Domů
Jaderné elektrárny
Průzkum: Jadernou energetiku v Česku podporují dvě třetiny lidí, podpora roste
Dostavba JE Temelín

Průzkum: Jadernou energetiku v Česku podporují dvě třetiny lidí, podpora roste

Podpora jaderné energetiky v Česku vzrostla za půl roku o šest procent. Její rozvoj nyní podporují dvě třetiny obyvatel. Vyplývá to z průzkumu agentury IBRS, který uskutečnila na přelomu listopadu a prosince. Růst podpory podle IBRS souvisí se zájmem o dostatek energie, soběstačnosti a ekologické výroby. To vyvolala současná energetická krize nejen v Evropě spojená s dramatickým růstem cen a pádem řady obchodníků s elektřinou. Agentura o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

„Projevuje se zájem Čechů o energetickou soběstačnost, což je klíčová otázka pro 93 procent obyvatel. Jsme zároveň citliví na ceny energií a vnímáme rizika možného nedostatku a zdražování. A přetrvává i pozitivní vnímání jádra jako čistého bezemisního zdroje. Tady vidíme hlavní důvody růstu podpory. Proti stále působí především otázka ukládání použitého paliva, což je významné téma pro přibližně třetinu respondentů,“ řekl ředitel agentury IBRS Miloš Rybáček.

Jádro podle průzkumu vystřídalo v čele nejpreferovanějších elektráren obnovitelné zdroje. I jejich obliba ale zůstává vysoká. Podpora rozvoje jaderné energetiky je v České republice trvalá, ani v roce 2011 po událostech ve Fukušimě neklesla pod 50 procent. Od roku 2015 roste v očích veřejnosti i význam obnovitelných zdrojů energie, což ale nevylučuje i podporu bezemisního jádra. Velká část respondentů preferuje právě mix těchto zdrojů. Poměrně nízká je naopak podpora běžných plynových a uhelných elektráren.

„Důležitosti jaderných i obnovitelných zdrojů jsme si dlouhodobě vědomi. Už řadu let se na tento energetický mix soustředíme a současný vývoj potvrzuje, že naše strategie je jednoznačně správná a její význam dál poroste,“ řekl člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.

Ilustrační foto

Jaderné elektrárny pokrývají více než třetinu české výroby elektřiny a představují klíčový stabilní bezemisní zdroj energie. ČEZ zároveň finišuje s přípravou výběrového řízení na stavbu nového bloku v Dukovanech, o kterou usilují tři oslovení zájemci. Zároveň rozvíjí řadu projektů obnovitelných zdrojů s cílem vybudovat instalovanou kapacitou až 6000 MWh do roku 2030.

„Jaderné elektrárny průběžně modernizujeme, dál posilujeme jejich bezpečnost a daří se nám i zvyšovat jejich využití. Díky modifikacím jsme bez vyšší spotřeby paliva, záboru půdy a emisí navýšili výkon jaderných bloků o více než 500 MW. Je to jako bychom zde postavili nový menší jaderný blok,“ řekl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Kromě České republiky počítají s dlouhodobým provozem jaderných elektráren v Evropě například Švédsko, Finsko, Španělsko nebo Nizozemsko. S významným rozvojem počítají i země visegrádské čtyřky, Francie a další.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Mirek
20. prosinec 2021, 17:06

To je sice hezké, že roste podpora jaderné energetiky, ale neinformovaná veřejnost si neuvědomuje, že vyřazením Rosatomu a čínské splečnosti CNNC/CGN se termín dostavby Dukovan a později Temelína pořádně vzdaluje. Vybrané firmy nemají nyní os nabídnout, proto budou hledat výmluvy, proč dostavba bude mnohem mnohem později a bude mnohem mnohem dražší než byl plán.

Vít Ponocný
20. prosinec 2021, 17:14

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Když jste ten informovaný, Vy máte nějaká inside zprávy z těch firem, které mohou jaderné bloky u nás stavět? Rusko a Čína je bezpečnostní riziko, to dnes vidí i ta neinformovaná veřejnost. Viz současné chování Kremlu. Dnešní tlak na důležitost výstavby jádra naopak alespoň donutí vládu, ČEZ a další odpovědné osoby k lepší koordinaci rozvoje jádra a dalších zdrojů.
.

jozka
20. prosinec 2021, 18:24

V cemze jsou tim bezpecnostnim rizikem?

Mirek
20. prosinec 2021, 19:04

To, že vybrané firmy nemají co nabídnout, není založeno na nějakých inside informacích, ale na informacích zcela veřejných. Račte se informovat.

I z tohoto důvodu dotazníky vyplněné těmito firmami zřejmě zůstanou tajné. Přece nelze dopustit zesměšnění těch politiků, kteří k tomu přispěli. Bohužel, jejich myšlenkovou nedostatečnost odnese mnoho dalších generací.

Milan Bačík
21. prosinec 2021, 01:03

Mě se taky velmi líbí VVRR-TOI, ale chování Ruska nelze ignorovat. Je pravda, že přechod na jiného dodavatele bude bolet, bude stát dost peněz a Dukovany 5 budou později, ale je to nevyhnutelné. Trošku mě mrzí, že politici neměli koule napřímo vybrat EDF a nadiktovat si podmínky za kterých ČR přejde na EPR a stane se dlouhodobě partnerem, tak jak jím CŘ byla pro Rosatom. Američani ani Korejci nemají moc velkou motivaci pro zpojení ČR a našeho prúmyslu do svých projektú.

Mirek
21. prosinec 2021, 09:11

Velký problém reaktoru EPR je v tom, že by v Dukovanech nešel uchladit. Francouzi sice slibují redukovanou variantu EPR2, která ale ještě neexistuje ani na papíře. Takže si nedovedu představit, jak dlouho by se tento reaktor u nás stavěl, když reaktor EPR se kvůli technickým potížím a stále rostoucím nákladům staví ve Finsku již 17 let a ještě není v provozu. Situace ve Flamanville a v Hinkley Point C není lepší. Naším požadavkem bylo, aby dodavatel prokázal kladné reference týkající se provozu navrhovaného reaktoru v Evropě. Tento požadavek nesplní ani EDF, ani KHNP ani Westinghouse. EDF mají jedinou výhodu - že alespoň nějak využívají naše firmy.

Patrně Vám také unikly zjištěné defekty svarů a jejich okolí u starších i nově budovaných francouzských reaktorů.

Nevím, co Vám vadí na chování Ruska. Všechny své závazky plní. Rosatom nevadí Evropské unii, Finsku, Maďarsku, Francii, Švédsku, Indii, Číně, Bělorusku, Turecku, Egyptu, Bangladéši ani mnoha jiným zemím, kde se Rosatom podílí na budování jaderného odvětví (výzkumné a demonstrační reaktory, výroba radiofarmak, manipulaces jadernými odpady apod.). Nemám pocit, že by někoho spolehlivé jaderné elektrárny v Temelíně nebo v Dukovanech nějak ohrožovaly.

Ivan Novák
21. prosinec 2021, 11:43

Já bych se toho nebál ... on by EPR v Dukovanech uchladit šel, kdyby se odstavil jeden z těch starých bloků. A pokud bude v EU tolik větru a slunce, jak plánováno, všechny bloky by baseload asi stejně nejely. Upřímně, pokládám za pravděpodobné, že z důvodů, které nyní nikdo nemá pod úplnou kontrolou, bude něco z EDU1234 zcela odstaveno anebo častěji odstávkováno dříve, než tam bude běžet ten menší blok. Nacpat tam potom druhý EPR by ale bylo bez časově i finančně náročného uvolnění alespoň části pozemků staré EDU už velmi obtížné.

Mirek
21. prosinec 2021, 14:11

To jste tedy opravdový optimista. Dosavadní zkušenosti s výstavbou EPR jsou dost tristní, pokud jde o termíny i náklady.

Domnívám se také, že nový blok v Dukovanech musí být už v Dukovanech v provozu než se odstaví nějaký reaktor VVER-440 (vlastně nyní 500 MW). Požadavky na energetické zdroje porostou a hlavně bude nutné nahradit uhelné elektrárny.

Ale je také pravda, že EDF je podle mě také nejrozumější volba z vybraných společností.

Ivan Novák
21. prosinec 2021, 16:51

Jde o to, že

a) stavba EPR v technických a organizačních podmínkách EU byla právě dokončena. Každá odchylka od vyzkoušeného projektu, třeba zmenšení komponent nebo počtu smyček v souvislosti se snížením výkonu, povede ke komplikacím, což způsobí skluzy a vícenáklady.

b) Francie je v Bruselu schopná přebít německou, rakouskou atd. politiku. Z potenciálních dodavatelů nikdo jiný.

c) mohou být k dispozici příslušně kvalifikované a čerstvě zkušené lidské síly, nejen z Finska, ale i z Hinkley PC.

josef
21. prosinec 2021, 09:44

Ano bohužel je to tak. Vyřazením Ruska a Číny znamená prakticky definitivní tečku za možností postavit rychle a relativně levně jaderné bloky v ČR. až se začne stavět bude se stavě pomalu a draze. Ceny el. energie sice klesnou z dnešních maxim, ale příjemná cena el. energie bude už jen v létě v zimě budou ceny už trvale vysoké.

Jan
21. prosinec 2021, 15:57

Snížením počtu dodavatelů nevyřešíte nesouhlas Německa a Rakouska. Vemte na vědomí, že se zde nic nepostaví.

Vít Ponocný
20. prosinec 2021, 17:08

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

To je hezké, že je dvoutřetinová podpora....

Až se ale bude rozhodovat o tom, jestli bude stát nová modulární jaderná elektrárna v každém kraji, tak všichni budou říkat - tady ne, postavte to jinde...

Stejné to je u OZE. Fotovoltaika zabírá půdu, na střechách omezuje hasiče při požáru, větrná elektrárna ruší ráz krajiny, bioplynová stanice smrdí... Můžeme si vybrat, mít bezemisní dostatečné zdroje energie, nebo být zaostalá země v chudobě. .

Turby
20. prosinec 2021, 22:15

Nouze naucila i Dalibora housti. Az pristi rok daji lide za energie velkou cast prijmu, budou se jeste prat za umisteni JE. Zejmena kdyz z toho kapne nejaka vyznamejsi sleva v tarifech v regionu.

josef
21. prosinec 2021, 16:34

a ne jen za JE, ale třeba také za větrné elektrárny. Samozřejmě že je tu akce a reakce. Spotřeba energie bude klesat a bude velký růst zejména FV elektráren na střechách, jenže v globálu se toto projeví až v řádu vyšších jednotek let a Němci už teď dělají aukce na uzavírání uhelných elektráren v roce 2023. Nová ministryně životního prostředí Anna Hubáčková členka vlády prosazuje konec uhlí za 9 let to znamená každoroční odstavení 11% výkonu uhelných elektráren ročně + to samé v oblasti teplárenství , těžkého průmyslu a domácností samozřejmě vše bez adekvátní náhrady. Větší gól už je jen odvolání policejního prezidenta zřejmě na jeho místo potřebují

někoho kdo bude krýt trestné činy vládních činitelů jinak si to neumím vysvětlit. Ale jinak se děje přesně to, co jsem čekal, teď už jen nějaký druh legalizace drog a migranti.

maly jarda
20. prosinec 2021, 23:35

dovolím si nesouhlasit, vzhledem k tomu že cena za teplo bude podle všeho pouze růst tak budou lidé naopak rádi když bude modulární reaktor někde blízko jejich mesta/vesnice a bude mozno ho použít k vytápění pomocí horkovodů

Miloslav Černý
20. prosinec 2021, 18:37

Občani Česka nejsou plně informováni co to znamená dostavba jádra typu JEDU. Je to obdobné jako s fotovoltaickým tunelem, na který budeme ještě hezkých pár let finančně doplácet. Současná energetická krize by měla otevřít lidem pořádně oči, aby se nehrnuli do další slepé uličky. Je tam hodně nejistoty a navíc to nejde 100% zabezpečit hlavně v době narůstajícího celosvětového napětí. Je to hra s ohněm, který se nemusí vyplatit. Máme také ještě v paměti falšování kontrolních svárů a nyní se stejný incident stal ve Švýcarských jaderných elektrárnách.

Jaroslav Loudil
20. prosinec 2021, 18:54

Bude zajímavé sledovat, až EK pod tlakem Německa prohlásí, že jádro není čistý zdroj elektřiny a my se ho přitom budeme chystat stavět. Bude mít potom vůbec smysl vyhlašovat tendr na dostavbu - "něčeho špinavého" ?

Jinak k té politice, Rusko se chová zcela normálně a přiměřeně stavu věcí. Roku 1999 se muslimům v Kosovu zachtělo vytrhnout se ze Srbska. Přispěchaly USA se svými bombardéry /na pozemní boje už nedošlo/ - USA bombami v Srbsku zabily 1500 civilistů a Kosovo se roku 2008 prohlásilo samostatným státem. Roku 2014 po Západem organizovaném převratu v Kyjevě došlo k puči a pronásledování Rusů na Ukrajině, např. jim zakázali mluvit rusky. Ruské oblasti pak požádaly velmoc Rusko o pomoc a vytrhly se z Ukrajiny. Já s tím plně souhlasím a doufám, že Krym už navždy bude ruský. Kosovo 1999 = Krym a Donbas 2014. Je to: fifty- fifty.

Mirek
20. prosinec 2021, 19:14

Máte naprosto pravdu.

Ale k té jaderné energetice - když neeexistují nějaké odborné argumenty, tak se vymýšlí nějaké politické.

Přitom Rosatom nevadí Evropské unii, Finsku, Maďarsku, Francii, Indii, Číně, Bělorusku, Turecku, Egyptu, Bangladéši ani mnoha jiným zemím, kde se Rosatom podílí na budování jaderného odvětví (výzkumné a demonstrační reaktory, výroba radiofarmak, likvidace jaderných odpadů, vyřazování jaderných zařízení z provozu apod.). Nemám pocit, že by někoho spolehlivé jaderné elektrárny v Temelíně nebo v Dukovanech nějak ohrožovaly. Ale Rosatom prostě nesplňuje kriteria našich nekvalifikovaných politických fanatiků, kteří chtějí vyloučit i tak zavedené firmy jako je Škoda JS nebo Arako, možná i ŽĎAS.

jozka
21. prosinec 2021, 14:13

Bude. Jednoduse se bude EK ignorovat.

Ivan
21. prosinec 2021, 10:01

snad se nová vláda vzchopí a zruší ten pochybný zákon o vyřazení ruska z tendru. Jinak tady nová JE nikdy nebude. Nevím co vadí už tady běží 6 ruských reaktorů, nevidím důvod, proč by jich nemohlo běžet třeba 10...

A.O
21. prosinec 2021, 13:04

Nová vláda ani omylem. Všech 5 stran bylo a je proti Rusku a Číně a pochybuji, že se na tom včas něco změní.

A bohužel, odnesou to občané. Pokud se začne stavět s WH, nebo EDF, bude to opravdu slušná darda, která se promítne do cen elektřiny, nepěkně.

Osobně bych za této situace od projektu velkého zdroje upustil a šel cestou SMR a čekal, až se situace uklidní. Buď se uklidní naše vztahy s Ruskem, které nyní nejsou dobré a můžou za to obě strany, nebo až se EDF s WH naučí znovu stavět.

Mirek
21. prosinec 2021, 14:17

S masovějším komerčním využitím SMR se počítá tak koncem 30-tých let. Samozřejmě, Rosatom a CGN/CNNC by je dodaly mnohem dříve, ale to je pro Koudelku nepřípustná možnost. A ostatní jej papouškují.

Otázka také je, jak by se toho účastnily naše firmy. A také - podle současných cenových odhadů by baterie SMR byla dražší než cena jednoho velkého zdroje o stejném výkonu.

Pavel Karásek
21. prosinec 2021, 20:48

Ano modulární reaktory a nejlíp na městské teplárny. Každé krajské a větší okresní město by mohlo mít jeden malý Černobylíček. Jak romantické. I Karel Hynek Mácha by slzel dojetím.

Pavel Veselý
21. prosinec 2021, 14:33

Požadavek na výstavbu nové JE byl tzv. na" klíč". To WEC není schopen realizovat, Framatom má obrovské dluhy ve Finsku. Korejci, to je otázka. Rosatom v kontraktu na Paks zajišťuje i financování. To znamená že zdržení výstavby jde do jeho ztraty. To nikdo ze západu nebude schopen. Uřízli jsme si větev na které sedíme.

Ivan Novák
21. prosinec 2021, 17:37

Ve Finsku udělala dluhy Areva. Francouzská vláda si před časem její slupku nechala, a vyvedla všechna aktiva, kromě smlouvy na OL3, do Framatomu, který patří do skupiny EdF. Finové protestovali, že taková Areva nebude mít kapacitu dokončit stavbu, zkusili to dokonce zablokovat v Bruselu, avšak marně. Jestli dostali nějaké neveřejné záruky, nevím. Pokud má Framatome v účetnictví červené číslo, pochází spíš z Flamanville 3 a je dostatečně překryto kapitálovým vztahem matka-dcera.

Že se Francouzi chovají v koloniích jako nafoukaní bordeláři nerozporuji, snad by šlo při dostatečném sebevědomí a technické zdatnosti držet vztahy "já pán - ty pán".

Mirek
21. prosinec 2021, 17:01

Ani Korejci (KHNP).

1. Reaktor APR1400 není v Dukovanech uchladitelný. Nějaká redukovaná verze tohoto reaktoru nikde neexistuje.

2. Korea v SAE zvítězila cenou, ale kvalita? SAE se obrátily na EDF, aby dohlížela na dostavbu, provoz a bezpečnost jihokorejských reaktorů, To zrovna nesvědčí o důvěře v tyto reaktory.

3. Problémy v chladícím okruhu. Bublinky v betonu jsou jen takový detail, svědčící o kvapné práci. Na mikrotrhliny v jaderné nádobě a falešné certifikáty z r. 2012 se už zřejmě zapomnělo.

4. Reaktor APR1400 nemá druhý kontejment, což je snad už standardem u všech nových JE, a jinými opatřeními je těžko nahraditelný.

5. Velmi významným dodavatelem zařízení pro korejský jaderný průmysl je firma Doosan. Ta má ale nyní údajně velké finanční problémy a spoléhá na státní finanční pomoc.

6. Nynější vláda v Jižní Koreji se k jaderné energetice staví negativně a nějaké projekty byly zastaveny. Kdo by v takovém případě ručil za zdárné dokončení projektu a za bezproblémový provoz reaktorů po dobu více než 60 let?

7. V případě potřeby je také nutné řešit velmi rychle různé konzultace a provozní problémy resp. náhradní díly. Jak by to fungovalo na tak velkou vzdálenost?

Pavel Karásek
21. prosinec 2021, 20:43

Ani se nelze divit, že má jaderná energie u nás takovou podporu. Veřejnost je totiž neustále masírována dezinformacemi proti OZE a strašením blackoutem. I současné zdražování energií této situaci nahrává. Dezinformátoři ho lživě připisují OZE a Green Dealu. Přitom po zadlužování zemí po covidu a následné inflaci se zdražuje všechno. Ceny nemovitostí v ČR stouply za několik let o 150 procent a to je víc, než u energií. Tady ale nikdo nemůže říct, že za to mohly OZE. V tomto kontextu jsou tyto dezinformace liché, paniku ve společnosti ale už vytvořili a svůj účel splnily.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se