Domů
Jaderné elektrárny
Slovinsko odstavilo jadernou elektrárnu Krško. Opravy netěsnosti potrvají až několik týdnů
Slovinská jaderná elektrárna Krško. Zdroj: NEK
Zdroj: NEK

Slovinsko odstavilo jadernou elektrárnu Krško. Opravy netěsnosti potrvají až několik týdnů

Jediná jaderná elektrárna na území Slovinska je od minulého pátku v odstávce, kterou zapříčinil únik z primárního okruhu v kontejnmentu. Podle provozovatele elektrárny se již podařilo mirkoúnik lokalizovat, nicméně zatím není zcela jasné, kdy by elektrárna mohla obnovit provoz. Odstávka by podle prvotních odhadů mohla trvat až několik týdnů.

Jaderná elektrárna Krško (NEK), která se nachází blízko slovinsko-chorvatské hranice, pokrývá se svou roční výrobou okolo 5,6 TWh zhruba pětinu spotřeby elektřiny v obou zemích. Provoz elektrárny, která disponuje jedním blokem o instalovaném výkonu 700 MW, byl během minulého pátku zastaven poté, co byla detekována netěsnost na primárním okruhu v kontejnmentu. Odstávku bloku provozovatel oznámil již ve čtvrtek i přesto, že únik z důvodu netěsnosti nepřesahoval hodnoty stanovené v technické specifikaci bloku.

Schéma reaktorového bloku Krško. Zdroj: NEK

V pondělí provozovatel elektrárny uvedl, že se během studené odstávky, do které blok přešel o víkendu, podařilo netěsnost lokalizovat. Netěsnost vznikla na rozhraní primárního okruhu. Podle provozovatele je nutné provést detailní analýzu vzniku netěsnosti a připravit akční plán pro její odstranění. To může zabrat až několik týdnů, přičemž podle informací ze začátku týdne bylo příliš brzo na to stanovit konkrétní datum opětovného spuštění bloku.

"Jaderná bezpečnost je zaručena od prvních náznaků úniku. Všechna rozhodnutí jsou a budou založena na principu konzervativnosti a kultury vysoké bezpečnosti, která zajišťuje bezpečnost zaměstnanců, obyvatel a životního prostředí," uvedl v pondělí provozovatel jaderné elektrárny na svých webových stránkách.

Provozovatel elektrárny dále uvedl, že je v úzkém kontaktu s domácími i zahraničními institucemi, aby zajistil co možná nejrychlejší obnovení provozu a připojení bloku k soustavě.

Elektrárnu čeká dalších 20 let provozu

Komerční provoz jaderné elektrárny Krško byl zahájen na začátku roku 1983, o jeho 20letém prodloužení vlády Slovinska a Chorvatsky začaly debatovat v roce 2016. Na začátku letošního roku poté slovinský ministr životního prostředí oznámil, že elektrárna dokončila proces posouzení vlivu na životní prostředí a obdržela bezpečnostní povolení potřebné k prodloužení svého provozu do roku 2043. Kromě samotného Slovinska se tohoto procesu zúčastnily i další země, konkrétně Chorvatsko, Rakousko, Itálie, Maďarsko a Německo.

Kromě prodloužení provozu prvního bloku Slovinsko rovněž připravuje rozšíření elektrárny o další blok. Na konci září se tak v zemi poprvé sešla pracovní skupina pro koordinaci přípravných činností projektu Nová jaderná elektrárna Krško 2.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se