Domů
Jaderné elektrárny
EDF opět snížila výrobní cíl z jádra pro letošní rok, na vině je prodlužování odstávek
jaderná elektrárna fessenheim edf
Zdroj: EDF

EDF opět snížila výrobní cíl z jádra pro letošní rok, na vině je prodlužování odstávek

Francouzská polostátní společnost EDF oznámila další razantní snížení cíle pro výrobu elektřiny z jaderných elektráren ve Francii v letošním roce. Společnost se v posledních době potýká s rozsáhlými kontrolami francouzských jaderných bloků, které mohou vést k několikaměsíčnímu prodlužování jejich odstávek.

Společnost EDF, která je ve většinou vlastnictví francouzské vlády, obdržela další ránu, kdy došlo ke snížení výhledu výroby z francouzských jaderných elektráren pro letošní rok na 295-315 TWh, tedy o dalších 15-20 TWh méně ve srovnání s lednovým výhledem. Podobně by „jak jen to bude možné“ mělo dojít i k úpravě výhledu pro rok 2023.

Za dalším poklesem výrobního cíle pro letošní rok stojí prodlužování odstávek z důvodu rozsáhlejších bezpečnostních kontrol, které navazuje na situaci z konce loňského roku, kdy při plánované odstávce elektrárny Civaux byly objeveny závady v blízkosti některých svarů. To vedlo k rozšíření rozsáhlých kontrol i na další bloky stejného či obdobného návrhu, u kterých by se tyto nedostatky mohly rovněž vyskytnout.

EDF tak podle serveru Montel nově prodloužila odstávky na blocích Penly 1 a Chooz 1, a to o 5 měsíců. Odstávky by přitom podle EDF mohly být znovu prodlouženy. Blok Penly 1 o instalovaném výkonu 1,3 GW by tak měl být odstaven do konce letošního října, blok Chooz 1 o výkonu 1,5 GW poté do 31. prosince.

Doposud kontroly objevily praskliny v bezpečnostních systémech již na několika blocích – Penly 1, Chooz 1, Civaux 1 a Civaux 2. Stejné nedostatky se vyskytly i u bloku Chooz 2, další přitom mohou následovat, jelikož EDF plánuje prověřit všechny své jaderné reaktory v zemi.

Více podrobností by mělo být k dispozici v následujících týdnech, jelikož by EDF měla do konce března předložit francouzské vládě první zprávu o odstávkách spojených s bezpečnostními kontrolami.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(38)
Vojvodik Petr
9. únor 2022, 08:22

Jaký výrobní cil v zimě mají vetrníky a slunecniky?

energetik
9. únor 2022, 08:49

Pro investory do slunečníků existuje PVGIS který vypočte předpoklad výroby na každý měsíc pro jednotlivou elektrárnu v daném místě. U větrníků se to dělá dle místního měření větru. Případně se může potenciální investor porozhlédnout po okolí a zeptat se těch kdo už v okolí elektrárnu mají. Nebo se může podívat do některých veřejných monitoringů elektráren v okolí, ale to už asi bylo díky GDPR omezeno.

U těch licencovaných se předpoklad výroby na další rok ke konci roku odevzdává distributorovi. První rok se to odhadne podle PVGISu a další roky se pokračuje dle toho předchozího.

U slunečníků není odstávky nutné plánovat a odchylky jsou velmi malé. Samozřejmě že když přijde tornádo a vezme celou elektrárnu jak se stalo nedávno, tak vlivem přírodní katastrofy je odchylka větší od předpokladu. Jinak je to většinou zanedbatelné a nikdo to neřeší když někdo vyrobí a dodá o něco více energie.

hlpb
9. únor 2022, 09:43

Cíle jsou nepodstatné, rozhoduje skutečnost, níže posílám reálnou výrobu z Německa za rok 2022 k 9:00 hod 9.2.2022:

1. vítr = 38%

2. hnědé uhlí = 17%

3. plyn = 11%

4. černé uhlí = 11%

5. biomasa = 8%

6. JE = 6%

7. voda = 3%

8. Slunce = 2%

OZE celkem 52%, fosil = 42%

miro novak
9. únor 2022, 09:58

kedy bude vietor 100%?

hlpb
9. únor 2022, 10:00

miro vylez na kopec a čekej

energetik
9. únor 2022, 12:46

Hned jak v síti přestane překážet JE a uhlí.

Vojtěch Mališ
9. únor 2022, 15:21

Tak vítr klidně může být 100% výroby, akorát ta výroba bude krýt 20% potřeb, zbylých 80% spotřebitelů bude bez energie :D

Petr prochaska
9. únor 2022, 10:03

V Evropě je nadprůměrné teplo pro tuto dobu a silně fouká už několikátý den. Za týden může být vítr třeba jen 5%.

hlpb
9. únor 2022, 10:11

Petře, ty data jsou za 40 letošních dnů, jinak v Evropě hodně fouká cca už 14 dnů.

Za únor je statistika ještě výmluvnější:

1. vítr = 52%

2. hnědé uhlí = 14%

3. černé uhlí = 8%

4. biomasa = 7%

5. plyn = 7%

6. JE = 6%

7. voda = 3%

8. Slunce = 3%

OZE celkem 64%, fosil = 30%

Martin Prokš
9. únor 2022, 12:54

Dobrý den,

Vím že pro Vás to bude zbytečné, Vy s Vaší vírou budete následující ignorovat nebo zašlapávat, ale někdo jiný by si toho mohl všimnout.

Před pár dny jsem se zabýval porovnáním Německé spotřeby vs. výroba a jak se to meziročně projevilo. A vyšlo mi, že když nefouká tak Německo podezřele snižuje spotřebu.

Sepsal jsem to do blog-příspěvku, je to delší a s obrázkem / grafem.

blog.proks-martin. cz /?x=entry:entry220202-225603

PS: Agora se shodou okolností ozvala dnes ráno a uznala, že od 1.1.2022 jsou data divná. Za pravděpodobnou příčinu považují, že nejspíše u ENTSO došlo k aktualizaci nějakého systému. Asi se změnil trošku formát dat a díky tomu asi o část dat systematicky přichází a do teď o tom nevěděli. Tak snad to napraví. Z Agory by se ta data tahala lépe díky možnosti nastavit si tam vlastní časový interval.

hlpb
9. únor 2022, 13:12

Martine, není to o žádné mé víře, jsou to jen reálná data výroby EE v Německu, která udává institutu Fraunhofer ISE.spotřebu jsem neuváděl. To že se ti výsledky nelíbí na skutečnosti nic nemění. Moc nechápu, jakou má spojitost skutečná výroba EE v Německu v roce 2022 a chybná data o spotřebě z Agory.

Jimi
9. únor 2022, 14:23

Vlastní spotřeba jaderných elektráren v ČR je 5% a uhelných 9%. Čili pokud Německo odstavilo 4GW v jádru a 4GW v uhlí tak tím pádem automaticky snížili i spotřebu o 200MW resp. 360MW (celkem 560MW).

Něco dalšího může být různé zvyšování účinnosti, nebo odstavení nepotřebných neúčinných provozů (které byly odstaveny kvůli covidu a pak už nenajely, protože se zjistilo že nejsou potřeba). Pokud bych německá ekonomika "padala" z důvodu malého foukání, tak už by toho byly plné noviny.

Žádná konspirace se nekoná.

Martin Prokš
9. únor 2022, 14:49

Dobrý den,

1) Vlastní spotřeba se snad v těchto datech neuvádí předpokládám. Tato data jsou o tom co leze z předávacího trafa ven do sítě, zatímco vlastní spotřeba je kryta vlastními zdroji.

2) I kdyby se vlastní spotřeba uváděla do spotřeby sítě jak naznačujete, pak by byl efekt na ten graf přesně opačný než co ten graf ukazuje. Když fouká, tak konvenční elektrárny snižují výkon, odstavují celé bloky a tím i snižují svou vlastní spotřebu. Podle Vaší logiky by tedy když FOUKÁ měla klesat spotřeba Německa a když NEFOUKÁ (a konvenční elektrárny jedou na plné pecky) tak být normální. ALE ONO JE TO PŘESNĚ NAOPAK. Když fouká a Němci mají elektřiny dostatek, tak spotřeba je normální. Ale když nefouká a Němci se propadnou do silné závislosti na importu, tak spotřeba je snížená. Koukněte na ten graf v blogu.

3) To není žádná konspirace, to ukazují data. Interpretace jak tohoto snížení dosahují jsou samozřejmě jen odhady na základě rozboru co je a co není možné. To není konspirace, ale spekulace. Ono to nejspíše není nařízené shora, on to může být jen důsledek aktuálních cen silové elektřiny v momentě kdy se Německo propadne do velké nerovnováhy. Zatím se snižování/omezování týká 7 dní ze sledovaných 28 a pak začalo setrvaleji foukat (a zrovna dnes v noci nejspíše na chvíli přestane). To není něco co by na první pohled bilo do očí. V ekonomice podniků a následně v makroekonomice se to projeví s odstupem více týdnů až nízkých měsíců a až pak začne rachot.

Milan Vaněček
9. únor 2022, 17:02

ad Martin Prokš: určitě k tomu přispívá to že velké firmy (u nás třeba VW-škoda) mají svoji vlastní akumulaci (třeba ve Škodovce do obrovských elektrobojlérů). To ale v těch Vašich přehledech se nebere v úvahu.

A to bude neustále narůstat: nejen akumulace v rámci utilities, ale akumulace u odběratelů, takže bude větší spotřeba ze sítě, když bude hodně foukat nebo zase svítit sluníčko a menší zase naopak.

Spotřebitelé, zvláště ti velcí, nejsou blbci.

Jaroslav Loudil
9. únor 2022, 09:10

Francouzské jaderky stárnou a potíže s provozem se stávají zákonité. I u lidí mají častěji potíže se zády či s klouby lidé 60 letí, jak 20 letí. U jaderek je to stejné.

Některé francouzské jaderky a jejich stáří :

Bugey - 44 let

Dampiere - 42 let

Gravelines - 42 let

St. Laurent - 41 let

Tricastin - 42 let

Vojvodik Petr
9. únor 2022, 09:22

Zato vetrniky nikdo po 10 letech nechtějí ani pojistit.

energetik
9. únor 2022, 12:53

A nebýt výjimek které provozovatelům JE snižují zodpovědnost za škody by nikdo nepojistil žádné JE ani ty nové.

hlpb
9. únor 2022, 09:52

EDF je v obrovských problémech, v Číně řeší už 9 měsíců podezření chybu v konstrukci reaktoru, jestli se to potvrdí bude to znamenat obrovské problémy, nejen pro Čínský reaktor, ale i pro reaktor HP C. Dále má obrovské problémy v zmíněné v článku a reálně hrozí, že se několik reaktorů bude muset ukončit předčasně. V lednu došlo k snížení úvěrového ratingu EDF s negativním výhledem. Jen připomínám, že např. Dukovany se stavěly a plánovaly životnost na 30 let.

Milan Vaněček
9. únor 2022, 09:58

Článek je jen potvrzením toho, o čem jsem zde nedávno psal a co Emil jen bagatelizoval. Francouzi si skutečně nemohou dovolit velkou jadernou havarii, to by byl konec jádra v EU,

tak musí maximálně dbát na bezpečnost.

To je v naprostém pořádku, jen ty francouzské vždy dočasně odstavené (a v Německu trvale odstavené) JE tady chybí a ceny jsou vysoko.

Jediné řešení k rychlé realizaci (pro zabezpečení dostatečného množství a rozumně nízké ceny) = více větrných a fotovoltaických elektráren, více akumulace.

Rychlou realizací myslím realizaci v řádu 2-5 let.

hlpb
9. únor 2022, 10:05

doplním, je zcela jasné, že letošní zkušenost Francii otevře oči, že jejich přílišná závislost na JE je obrovská chyba, která možná bude znamenat krach EDF, nebo obrovskou dotaci EDF ze strany státu = lidí. EDF má nasmlouvané dodávky elektřiny a jelikož ji nevyrobí bude jí muset nakoupit někde jinde, tzn. spoustu miliard € navíc, je zcela jasné, že EDF bude v roce 2022 v obrovské ztrátě. Navíc těch problémů každý týden přibývá.

miro novak
9. únor 2022, 10:00

u niektorych ludi badat radost, ze elektrina z jadra sa vymeni za tu z uhlia.

Jaroslav Loudil
9. únor 2022, 10:25

Zajímavost. Vývoz elektřiny z ČR se loni stal "superbyznysem" !!! Ačkoli objem vyvezené elektřiny poklesl, došlo meziročně ke čtyřnásobnému nárůstu kladného salda z vývozu z 9 mld. Kč na 36 mld Kč !! Růst ceny elektřiny na burzách udělal z našeho exportu doslova - "ziskový zlatý důl" - českého exportu.

Josef Janovec
9. únor 2022, 14:21

Nezapomeňme na náklady za povolenky. Je ale jasné, že bez patřičného zisku, by takový objem vývozu nebyl.

Karásek
9. únor 2022, 11:06

Tak to je ta věhlasná francouzská jaderná energetika, která je tolik oslavována a dávána za příklad. Gloire, gloire, gloire. Teď už francouzi na jadernou energetiku tolik hrdí nejsou a časem budou hrdí ještě míň. Aź jim to jaderné harampádí doslouží, čehož se většina z nás dožije, tak jim zbude hromada radioaktivního šrotu a oči pro pláč. Pak si budou za svůj jaderný boom dávat sami sobě facky. Pak budou muset rozvíjet OZE daleko rychleji a intenzívněji, než dnes Německo.

hlpb
9. únor 2022, 12:00

Myslím, že Francie přehodnotí svojí energetickou budoucnost. Navíc se může inspirovat v sousedním Španělsku, které se vrhlo na OZE a během několik zcela změnilo svojí energetiku. ZA několik málo let bude jejich FVE totálně v přebytku a bude importovat svojí super levnou EE z FVE (cca 15-20 €/MWh) do zbytku Evropy. Navíc se Španělsko stane obrovským výrobcem H2 a bude bohatnout vývozem H2 podobně jako Norsko vývozem ropy a plynu.

Martin P
9. únor 2022, 12:52

Mě by "zajímalo", jestli jste si , pánové Bláho a Karásku, někdy položili otázku, kolik energie vyrobily jaderné zdroje v 70. a 80. a 90. letech namísto fosilních paliv, tedy v době, kdy občasné zdroje energie byly výsada orbitálních stanic (FVT) a nebo instalací a lá vrtulka +telegrafní sloup s výkonem s bídou 1kW na zahradě pár nadšenců OZE. To použité palivo vzniklo bez ohledu na nynější nucené odstávky. Je to nepříjemné, přichází to v špatných časech, ale to je cena za koncentrovaný zdroj energie s řádově menšími nároky na pořízení co se materiálů a přírodních surovin obecně týče. O poměrech energií vložených vs. získaných zde bylo v minulosti již napsáno hodně a nejhůř vynikaly větrníky, kterými byste chtěli zastavět např. Biskajský záliv ?

hlpb
9. únor 2022, 13:31

Martine P spíš si polož otázku ty, čím je způsoben úpadek JE v celém světě. Je to jednoznačně kvůli tomu, že tato technologie se za posledních 50 let téměř nezlepšila, ale neskutečně zdražila. Navíc nesmyslné a nebezpečné prodlužování životností JE (aktuálně vidíme příklad Francie) přináší nečekané problémy. Životnost jaderných bloků byla plánována a postavena na 30 let a jejich prodlužování je nastavená kaše.

JE nemá absolutně v budoucnu proti VTE a FVE ekonomiky žádnou šanci, např. ve Španělsku dnes nové FVE dodávají EE za 20 €/MWh, nejnovější budovaná Britská JE HP C bude dodávat EE za cenu 150 €/MWh a navíc tato cena poroste každý rok o inflaci. Sorry jako, ale ten ekonomický rozdíl je drtivý. I u nás bude v roce 2040 většina RD, firem a obcí mít FVE na střeše, to bude znamenat, že od března do září bude minimální poptávka po JE, fosil energii.

Jan Veselý
9. únor 2022, 13:41

Odpověď je zde. Jaderné elektrárny jsou velké infrastrukturní stavby. VtE a FVE jsou standardizované tovární výrobky.

Josef Janovec
9. únor 2022, 14:33

Ale co bude mezi říjnem a únorem, když téměř každý dům bude mít FVE. Všichni budeme počítat s čezem, že to u nás nějak udělá. Cena ale bude třeba 10000 Euro za MWh. Budou firmy, které se bude vyplácet na zimu odstavit. Pak se i jádro bude vyplácet jako doplňkový zdroj.

Martin P
9. únor 2022, 15:11

Pan Bláha, specialista na tykání . Vím, že v tom nejsem sám, nicméně potkat vás osobně , asi byste obdržel "Volného flákanec".

Josef
9. únor 2022, 16:36

Spíš se ptejte proč v JE nebyl žádný vývoj a tyto technologie zamrzly v 70-tkách. Velmi jednoduše řečeno máte pořád parní stroj, ale teplotu Vám řídí počítač, pod kotlem topíte teplem z jaderné reakce s účinnosti.... a odpad po pár letech zahrabete pod zem, to asi není technologie, kterou jste srovnal s výrobou ele na orbitě....

nikdo
10. únor 2022, 00:51

Jestli máte nějaký lepší nápad jak přeměnit kinetickou energii štěpných trosek na elektrickou energii tak sem s ním.

Kdysi se uvažovalo o MHD generátorech

www.cez.cz/edee/content/file/static/encyklopedie/vykladovy-slovnik-energetiky/hesla/MHD_el.html ale to by vyžadovalo vysokoteplotní reaktory www.cez.cz/edee/content/file/static/encyklopedie/encyklopedie-energetiky/03/teplotreakt_8.html paradoxně vysokoteplotní reaktory vyvíjeli kdysi také v Německu.

K vaší otázce, rozvoj jaderné energetiky byl zpomalen ekologistickými hnutími a představou některých omezených lidí že jaderná elektrárna rovná se jaderná bomba.

Použité palivo se zatím nezahrabává ale bude muset vzhledem k tomu že budeme muset kvůli označení za zelenou investici vybudovat uložiště což by bylo potřeba díky recyklaci až o mnoho let později.

Josef Janovec
9. únor 2022, 14:24

Francouze třeba bude hřát dobrý pocit, že za posledních 40 let vypustili pouze zlomek CO2 než němci.

Martin P
9. únor 2022, 15:16

http://euanmearns.com/energiewende-germany-uk-france-and-spain/

Srovnání primární spotřeby Německa, Británie a Francie.

energetik
9. únor 2022, 15:21

Ale o to větší zlomek vypustili daleko škodlivějších emisí. A tak je anglický Sellafield označován jako nejradioaktivnější místo v západní Evropě.

Josef
9. únor 2022, 16:39

Pane Janovče,

Ale co bude mezi říjnem a únorem, když téměř každý dům bude mít FVE?? No v minulosti se jídlo vařilo na kamnech i když nebylo potřeba v domě topit a ejhle máme sporáky, mikrovlnky a nikdo se nepodivuje, že kotel na vytápění domu běží jen v období zimy.

Peter
9. únor 2022, 21:59

Na OZE sa da spolahnut. aj v Januari (leden)

DK vietor 60 % ,

uhlie 16 %

plyn 7 %

Norsko : vietor 11,7 %

voda 87,5 %

Plyn 0,7%

Tieto obcasne zdroje idu na 100% v Januari. Pridame k tomu vodik ,slnko, baterky a sme na 150 % spotreby el energie o 10 rokov. Alebo Norsko potrebuje nahradit 0,7% plynu niecim z OZE.

nikdo
10. únor 2022, 11:52

Takže za 10 let bude vyráběno o 50% energie víc než spotřebujeme? co se s tou energii navíc bude dělat? bude se mařit na teplo? není to neekologické? akorát se tím zvýší teplota na planetě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se