Domů
Klima
Austrálie se nepřidá k iniciativě USA a EU cílící na snížení emisí metanu o 30 % do 10 let
Spalování plynu
Zdroj: Roy Luck / Creative Commons / CC BY 2.0

Austrálie se nepřidá k iniciativě USA a EU cílící na snížení emisí metanu o 30 % do 10 let

Klima
Bez komentáře
31. říjen 2021, 10:21
Jan Budín

Austrálie se nepřidá k iniciativě vedené Evropskou unií a Spojenými státy, která cílí na snížení emisí metanu o 30 % do roku 2030 ve srovnání s hodnotami roku 2020. Podle zahraničního serveru Reuters to uvedl ve čtvrtek australský premiér Scott Morrison.

Austrálie je největším světovým exportérem zkapalněného zemního plynu (LNG) a významným exportérem zemědělských produktů. Oba uvedené sektory přitom patří k odvětvím produkujícím velké množství emisí metanu.

Podle zahraničního serveru Argus představoval v roce 2019 metan téměř čtvrtinu emisí skleníkových plynů v Austrálii. Jeho podíl na celkových emisích skleníkových plynů by měl do roku 2030 vzrůst až na 28 %, a to zejména kvůli předpokládanému nárůstu produkce LNG a uhlí a očekávanému rozvoji zemědělství.

Austrálie minulý týden zveřejnila plán na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Tohoto cíle chce dosáhnout zejména díky naplnění technologického investičního plánu, který se opírá mimo jiné o solární elektrárny, úložiště energie, vodík či zařízení na zachycování a ukládání emisí CO2. Pomoci mají také budoucí technologické průlomy či mechanismy kompenzace uhlíkových emisí.

Země dále potvrdila, že plánuje dosáhnout uhlíkové neutrality a zároveň ochránit uhelný a plynárenský průmysl.

„Jedná se o cíl snížení emisí v celém hospodářství. Zcela jasně jsme však řekli, že nepodepíšeme požadavek na snížení emisí metanu do roku 2030,“ uvedl premiér Morrison.

Globální metanový závazek

Iniciativa Globální metanový závazek byla Evropskou unií a Spojenými státy představena na konci září. Její oficiální zahájení má proběhnout v listopadu na klimatické konferenci v Glasgow.

Evropská komise uvedla, že státy, které se do iniciativy přidají, se zaváží ke kolektivnímu cíli snížení emisí metanu o 30 % do roku 2030 a dále k posunutí směrem k využívání nejlepších dostupných metod pro kvantifikaci emisí metanu.

„Metan je silný skleníkový plyn a podle posledního reportu Mezivládního panelu pro změnu klimatu je zodpovědný zhruba za polovinu čistého růstu průměrné globální teploty o 1 stupeň Celsia ve srovnání s předindustriální érou,“ uvedla v září Evropská komise.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že se k inciativě prozatím přidalo 60 států světa.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se