Domů
Jaderné elektrárny
Maďarsko bude dále rozvíjet jadernou energetiku s Ruskem a Běloruskem
Vizualizace projektu jaderné elektrárny Pakš II. Zdroj: Paks
Zdroj: Paks

Maďarsko bude dále rozvíjet jadernou energetiku s Ruskem a Běloruskem

Maďarsko se dohodlo s ruským Rosatomem na dodatku ke smlouvě týkající se dostavby jaderné elektrárny Paks II. V elektrárně by měly podle současných plánů do deseti let vyrůst dva nové jaderné bloky typu VVER-1200. S Běloruskem pak Maďarsko podepsalo memorandum o porozumění, které se týká výměny informací a zkušeností se stavbou ruských bloků.

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto v minulém týdnu uzavřel dvě významné dohody týkající se rozvoje jaderné energetiky v zemi. Nejprve na své návštěvě v Moskvě se společností Rosatom dohodl dodatek k původní smlouvě z roku 2014 o výstavbě a financování jaderného projektu Paks II. Aktualizace smluv, ke které nezveřejnil žádné další podrobnosti, bude i tak potřebovat schválení od Evropské komise.

„Bez jaderné energetiky neexistuje energetická bezpečnost a není možný přechod k čisté energetice. Musíme tlačit na to, aby byl Paks II postaven co nejdříve navzdory všem druhům obtíží, protože čím dříve budou nové bloky postaveny, tím dříve budeme chráněni před naprosto šílenými cenovými pohyby na mezinárodním trhu s energiemi,“ uvedl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto na Facebooku.

Projekt elektrárny Paks II zahájila maďarská vláda počátkem roku 2014 mezivládní dohodou s Ruskem o dodávce dvou reaktorů VVER-1200 od společnosti Rosatom. Financování většiny projektu zajistí ruský státní úvěr. Stavební povolení elektrárna získala loni v srpnu. Podle maďarského ministra energetiky Csaba Lantose by elektrárna měla být hotova v roce 2032.

Výměna zkušeností s Běloruskem

Další dohodou uzavřenou maďarským ministrem zahraničí v průběhu mezivládního výboru pro hospodářskou spolupráci je Memorandum o porozumění s Běloruskem.  Součástí memoranda je výměna informací ze stavby a zprovozňování ruských bloků VVER-1200.

Podle běloruské tiskové agentury Peter Szijjarto prohlásil, že Maďarsko nedovolí, aby evropské sankce ovlivnily jadernou energetiku. Zároveň má podle něj Bělorusko dostatek nových zkušeností, které země bude potřebovat.

Bělorusko zprovoznilo svůj první jaderný blok v červnu 2021. Druhý blok je ve fázi uvádění do provozu, když v březnu poprvé dosáhl kritického stavu. Oba bloky by v komerčním provozu měly vyrábět zhruba 18,5 TWh elektřiny ročně.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Jimi
18. duben 2023, 12:17

No, jestli to budou rozvíjet stejně jako v období 2014-2023, t.j. velké NIC, tak ať klidně pokračují :D

Zdeves Pavel
18. duben 2023, 12:36

EU zase bude ten proces schvalování brzdit a komplikovat, což se jim dosud dařilo. Značná část dodávek je při tom od EU firem ( Francie), prakticky celý sekundár.

Pavel
18. duben 2023, 15:18

Meli a mohli to mit davno postavene. Svoji neschopnost se snazi svalovat na EU. To je naprosta klasika :)

Pavel
18. duben 2023, 15:22

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Meli a mohli to mit davno postavene. Svoji a ruz ackou neschopnost se snazi svalovat na EU. To je naprosta klasika :) Osobne si myslim, ze Madari meli uz davno vystoupit z EU a Nato a spolecne s lukasenkem a vychodnim imperiem, jehoz jmeno se zde nesmi ani vyslovit zalozit RVHP 2.0 a novou Varsavskou smlouvu.
.

Pavel
18. duben 2023, 15:25

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

mela by se lukasenkova oplocena zoo jmenovat beloruzko aby to proslo dohledem velkeho bratra?
.

Mirek
18. duben 2023, 15:43

Nějak s plněním smlouvy lavírují Němci, ale Rosatom s Framatomem nebo někdo jiný je může nahradit. Figuruje tam s dodávkami i General Electric.

Josef
18. duben 2023, 17:19

Nebuďte úzkoprsý a vražte tam třeba mandelinku ta brzdí stavbu JE PAKS, ve skutečnosti Rosatom nestaví, ale je třeba to dát do souvislostí, že

Jenyk
18. duben 2023, 15:12

Hlavně řídicí systém celé elektrárny má být od Framatome a Siemensu. Na jeho dodávku na ruskou jaderku jsem móóóc zvědavý. A Maďaři, myslím, také.

Richard Vacek
18. duben 2023, 15:37

V EU nejde dokončit investici v rozumné době. Těžko říct, jak je možné, že dříve to šlo a dnes ne. Asi jeden ze znaků pokračujícího úpadku. Maďaři vsadili na firmu, která je největším světovým dodavatelem a zvládá to i nejrychleji, takže pokud to v Maďarsku bude drhnout, tak za to může Maďarsko a EU, která mluví do řady věcí (tuším, že Siemens má problémy s německou vládou ohledně dodávky do Maďarska). V Maďarsku loni museli rozprášit úředníky, kteří byli za chvalování zodpovědní, protož ejejich rychlost vynikala svou pomalostí.

Emil
18. duben 2023, 15:46

Maďaři nezvolili firmu která to zvládá nejrychleji. Čínské firmy i ta korejská to zvládají rychleji. Dokonce i průměrná doba realizace reaktoru AP1000 je jen o tři měsíce pomalejší než reaktoru VVER-1200.

Zdeves Pavel
19. duben 2023, 12:08

První AP 1000 měly i v Číně značný skluz daný nekvalitními dodávkami z USA . Další se staví jako ACP 1000, to je dle Čínou upraveného projektu a s čínským dodavatelský systémem, kdy zvládli veškerou technologii. WEC naopak má jen projekt a vlastně nestaví, všechno zadává a podle toho to i dopadá.

Emil
19. duben 2023, 12:32

Zas tak "značný" ten skluz nebyl, když první VVER-1200 v RF měly "skluz" průměrně o 8 měsíců větší. Další se nestaví jako ACP 1000 ale jako CAP 1000.

Josef
18. duben 2023, 17:21

Rosatom nestíhá obnovu ani doma, rychle staví Čína, ale tam se nemažou s nějakým životním prostředím, občany atd,a rychle umí i Korejci,

Mirek
18. duben 2023, 15:58

Máte pravdu. První reaktor ve Vogtle měl být uveden do provozu v r. 2016. Takže r. 2023 je jen drobné zdržení.

A že těch reaktorů AP1000 už Westinghouse vlastněný kanadským investičním fondem už doma postavil hodně. Oba dva, v USA prvmí a poslední, se dokončují.

Emil
18. duben 2023, 17:25

Řeč nebyla o "zdržení" ani o ničem jiném než aritmetickém průměru délky výstavby zmiňovaných reaktorů. To jsou prostá čísla. Vogtle 3 se stavělo 10 let, stejně jako dva bloky VVER-1200 v RF.

Pravoslav Motyčka
18. duben 2023, 23:18

Maďarsko hájí svoje zájmy a nechová se jako vazal USA. Podobnou politiku začíná dělat i Francie a po volbách bude také Slovensko. Vazalové se nemají nikdy dobře.

Pavel
19. duben 2023, 00:59

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Maďarsko hájí výlučně Orbánovi zájmy. V Maďarsku bude velké mrzení, až tato jednoduchá a věčně se opakující pravda Maďarsku docvakne. Motyčkovi to nedocvakne nikdy, o to bych se nebál.
.

Čestmír Berka
19. duben 2023, 12:47

Je tak těžké pochopit, že když nemáte jisté, že bude výstavba schválena EU, nemůžete začít stavět? Bez stavebního povolení stavět nelze a dodavatel jaderné části stavební povolení urychlit nemůže.

5. prosince 2022, oEnergetice: Evropský tribunál zamítl žalobu rakouské vlády proti Evropské komisi kvůli nové maďarské jaderné elektrárně Paks II .

Stavba se počítá od lití betonu jaderného ostrova. Na stavbě se podílí stovky firem- tady mají někteří asi představu, že Rosatom pošle stavět do Maďarska nějaké mužiky a záleží na nich, jak rychle házejí lopatou...

Velkou část elektrárny dodávají místní a "západní" firmy. A také české... Do Finska měl paradoxně dodat Rosatom reaktor, vyrobený v jeho ukrajinské továrně v Kramatorsku. Z Kramatorsku se dodávalo i do Číny- "OMZ-SPECIAL STEEL (St.Petersburg) and ENERGOMASHSPETSSTAL (Kramatorsk) have produced the first forgings for reactor vessels for Units 7 and 8 of Tianwan NPP (China). The Units are being constructed with technical assistance of ASE (Engineering Division of ROSATOM). "

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se