Domů
Životní prostředí
EU a USA představily inciativu "Globální metanový závazek" cílící na snížení emisí metanu o 30 % do 10 let
Spalování plynu
Zdroj: Roy Luck / Creative Commons / CC BY 2.0

EU a USA představily inciativu "Globální metanový závazek" cílící na snížení emisí metanu o 30 % do 10 let

Evropská unie a Spojené státy americké představily na konci září iniciativu nazvanou Globální metanový závazek (Global Methane Pledge), jejímž cílem je snížení emisí tohoto skleníkového plynu o 30 % do roku 2030 ve srovnání s hodnotami roku 2020. Oficiální zahájení iniciativy proběhne v listopadu na klimatické konferenci v Glasgow. Informovala o tom Evropská komise.

Evropská komise uvedla, že státy, které se do iniciativy přidají, se zaváží ke kolektivnímu cíli snížení emisí metanu o 30 % do roku 2030 a dále k posunutí směrem k využívání nejlepších dostupných metod pro kvantifikaci emisí methanu.

„Metan je silný skleníkový plyn a podle posledního reportu Mezivládního panelu pro změnu klimatu je zodpovědný zhruba za polovinu čistého růstu průměrné globální teploty o 1 stupeň Celsia ve srovnání s předindustriální érou,“ uvedla Evropská komise.

Komise dodala, že kromě USA již vyjádřilo podporu nové iniciativě sedm dalších států - Argentina, Ghana, Indonésie, Irák, Itálie, Mexiko a Spojené království.

„Tyto státy zahrnují šest z patnácti největších světových emitentů a společně zodpovídají za více než jednu pětinu globálních emisí metanu a téměř polovinu světové ekonomiky,“ dodala Komise.

Evropská komise přijala první strategii pro snižování emisí metanu již v roce 1996. Díky této strategii se podle Komise podařilo snížit emise metanu ze skládkování téměř o polovinu.

V roce 2020 přijala Evropská unie novou strategii pro snižování emisí metanu ve všech klíčových sektorech včetně energetiky, zemědělství a nakládání s odpady. Uvedená strategie má pomoci dosáhnout cíle snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990 a následně uhlíkové neutrality do roku 2050.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Omega
8. říjen 2021, 10:10

No nazdar. EU přístup je "vybijeme krávy" (to že krávy jsou CO2 neutrální nikoho nezajímá), protože se to dá ukázat.

Ovšem pokud by k tomu přistoupili stylem, že na kravínech budou namontované jednotky pro zachycování metanu a jeho následné energetické zpracování (topení) tak jsem pro.

richie
8. říjen 2021, 12:31

hmm .. obavam sa, ze toho budu shopny .. otazke je co spravia v amerike s bizonmi (nadsazka ;) ).. ale co s permafrostom ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se