Studie proveditelnosti polského programu malých jaderných reaktorů byla dokončena
Synthos Green Energy oznámil dokončení studie proveditelnosti nasazení malých modulárních reaktorů GE Hitachi Nuclear Energy BWRX-300 v Polsku. Studie, která byla připravena společností Exelon Generation, pomůže skupině Synthos stanovit, kolik reaktorů bude třeba postavit, aby byl maximalizován ekonomický efekt sériové produkce SMR.
Studie proveditelnosti SMR analyzuje klíčové aspekty implementace technologie SMR, především z oblasti ceny, personální politiky, regulace, bezpečnostních aspektů, konstrukčního modelu a provozních otázek. Je to „velmi důležitý krok“ na cestě k implementaci projektu skupiny Synthos uvedení technologie SMR na polský trh. Dokument bude základem pro vytvoření přesného plánu celého projektu.
Dekarbonizace polského průmyslu
Synthos Green Energy je součástí soukromé polské skupiny Synthos, která je vlastněna Michałem Sołowowem. Společnost vidí v technologii malých modulárních reaktorů příležitost pro hlubokou dekarbonizaci polského průmyslu a teplárenství.
V roce 2019 podepsala firma dohodu o spolupráci se společností GE: Hitachi na výstavbu reaktoru BWRX-300 v Polsku. Synthos v říjnu zahájil regulační dialog s Polskou národní atomovou agenturou o uskutečnitelnosti výstavby BWRX-300 v Polsku s podporou společností Exelon Generation, GEH a Finnish Fortum Power a Heat Oy.
„Exelon je připraven podpořit Synthos využitím našich jaderných zkušeností a know-how pro umístění jednoho nebo více malých modulárních reaktorů na území Polska,“ řekl výkonný a provozní ředitel společnosti Exelon Nuclear Partners, Ralph Hunter.
První polský energetický reaktor do roku 2033
BWRX-300 je vodou chlazený SMR s přirozenou cirkulací s výkonem 300 MWe s pasivními bezpečnostními systémy, založen na designu ekonomického, zjednodušeného, varného reaktoru o jednotkovém výkonu 1520 MWe, který je licencován americkou NRC. Synthos také nedávno podepsal dohodu o spolupráci s Ultra Safe Nuclear Corporation na vývoji vysokoteplotního plynem chlazeného mikro-modulárního reaktoru.
Polsko má největší zásobu uhlí z evropských zemí. V roce 2018 se na výrobě elektrické energie v Polsku podílely uhelné elektrárny ze 78 %. Polská vláda v září zveřejnila plán na výstavbu šesti reaktorových bloků do roku 2040 o jednotkovém výkonu 1000 – 1600 MWe s plánovaným termínem spuštění prvního z nich v roce 2033 jako součást přechodu země k nízkoemisnímu hospodářství.
Zdroj úvodní fotografe (konstrukce reaktoru BWRX-300): GE Power
Mohlo by vás zajímat:
Hodně zdaru poláci. Aby to fungovalo. Jen misto určete lépe. U baltu není centrum spozreby ee. Videl bych to u prehrady ratiboř, kde bude voda a můžete odstavit část uhelek. Je tam nějaká uhelka odstavena, na jejímž pozemku by to šlo?
Bezpecnost doufám polaci zajistí...
Líbila by se mi také JE Kozienice. Vše pro JE je k dispozici díky uhelné elektrárně.
Přečerpávačka https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_Por%C4%85bka-%C5%BBar
Doplnit tepelnou elektrárnu Blachownia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_Blachownia
Poláci nekecají, poláci jedou a myslí.
Senátní pindalové by kecali do smrti, jak to provozuje ťop kalousek.
Oni zemřou a zůstane v Čechách jen pachuť promarněných let.
infografika píše: "SMR v pokročilé fázi vývoje". To je dobře, jen ať dále vyvíjejí. Na konci se píše, že Polsko plánuje stavět bloky 1000-1600 MW což patrně nebude malý jaderný reaktor.
Inu ještě že je uveden letopočet 2033 do té doby třeba vytvoří jiný PR text, který třeba bude mít hlavu a patu a nebude jako tento o trusu.
Problém bych spíš než v článku hledal někde mezi židlí a klávesnicí...
A dobře činíte Emile.
Nechci nic říkat, ale jedna část textu hovoří o SMR a ta druhá o plánu na výstavbu jiných 6 velkých bloků.
Vám asi sloh a literatura moc nešla. Že?
Tak poláci zkouší stavět s Američany. Tak je když tak budeme moci využít jako odstrašující příklad, nebo se Američani předvedou a ukážou, že stále umí stavět.
Do té doby z SA nic nebrat.
Konečně něco použitelného nového ze Západu (i když nejspíš většinu práce na vývoji uskutečnili supervýchodní Japonci:). Revoluční by to bylo, pokud by se stavělo u krajských měst a používalo i na jejich vytápění, ale proti tomu bude ještě léta odpor.
Takže hlavní průlom je, že se to cenově dokáže více přiblížit čínským a ruským reaktorům, na rozdíl od těch ekonomických průserů Westinghouse a Arevy.
To bude ještě zajímavé s malými modulárními reaktory (SMR). Hodně lidí věří, že SMR bude revoluční, a lepší, než velké elektrárenské bloky o čemž pochybuji. Jsou sice malé, ale pořád je to jaderný reaktor. SMR se hodí do málo osídlených oblastí jako je Sibiř, atd. ne ale do hodně obydlených území jako Evropa. Na stejný výkon je potřeba toho postavit více. Tedy z jednotek bloků máme desítky. Přitom na SMR budou muset platit stejná pravidla jako na jiná jaderná zařízení.
Asi nejzajímavějším faktem, které dělá, nejspíše, SMR tak přitažlivé je myšlenka, že někdo si od firmy objedná SMR. Ta firma jej zkompletuje a doveze namísto, tedy reaktor. Až dojde palivo, tak si tatáž ten reaktor zase odveze a “něco“ s ním udělá, ale to už nás nezajímá. Firmy SMR konstruují, ale zatím jsem neslyšel, že by připravovali infrastrukturu na přepracovávání a ukládání vyhořelého paliva.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se