Francouzská ministryně energetiky: Výstavba dalších jaderných bloků je jen hypotéza

DomůJaderné elektrárnyFrancouzská ministryně energetiky: Výstavba dalších jaderných bloků je jen hypotéza

Francie je v současné době jednička v oblasti využívání jaderné energetiky v Evropě, a to jak v počtu provozovaných jaderných bloků, tak v jejich podílu na výrobě elektrické energie v zemi. Francouzská jaderné flotila nicméně stárne, přičemž současná ministryně energetiky není výstavbě nových bloků příliš nakloněná.

Evropská jaderná velmoc Francie v současné době staví jeden nový blok v elektrárně Flamanville, přičemž výstavbu provází dlouhá zpoždění a navyšování rozpočtu. Výstavba nových jaderných bloků je téma, které se dlouhodobě řeší i v České republice. V případě Francie však o dalších blocích zatím rozhodnuto nebylo.

„Neexistují žádné plány na objednávku šesti nových bloků EPR. Je to hypotéza, kterou položila na stůl společnost EDF, ale ještě o ní nebylo vůbec rozhodnuto,“ uvedla francouzská ministryně energetiky Barbara Pompiliová.

Ministryně rovněž podle serveru Montel uvedla, že sama se staví proti výstavbě nových jaderných bloků. Konečné rozhodnutí, které by mělo přijít mezi lety 2022-2023, by však podle ní mělo být na samotných občanech Francie.

Francie podle ministryně Pompiliové nicméně musí znovu získat odbornost v oblasti jaderné energetiky a investice v této oblasti budou nutné, jelikož se země bude muset na energii z jádra spoléhat ještě po dlouhou dobu. Podíl jaderných elektráren na výrobě elektřiny v zemi by však měl během následujících 15 let postupně klesat, a to ze současných zhruba 75 % na 50 %.

Francouzská vláda v minulém týdnu představila plán obnovy hospodářství, který zahrnuje právě i investice v oblasti jaderné energetiky. Do odvětví tak poputuje 470 milionů eur, a to i například do výcviku personálu či na podporu subdodavatelů.