Domů
Jaderné elektrárny
Maďarsko chce uvolnit limity pro Dunaj, JE Pakš je klíčová pro bezpečnost dodávek
Jaderná elektrárna Pakš
Zdroj: Pakš

Maďarsko chce uvolnit limity pro Dunaj, JE Pakš je klíčová pro bezpečnost dodávek

Maďarské ministerstvo energetiky ke konci minulého týdne oznámilo, že plánuje uvolnit regulaci pro teplotní limity na řece Dunaj. Vodu z Dunaje využívá tamní jaderná elektrárna Pakš k chlazení, přičemž během parných letních dní může řeku ohřívat až příliš. Podle ministerstva je však elektrárna nezbytná pro zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny. Jižněji položené části Evropy se v posledních týdnech potýkají se silně nadprůměrnými teplotami, které zvedají spotřebu elektřiny.

Části Evropy během letošního léta čelí silným vlnám veder, což má své dopady i na energetický sektor. Jednak se jedná o zvýšenou poptávku po elektřině kvůli chlazení, za druhé poté může docházet k omezování provozu tepelných elektráren. Tato situace není nijak nezvyklá, během posledních let se s omezováním výkonu tepelných elektráren, převážně jaderných, potýkala například Francie.

Vysoké teploty mohou mít negativní dopad zejména na elektrárny s průtočným chlazením, kdy zdroje odebírají z řek či moří vodu a následně ji ohřátou vrací zpět. Například pro české zdroje vysoké teploty řek vesměs neznamenají omezení provozu, jelikož se u nás běžně využívají chladicí věže. V zahraničí, především v zemích s mohutnějšími řekami, však k takovýmto situacím může docházet.

Jedním z příkladů může být i Maďarsko, jehož jediná jaderná elektrárna Pakš (2000 MW) využívá právě průtočné chlazení. V těchto případech vlády či veřejné instituce stanovují různé environmentální limity, aby nedocházelo k přehřívání řek či vodních ploch. Důvodem je ochrana místních ekosystémů, pro které mohou být vyšší teploty nepříznivé. Podle agentury Reuters je v současné době pro elektrárnu Pakš, resp. řeku Dunaj, stanoven limit na 30 °C. Tedy pokud teplota Dunaje dosáhne této hodnoty, neměla by do ní elektrárna vypouštět ohřátou vodu a měla by omezit provoz.

Výjimky pouze pro zajištění bezpečnosti dodávek

Maďarské ministerstvo energetiky podle agentury nyní navrhuje jistou úpravu regulace. Teplotní limity by měly zůstat nezměněny, nicméně provozovatel elektrárny by měl mít možnost ve výjimečných případech limity překročit. Jednalo by se o případy, kdy by to bylo nezbytné pro zajištění bezpečnosti dodávek, a to se souhlasem ministerstva energetiky.

"V důsledku klimatických změn mohou povětrnostní podmínky stále častěji vést k dosažení limitu v létě, zejména při nízkém stavu vody. Omezení výroby v elektrárně Pakš by mohlo přímo ohrozit plynulé zásobování domácích spotřebitelů na napjatém energetickém trhu," uvedlo podle Reuters ministerstvo v prohlášení.

Jaderná elektrárna Pakš je zatím jediným jaderným zdrojem v Maďarsku. Se svými čtyřmi tlakovodními reaktory o celkovém výkonu 2000 MW je srovnatelná například s jadernou elektrárnou Dukovany.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Honza Nedvěd
2. srpen 2024, 22:03

30 stupňů je tedy síla, takový další termální koupaliště v Maďarsku :) ekologie jaderné energetiky v praxi. Ještě že výstavba s rosatomem je jenom další Potěmkinova vesnice a nikdy nebude dokončena. Jinak by rybáři z Dunaje tahali ryby už předvařený.

Martin V.
3. srpen 2024, 14:06

Je to hodně! Dnes Štúrovo 22 °C, Paks 23 °C. Ale průtok je solidních 1800 m3/s. Pokud bude horké suché léto a v Alpách už nebude, co by roztálo, tak si dokážu představit, že teplota Dunaje poroste. Spíš se divím, že se nesnaží vybudovat rezervní chladicí věže s ventilátory, které dodělávali před pár lety v Dukovanech. Ty by mohly v kritických situacích pomoct. Ale to stojí peníze, zvýšení limitu z 30 °C třeba na 35 °C je zadarmo, že...

Ziza
6. srpen 2024, 09:55

Zajímavý meziresortní problém. Když schválení výjimky nechají na ministerstvu energetiky, tak jde spíše o formalitu. Kdyby to mělo schvalovat ministerstvo lesů, vod a strání, očekával bych víc omezení a dodatečných podmínek pro takový provoz.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se