EU a USA představily inciativu "Globální metanový závazek" cílící na snížení emisí metanu o 30 % do 10 let
Evropská unie a Spojené státy americké představily na konci září iniciativu nazvanou Globální metanový závazek (Global Methane Pledge), jejímž cílem je snížení emisí tohoto skleníkového plynu o 30 % do roku 2030 ve srovnání s hodnotami roku 2020. Oficiální zahájení iniciativy proběhne v listopadu na klimatické konferenci v Glasgow. Informovala o tom Evropská komise.
Evropská komise uvedla, že státy, které se do iniciativy přidají, se zaváží ke kolektivnímu cíli snížení emisí metanu o 30 % do roku 2030 a dále k posunutí směrem k využívání nejlepších dostupných metod pro kvantifikaci emisí methanu.
„Metan je silný skleníkový plyn a podle posledního reportu Mezivládního panelu pro změnu klimatu je zodpovědný zhruba za polovinu čistého růstu průměrné globální teploty o 1 stupeň Celsia ve srovnání s předindustriální érou,“ uvedla Evropská komise.
Komise dodala, že kromě USA již vyjádřilo podporu nové iniciativě sedm dalších států - Argentina, Ghana, Indonésie, Irák, Itálie, Mexiko a Spojené království.
„Tyto státy zahrnují šest z patnácti největších světových emitentů a společně zodpovídají za více než jednu pětinu globálních emisí metanu a téměř polovinu světové ekonomiky,“ dodala Komise.
Evropská komise přijala první strategii pro snižování emisí metanu již v roce 1996. Díky této strategii se podle Komise podařilo snížit emise metanu ze skládkování téměř o polovinu.
V roce 2020 přijala Evropská unie novou strategii pro snižování emisí metanu ve všech klíčových sektorech včetně energetiky, zemědělství a nakládání s odpady. Uvedená strategie má pomoci dosáhnout cíle snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990 a následně uhlíkové neutrality do roku 2050.
Mohlo by vás zajímat:
No nazdar. EU přístup je "vybijeme krávy" (to že krávy jsou CO2 neutrální nikoho nezajímá), protože se to dá ukázat.
Ovšem pokud by k tomu přistoupili stylem, že na kravínech budou namontované jednotky pro zachycování metanu a jeho následné energetické zpracování (topení) tak jsem pro.
hmm .. obavam sa, ze toho budu shopny .. otazke je co spravia v amerike s bizonmi (nadsazka ;) ).. ale co s permafrostom ?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se