což je jednou ze základních myšlenek modulárních reaktorů.

Na trhu ve 30. letech

S vývojem malého modulárního reaktoru Nuward začalo několik společností v roce 2017. Základem designu jsou zkušenosti s tlakovodními reaktory PWR. Původní projekt počítal se dvěma reaktory s celkovým elektrickým výkonem 340 MW, nyní zástupci projektu hovoří a výkonu až 400 MWe a možné kombinované výrobě elektřiny a tepla.

Současné plány EDF počítají s konceptem reaktoru Nuward v polovině příštího roku. První prototyp pak plánuje Nuward postavit v domovské Francii a na trh by se řešení mělo dostat ve 30. letech. V mezičase spolupracuje EDF také s regulačními orgány na licencování modulárního reaktoru, a to včetně toho českého.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Miloslav Černý
11. únor 2025, 17:20

Neměl by se zbytečně zdržovat náš výzkum v této kategorii, Když jsou do toho vkládány nemalé investice. I s menším jejich výkonem hlavně na produkci tepelné energie by mohli uspět v budoucí konkurenci. Kdo dřív dává 2 krát dává ve spojení se ziskem.

Emil
11. únor 2025, 19:37

ÚJV Řež se naopak rozhodl od těch nemalých investic do našeho výzkumu v této kategorii ustoupit a podílet se místo toho na vývoji reaktoru středního výkonu Rolls-Royce SMR.

Miloslav Černý
13. únor 2025, 12:47

Pokud je známo, tak u nás se nejedná jenom ÚJV Řež, který se může snadno zase k tomuto projektu vrátit a dokončit jeho vývoj, nebylo by to nic neobvyklého.

Baton David
13. únor 2025, 09:40

vyvíjet malé reaktory? vývoj šel ale naopak, ustálil se na optimu 1000MWe, ale věřím že i francouzsko-německý kousek o výkonu 1600MWe by své místo našel, nebýt protijaderné ideologie v Německu. Malé reaktory to je zalepení hub investorům, bude se vyrábět sériově a jeho rychlejší instalace zaručí že začne vydělávat o dost dříve než ty velké ekonomicky výhodnější reaktory. V energetice by ale neměli mít hlavní slovo investoři - stabilní a levné energie mají strategický význam, jakákoli nestabilita může mít nedozírné následky, např. deindustrializace Německa a na jeho ekonomiku navázána půlka Evropy, pokud v EU začne energetika i průmysl ztrácet konkurenceschopnost a kolabovat, co pak bude EK regulovat a z čeho chce dotovat GD?

Bob
13. únor 2025, 10:13

Male reaktory mají význam hlavně z důvodu možnosti umístění u velkých měst v rozumném dosahu teplovodů pro využití odpadního tepla pro CZT.

Kromě toho u 4. generace jsou další možnosti, jako zpracování vyhořelého paliva teplovodních reaktorů, nebo akumulace do roztavených solí, nebo kovů, atp.

Baton David
13. únor 2025, 11:14

díky, tyto aspekty mě nenapadly, bylo by to pěkné ale obávám se že do umístění blíž městu bude házet vidle bezpečnostní riziko, a teď nemyslím havárii ale úmyslné poškození, i třeba ve stadiu výhružek

Miloslav Černý
13. únor 2025, 12:39

Naprostý souhlas, tento názor sdílím už delší dobu. Navíc lze jadernou část nebo celou snadněji umístit v podzemí, např. odbočkou s nějakého tunelu nebo v jiném podobném řešení, čím by se do max. míry navýšilo zabezpečení oproti umístění na volném venkovním prostoru.

Taková cesta využití jádra by byla nejefektivnější po všech stránkách cestou společně s dalšími zdaleka nevyčerpatelnými možnostmi OZ u nás do doby prosazení dalších novodobých zdrojů energie, na kterých se intenzivně celosvětově pracuje. Svět se stále vyvíjí a všechno je jenom dočasné řešení, co se týká i těch VTE, které nám na přechodnou dobu můžou značně pomoci. Státní zájem se týká všech obyvatel i těch, kteří preferují jenom krátkozrakou hru na vlastním písečku.

Karel Valenta
13. únor 2025, 13:51

Dotované větráky nám opravdu nepomůžou, zvláště když nyní už ani v zimě moc nefouká.

Miloslav Černý
15. únor 2025, 12:18

Pro období nepřízně jsou určené nepřeberné množství záložních zdrojů, na kterých se intenzivně celosvětově pracuje a nadále bude. Čím více OZ, tím méně jich bude potřeba nebo jejich menší využití.

Bob
15. únor 2025, 12:36

Omyl.

Čím více náhodných OZE (hlavně FVE) bude v mixu, tím více bude muset být záložních zdrojů. A protože ty jsou drahé jednak v součtu za investice a provoz, ale také kvůli kapacitním platbám, bude také elektřina z těchto OZE + záložních zdrojů drahá. Pokud ty záložní zdroje budou fosilní, připočtěte ještě povolenky.

Milan Vaněček
15. únor 2025, 13:49

Co je na fotovoltaice "náhodného"? Slunce přece vyjde a pak zase zapadne každý den, naprosto pravidelně. Mění se akorát intensita dopadajícího záření během dne, což meteorologové spolehlivě na den dopředu předpoví.

Náhoda (lidská chyba, technická závada, přírodní katastrofa) naopak rozhoduje, zda JE vyrábí elektřinu nebo čistou nulu.

Proč si máme stále lhát, proč se nechat ohlupovat ....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se