Vláda převezme společnost odpovědnou za projekt první jaderné elektrárny v Polsku

DomůJaderné elektrárnyVláda převezme společnost odpovědnou za projekt první jaderné elektrárny v Polsku

Akcionáři společnosti PGE EJ1, která byla založena za účelem výstavby a provozu první polské jaderné elektrárny, podepsali s vládou dohodu o záměru s cílem získat 100 % jejích akcií. Pokud bude transakce dokončena, vláda na konci roku získá plnou kontrolu nad PGE EJ1. První jaderná elektrárna v Polsku by měla být v provozu v roce 2033, do roku 2040 by pak země mohla disponovat jaderným výkonem ve výši až 4 GW.

Vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski v minulém týdnu podepsal se zástupci čtyř akcionářů společnosti PGE EJ1 dohodu o záměru převést 100 % akcií do rukou vlády. Společnost PGE EJ1 byla založena v roce 2010 a nyní se zaměřuje na přípravu posouzení vlivů na životní prostředí pro projekt první polské jaderné elektrárny.

Současnými akcionáři PGE EJ1 jsou státní Polska Grupa Energetyczna (PGE), která drží 70% podíl, a společnosti Enea, KGHM Polska Miedz a Tauron Polska Energia, z nichž každá drží 10% podíl.

„Energetický průmysl je v současné době ve fázi hluboké transformace, a tak velká investice do jaderného projektu překračuje finanční možnosti energetických společností. Proto jsme se státní pokladnou podepsali dohodu o záměru zahájit jednání o možnosti vládní správy převzít celou investici do první jaderné elektrárny v Polsku,“ uvedl předseda představenstva PGE Wojciech Dąbrowski.

Dohoda nezajišťuje, že transakce bude provedena, to bude dle vyjádření PGE EJ1 záležet na výsledcích plánovaných vyjednávání. Do 31. prosince letošního roku by však všechny strany měly dle dohody provést všechny činnosti potřebné k provedení transakce.

Do roku 2040 instalovaný výkon 4 GW

Polský návrh energetické politiky do roku 2040 počítá s jadernou energetikou částečně nahrazující tu uhelnou s cílem vyrobit 20 TWh elektřiny z jádra do roku 2035. Uvedení prvního reaktoru s výkonem od 1000 do 1500 MW je plánováno na rok 2033. Až dalších pět bloků by mělo být uváděno do provozu v intervalech 2–3 let.