Domů
Jaderné elektrárny
Švédský parlament otevřel úpravou energetických cílů cestu výstavbě nových jaderných reaktorů
Švédská jaderná elektrárna Oskarshamn 3. Zdroj: Uniper
Zdroj: Uniper

Švédský parlament otevřel úpravou energetických cílů cestu výstavbě nových jaderných reaktorů

Švédští zákonodárci včera dali zelenou úpravě energetických cílů země, které tak již nebudou vyžadovat k dosažení uhlíkové neutrality výrobu veškeré elektrické energie z obnovitelných zdrojů, nýbrž nefosilních zdrojů. Malá, avšak významná změna tak otevírá cestu výstavbě nových jaderných bloků, kterou prosazuje současná vláda země.

Změna cíle výroby elektřiny ze 100 % z obnovitelných zdrojů na nefosilní zdroje je podle agentury Reuters klíčovým krokem k naplnění plánů švédské vlády, která musí vyřešit budoucnost výroby elektrické energie v zemi. Podle analýzy Švédské energetické agentury z konce loňského roku by se totiž spotřeba elektřiny v zemi mohla do roku 2035 téměř zdvojnásobit, a to kvůli elektrifikaci tamního průmyslu a ekonomiky obecně s ohledem na jejich dekarbonizaci.

"Toto vytváří podmínky pro jadernou energetiku. Potřebujeme větší výrobu elektrické energie, potřebujeme čistou elektřinu a potřebujeme stabilní energetický systém," uvedla dle Reuters švédská ministryně financí Elisabeth Svantessonová.

Budoucnost jaderné energetiky byla ve Švédsku v posledních desetiletích nejistá, nicméně v posledních letech diskuze o možné výstavbě nových bloků začala opět nabírat na obrátkách. Švédští politici podle Reuters dospěli již v roce 2016 k dohodě, která umožnila výstavbu nových bloků ve stávajících elektrárnách. Podle současné vládní koalice jsou nové jaderné zdroje nezbytné k přechodu na nefosilní ekonomiku.

Švédský premiér uvedl na začátku letošního roku při příležitosti návštěvy Francie, že země bude potřebovat přinejmenším dva nové jaderné bloky. Možnost výstavby nových reaktorů nejen ve Finsku, ale také právě ve Švédsku, začala v loňském roce zkoumat finská energetická společnost Fortum, která mimo jiné drží podíly ve Švédských jaderných elektrárnách Forsmark a Oskarshamn.

Švédsko již nyní pokrývá téměř veškerou svou výrobu elektřiny z jaderných a obnovitelných zdrojů, především vodních a větrných elektráren. Pro pokrytí očekávaného nárůstu spotřeby elektřiny v nadcházejících letech a dekádách však bude nutné zajistit výstavbu dodatečných zdrojů.

Švédsko pracuje i na otázce „co s vyhořelým palivem?“

Jednou ze zásadních otázek, která může v některých zemích komplikovat plány na výstavbu a provoz jaderných zdrojů, je vyřešení nakládání s vyhořelým palivem. Nicméně i v této oblasti je Švédsko dlouhodobě aktivní, kdy vláda na začátku loňského roku schválila výstavbu trvalého úložiště ve Forsmarku v obci Östhammar a meziskladu a enkapsulačního závodu Clab v Oskarshamnu. Podle nedávno zveřejněného průzkumu je přitom výstavbě těchto zařízení nakloněna i drtivá většina obyvatel dotčených obcí.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Jaroslav Studnička
21. červen 2023, 07:50

Tak za to určitě může česká jaderná lobby :-).

To Karáskovi praskne cévka.

Lukáš
21. červen 2023, 09:55

Ano ano, ako insideri v energeticke sme boli vyjednavat vo svedsku, na zaciatok sme darovali premierovi tyc s jadrovym palivom na znak dobrej vole, neskor sme v zakulisi odovzdali klobasy a ked vsetko klaplo, na pocest dohody sme upalili jeden fotovoltaicky panel.

Spravny krok, na rozdiel od obcasnych zdrojov, jadro dodava elektrinu aj v noci a dokonca aj ked nefuka vietor, taktiezt s takmer nulovymi emisiami. Samozrejme nestalost si netreba pliest s planovanymi odstavkami na ktore sa distributor vie dopredu pripravit a zabezpecit chybajuci vykon

Milan Vaněček
21. červen 2023, 11:44

Lukáši, Greta to zařídila. Všimnul jste si jak nejdřív zaútočila na větrné elektrárny ve Švédsku (sobi je nemají rádi) a teď podporuje jádro. Greta myslí na soby, u jaderných reaktorů se pěkně na severu ohřejí z těch vypouštěných GW do vzduchu...

Emil
21. červen 2023, 11:53

Ve Švédsku vypouštějí GW do vody a ne do vzduchu, protože mají všechny elektrárny na pobřeží moře.

Antonín Mikeš
21. červen 2023, 12:26

Připomnělo mi to vtip: "Tati co jsou to ty soby?"

"Ale takový blbý ryby."

"Ale tady píšou, že běhají po zamrzlých pláních."

"Říkám že jsou blbý."

Josef
21. červen 2023, 21:33

Nepatří tam losos?

Antonín Mikeš
22. červen 2023, 09:11

Ne, původně tam byl kamzík, který skáče po skalách.. :-) ale sob se tam hodí také.

Josef
22. červen 2023, 18:49

los a losos!!

Milan Vaněček
21. červen 2023, 13:24

Tak to budou mít sobi (a navíc i ryby) ještě lepší, teplá voda je to nejlepší. já se jdu zchladit do bazénu. Pozdravujte Gretu.

Petr prochaska
21. červen 2023, 13:35

Švédi mají všechny JE spuštěné v letech 1980-1985. Neboli v budoucnu budou muset řešit jejich náhradu.

Emil
21. červen 2023, 13:56

Stejně jako budou muset v budoucnu i všichni ostatní řešit náhradu všeho ostatního...

Jan Veselý
21. červen 2023, 19:12

Je fajn, že si apriori nezavírají cestu k nové jaderné výstavbě. Ale mám vážné obavy, že stejně zůstane jen u politických proklamací, ale reálný Investor zůstane stejně v nedohlednu jako tomu bylo v doposud.

Vladimír Šťastný
21. červen 2023, 20:41

Ale ono to časem dojde i těm nejzaťatějším, že jenom s OZE štěstí a národní energetiky s vyrovnanou dodávkou 365/24 nevybudují. Jakmile energetická krize dostoupí takové úrovně, že bude existenčně ohrožovat průmysl, pak nebude problém jaderné zdroje rychle postavit i zaplatit, ať už budou stát cokoliv.

Josef
21. červen 2023, 21:34

Vy víte o návrhu jak mít v mixu jen OZE?

Emil
21. červen 2023, 21:56

Jeden takový švédští zákonodárci právě zrušili, stačí si přečíst článek.

Josef
22. červen 2023, 18:51

neptám se na zrušené, ptám se na schválený plán

Emil
23. červen 2023, 14:38

Ten plán byl schválený, až do té doby než ho teď zrušili. Ale Německo má i nezrušený, Rakousko také.

Jan Veselý
22. červen 2023, 05:57

Tak to je fajn, protože "národní energetiky s vyrovnanou dodávkou 365/24" jsou akorát fantasmagorie amatérských milovníků jaderných elektráren. V reálu akorát uspokojujete značně proměnlivou poptávku.

Švédi si mohou v klidu dovolit mluvit o 100%, protože mají k dispozici pěknou řádku vodních elektráren a spoustu biomasy (obojí OZE). U ostatních budou všichni v pohodě, i když se jim ten podíl OZE sekne někde na 90, 95%. Tak, jako se tomu dnes (díky prediktivní optimalizaci spotřeby) daří cenově efektivně dosahovat těm průmyslovým podnikům, které tady svou hubou zachraňujete. Ony to nepotřebují, a vás taky ne, poradí si samy.

Xoor
22. červen 2023, 06:14

Švědi si nemohou dovolit mluvit o 100%, protože by jinak neměnili by tu cestu energetických cílů. :D

Jistě ty podniky odejdou za levnou energií jinam, patrně mimo EU. Tím je problém vyřešen.... Nebo že by ne?

Jan Veselý
22. červen 2023, 10:05

Oni si jen nezavírají dveře před možností, že by jaderné technologie pro určité aplikace mohly dávat smysl.

Levná elektřina dneska znamená OZE - vítr, Slunce, voda. Obzvláště, když potřebujete něco stavět, abyste pokryl zvyšující se poptávku. Proto taky tyhle zdroje dominují výstavbě VŠUDE PO SVĚTĚ.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se