Domů
Klima
Aktivisté požadují, aby Švýcarská centrální banka více dbala na ekologii
Zdroj: Pixabay. Švýcarská vlajka
Zdroj: Pixabay. Švýcarská vlajka

Aktivisté požadují, aby Švýcarská centrální banka více dbala na ekologii

Navzdory svému postoji, že dodržuje přísná pravidla pro investice, kritici Švýcarské centrální banky tvrdí, že stále investuje do společností, které poškozují životní prostředí. Jako pasivní investor se banka prý stává spoluviníkem degradace ekosystémů, které jsou kritické pro rovnováhu planety. Představitelé se však brání, že banka nemá mandát zabývat se změnou klimatu nebo riziky pro biologickou rozmanitost.

Ekologové v Bernu protestovali na výročním shromáždění akcionářů Švýcarské národní banky a naléhali na centrální banku, aby se zbavila akcií společností, které podle nich přispívají k devastaci životního prostředí v oblastech, jako jsou amazonské deštné pralesy a savany Cerrado. Píše o tom agentura Reuters.

Protestujícím vadí podíly banky ve firmách, které byly ve studii University College London označeny jako společnosti, jejichž činnost podle protestujících vyvolává nevratné ekologické škody. Protestující tak požadují přísnější vylučovací kritéria pro investice a aby centrální banka využívala svého postavení akcionáře k ovlivňování chování společností.

V reakci na to předseda Švýcarské centrální banky Martin Schlegel uvedl, že se instituce při svých investicích řídí přísnými zásadami vyloučení a vyhýbá se společnostem, které porušují lidská práva nebo způsobují závažné škody na životním prostředí.

Upozornil také, že centrální banka nemá mandát zabývat se změnou klimatu nebo riziky pro biologickou rozmanitost.

"Švýcarská národní banka si pro své měnové rezervy nestanovuje žádné klimatické cíle. Důvod spočívá v našem jasně definovaném a úzkém zákonném mandátu, který je zaměřen na cenovou stabilitu," uvedl Schlegel a dodal, že rozšíření role by mohlo ohrozit nezávislost banky.

Asti Roesleová z klimatické kampaně Climate Alliance Switzerland, která na zasedání vystoupila, uvedla, že centrální banka může mít významný vliv díky svým značným investicím do akcií - přibližně 25 % ze svých devizových rezerv ve výši 756 miliard švýcarských franků (914 miliard USD) drží ve světových akciích.

"Pokud Švýcarská národní banka ve svých měnových rozhodnutích ignoruje klimatická a environmentální rizika, jedná krátkozrace a zanedbává svou povinnost chránit budoucí generace," uvedla.

Poukázala také na již viditelné dopady klimatických změn přímo ve Švýcarsku, včetně tání ledovců a extrémního počasí, které způsobilo sesuvy půdy a hospodářské škody.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Richard Vacek
30. duben 2025, 18:44

To je obecná vlastnost aktivistů. Chtějí po jiných to, co mohou dělat sami. Tady si mají založit vlastní banku a podporovat projekty dle jejich preferencí. Neudělají to, protože sami ví, že by taková banka zkrachovala.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se