![Malý modulární reaktor Nuward, dceřiné společnosti EDF. Zdroj: EDF Česká republika](/_next/image?url=https%3A%2F%2Foenergetice.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F12%2Fedf-nuward-1024x576.jpeg&w=2048&q=100)
EDF obnovila vývoj zjednodušeného designu modulárního reaktoru Nuward
EDF znovu zahájila vývoj svého malého modulárního reaktoru Nuward. Pauzu ve vývoji společnost využila ke zpracování zpětné vazby od potenciálních zákazníků a zjednodušení designu. Modulární reaktor má disponovat elektrickým výkonem 400 MWe s možností kombinované výroby s tepelným výkonem 100 MWt. Koncept reaktoru chce společnost představit v polovině příštího roku, na trh by se reaktor Nuward měl dostat ve 30. letech.
Společnost Nuward (dceřiná společnost francouzské energetické společnosti EDF) obnovuje práce na svém malém modulárním reaktoru (SMR) Nuward. Zprávu oznámila společnost na profesní sociální síti LinkedIN společně s informací o jmenování nového výkonného prezidenta projektu Juliena Garrela.
"Studie provedené v posledních měsících byly rozhodující: Nuward zdokonalil svou strategii tak, aby plně splnila očekávání průmyslu. Modulární reaktor Nuward dodá 400 MW elektrické energie a nabídne možnost kogenerace až do přibližně 100 MWt. Spoléhat se bude na dobře známé a dokonale zvládnuté technologické bloky," uvedla společnost Nuward.
Pauza ve vývoji následovala po oznámení EDF v červenci loňského roku, že plánuje optimalizovat design modulárního reaktoru na základě zpětné vazby od trhu. Následně projekt stáhla i ze soutěže o britské malé modulární reaktory.
Nuward plánuje naplnit očekávání průmyslových zákazníků skrze jednoduché, modulární řešení, které lze vyrobit předem a zrychlit samotnou výstavbu, což je jednou ze základních myšlenek modulárních reaktorů.
Na trhu ve 30. letech
S vývojem malého modulárního reaktoru Nuward začalo několik společností v roce 2017. Základem designu jsou zkušenosti s tlakovodními reaktory PWR. Původní projekt počítal se dvěma reaktory s celkovým elektrickým výkonem 340 MW, nyní zástupci projektu hovoří a výkonu až 400 MWe a možné kombinované výrobě elektřiny a tepla.
Současné plány EDF počítají s konceptem reaktoru Nuward v polovině příštího roku. První prototyp pak plánuje Nuward postavit v domovské Francii a na trh by se řešení mělo dostat ve 30. letech. V mezičase spolupracuje EDF také s regulačními orgány na licencování modulárního reaktoru, a to včetně toho českého.
Mohlo by vás zajímat:
Neměl by se zbytečně zdržovat náš výzkum v této kategorii, Když jsou do toho vkládány nemalé investice. I s menším jejich výkonem hlavně na produkci tepelné energie by mohli uspět v budoucí konkurenci. Kdo dřív dává 2 krát dává ve spojení se ziskem.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se