Domů
Jaderné elektrárny
Francouzská EDF varuje před možným omezováním výroby svých jaderných elektráren kvůli teplému počasí
JE Bugey, Francie
Zdroj: LakeCastle / Creative Commons / CC-By-SA

Francouzská EDF varuje před možným omezováním výroby svých jaderných elektráren kvůli teplému počasí

Francouzský energetický gigant, společnost EDF, vydal varování před možným omezováním výroby na jeho jaderné flotile. Důvodem je teplé a suché počasí, které zapříčinilo vyšší teplotu řek, jež může omezit možnosti chlazení některých jaderných bloků.

Omezování výroby

„Vzhledem k vysoké teplotě některých řek pravděpodobně nastane omezení produkce ze strany jaderných elektráren EDF, a to od pondělí 9. května do neděle 15. května. Zvláště pak v případě lokality Blayais,“ napsala společnost v REMIT zprávě.

Ve zmíněné lokalitě Blayais byl během pondělního odpoledne snížen aktuální výkon bloku Blayais 1 o 110 MW. Instalovaný výkon Blayais 1 je 951 MW.

Francie čelí v nynějším týdnu neobvykle teplému počasí. Teploty se mají vyšplhat až 8 °C nad normálové teploty. Francie se přitom již potýká se suchem. Dle Meteo France se mají teploty dostat během středečního dne v jihozápadní časti Francie až ke 30 °C.

„Po mírném poklesu teplotu během čtvrtku a pátku teploty opětovně porostou. Tato teplá fronta, aniž by byla bezprecedentní, je pozoruhodná takto brzo v roce,“ stojí ve zprávě Meteo France.

Sucho v kombinaci s teplým počasím rychleji zvyšuje teplotu řek. Voda z řek je v některých případech využívána ke chlazení rektorů. Elektrárny s průtočným chlazením jsou v případech, kdy se teplota řek přibližuje ke stanovené limitní hodnotě, nuceny snížit svůj aktuální výkon, aby se předešlo environmentálním dopadům.

Problémy zadlužené EDF

Na konci minulého měsíce byl Emanuel Macron znovuzvolen francouzským prezidentem. Před svým znovuzvolením avizoval plány na zestátnění některých aktiv zadlužené EDF, kde stát drží 83,88 %. Důvodem je plánovaný, finančně náročný rozvoj jaderné energetiky.

Zadlužená EDF má v poslední době problémy s disponibilitou své jaderné flotily. V minulém měsíci se navíc objevily nové zprávy ukazující na možné problémy s korozí na některých reaktorech.

Na konci minulého týdne zamítl francouzský soud námitku odborů EDF proti cenovým stropům, které byly stanoveny vládním rozhodnutím. Ty nutí EDF prodávat elektřinu dalším tamním obchodníkům pod tržní cenou, jak informuje agentura Reuters. Důvodem je „veřejný zájem“, kdy vládní rozhodnutí napomáhá limitovat nárůst cen elektřiny pro koncové uživatele. Cena akcie EDF na rozhodnutí reagovala poklesem. Nyní se obchoduje okolo 8,3 EUR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Mirek
11. květen 2022, 11:46

S vysokou teplotou klesá z fyzikálních důvodů i účinnost fotočlánků (z toho důvodu jejich stavba třeba na Sahaře není příliš šťastný nápad). Nikde jsem ale neviděl nějakou seriozní diskuzi na toto téma. Nevíte někdo něco o tomto problému?

hellokitty
11. květen 2022, 12:56

hodnoty poklesu vykonu v zavislosti na teplote byvaju uvedene v datasheetoch k panelom

co sa tyka clanku, tolko k stabilnemu zdroju elektrickej energie nezavislemu na pocasi

petr
11. květen 2022, 13:28

Každý seriozní výrobce má na svém fotopanelu uvedený výkon při optimální teplotě a dále jak tento výkon klesá s rostoucí teplotou. jinými slovy je to tam napsané zezadu...

Hovořím o panelu z Japonska...

Milan Vaněček
11. květen 2022, 13:53

Mirku, existuje nejen seriozní diskuse ale jsou i seriozní fyzikální řešení jak teplotní koeficient (poklesu) účinnosti s rostoucí teplotou snížit. Ten už je v nejmodernějších článcích (třeba s heteropřechodem) snížen na cca 1/3 oproti starším standardním FV článkům.

Fotovoltaické články se neustále zdokonalují, pokrok je obrovský a stále nenarazil na základní fyzikální hranice.

Mirek
11. květen 2022, 14:21

Děkuji Petrovi i Milanovi za komentáře. Mirek.

richie
12. květen 2022, 17:20

" Milan Vaněček

11. květen 2022, 13:53

Mirku, existuje nejen seriozní diskuse ale jsou i seriozní fyzikální řešení jak teplotní koeficient (poklesu) účinnosti s rostoucí teplotou snížit. Ten už je v nejmodernějších článcích (třeba s heteropřechodem) snížen na cca 1/3 oproti starším standardním FV článkům."

poprosim informaciu, kto dodava taketo panely na nas trh .. co sa mi zatial dari zistovat o parametroch panelov u nas rozumne dostupnych, tak bud su to z vaseho pohladu "prahistoricke" panely/technologie, alebo nie su relevantne udaje dostupne vobec .. alebo (co nepopieram) mam hladat inde, v com mi dufam ako odbornik pomozete

vdaka

R.

Milan Vaněček
12. květen 2022, 18:43

Třeba toto je z loňské fotovoltaické konference, cituji z abstraktu:

The temperature coefficient of the efficiency of a solar cell is an important parameter which strongly influences the energy yield of the module. Different types of silicon solar cells exhibit different temperature coefficients. In this paper heterojunction (HJT) and PERC solar cells are compared. HJT solar cells have a sensibly lower temperature coefficient than standard and PERC solar cells, typically 0,20-0,25% relative decrease in efficiency for a temperature increase of one °C [1]. For standard silicon solar cells this value is about double.

Tyto HJT solar panels (nebo HIT panels)-vše jsou křemíkové panely s heteropřechodem,

často i bifaciální,

mají nejvyšší Voc,

jsou už komerčně dostupné,

ale stále tvoří jen malou část trhu.

Ten třetinový teplotní koeficient - to je zatím nekomerční, jen výzkum.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se