Ministr: Německo v příštích dvou letech zřejmě nesplní své klimatické cíle
Německé úsilí v oblasti ochrany klimatu zřejmě nebude stačit k tomu, aby země v následujících dvou letech splnila vytyčené cíle. Podle vyjádření tamního ministra hospodářství a ochrany klimatu bude právě rok 2022 jedním z nejvíce vyčerpávajících období, kterému bude jeho resort čelit.
Německo s ustanovením nové vlády dále navyšuje své ambice v oblasti transformace energetiky a klimatických cílů, nicméně přísnější cíle byly stanoveny letos již předchozí vládou poté, co tamní soud rozhodl, že země musí v oblasti ochrany klimatu přidat. Německo by se tak dle současných plánů mělo stát neutrálním z pohledu emisí oxidu uhličitého již do roku 2045.
Německu v posledních letech značně snižovalo své emise v energetice, a to zejména postupnou výstavbou obnovitelných zdrojů, ale rovněž snížením vývozu elektrické energie do sousedních zemí. Země by však měla již zanedlouho odstavit své poslední jaderné bloky, což situaci zkomplikuje.
„Pravděpodobně nesplníme cíle pro rok 2022. Nejspíš i pro rok 2023 to bude velmi obtížné. Začínáme s masivními resty,“ uvedl německý ministr Robert Habeck, který se vedení ministerstva hospodářství a ochrany klimatu ujal na začátku prosince.
Klíčové bude rovněž snižování emisí v dalších sektorech, především průmyslové výrobě, dopravě, zemědělství či budov. V případě průmyslu by země měla podle agentury Reuters snížit v příštím roce emise na 177 milionů tun CO2, tedy o 38 % ve srovnání s rokem 1990. V sektoru dopravy by měly emise v příštím roce klesnout na 139 milionů tun CO2, tedy o 15 % oproti roku 1990.
Na poli energetiky vláda plánuje výrazně zrychlit výstavbu větrných elektráren, pro které mají být vyčleněna až 2 % plochy Německa. Zatímco v posledních letech bylo každoročně uváděno do provozu okolo 450 turbín, tempo výstavby by mělo vzrůst na 1000 až 1500 turbín ročně, tedy více než trojnásobně. To by zemi mělo pomoci dosáhnout 80% podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny do roku 2030.
Ani pandemie nedokázala zajistit splnění všech cílů
Přestože koronavirová pandemie pomohla Německu v loňském roce dosáhnout vlastního cíle snížení emisí o 40 % oproti hodnotám z roku 1990, zemi se i tak nepodařilo splnit veškeré klimatické závazky stanovené na unijní úrovni. Německo tak spolu s dalšími pěti členskými státy Evropské unie bude muset zaplatit kompenzaci kvůli nedosažení jednoho z cílů snížení emisí skleníkových plynů.
Mohlo by vás zajímat:
Minulou pětiletku jsme plán nesplnili, ale o to si dáme větší závazek do pětiletky další.
EU ale nemá pětiletky, ke světlým zítřkům se chce propracovat přes sedmiletky. Minulá sedmiletka byla 2014-2020, současná je 2021-2027. EU sedmiletka má oficiální název sedmiletý finanční rámec, běžně se ale říká EU sedmiletka.
Víte co se mi líbí na Němcích, že oni vždycky postupují podle plánu ať je sebeblbější, můžete se na ně spolehnout, že to udělají teď mají 2plány snížit emise CO2 a zároveň si zlikvidovat vlastní jadernou energetiku. Likvidace jaderné elergetiky jim vychází na 100 procent, přece jen něco vypnout to není problém, jenže pak samozřejmě snížit emise CO2 to už je jiné kafe..., takže to jim samozřejmě nevyšlo, každý to čekal je oni ne.... Jinak jsem zvědavý jak dlouho jim ještě budou běžní Němci žrát tu klimatickou propagantu, protože za 2 roky nastoupí největší ochlazení planety za posledních 300 let a bude trvat 40 let. Průměrný Němec co bude do konce svého života žít v chladném klimatu určitě bude rád , že mu jeho vláda zničila domácí levné zdroje energie....
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Vy jste zase jeden z těch, co si myslí, že EE slouží pouze k vytápění domova a podle toho tak dost naivně přemýšlejí.
To se ptejte toho nade mnou. On pise, ze se Nemci budou klepat zimou kdyz jim vypnou jadro. Proto se ho ptam, kolik % lidi tam topi elektrinou. Na plynovy a olejovy kotel to jaksi nema moc velky vliv. Tech 100W na obehove cerpadlo si snad jeste vydelaji, i kdyby elektrina podrazila na 5x tolik.
Pro finance nemců greendealový zasek do energetiky není tragédie. V létě vydělávají na vetrnicich a v zimě za inverze čmoudí.
Typy jaderek, které mají, asi nejsou bezpečné.
Kdyby nebyly bezpecne, tak nemohou byt dnes v provozu. JE v nemecku se vypinaji ciste z ideologicko-politickych duvodu.
JE i CO2 jsou nebezpecne pouze pro hloupe a hystericke jedince. Je to vlastne stejne jako s peklem, kterym se 2000 let strasi z vetsi casti jen z duvodu snadneho ovladani lidstva. A ti kdo tim "peklem" strasi na nej klidne mohou i nemusi sami verit. Nakonec vzdy jde hlavne o moc. A je jedno jestli to dany jedinec mysli "dobre" ci je to psychopaticky hajzlik.
I ti mistni kriklouni davaji casto najevo, ze jim jde hlavne o moc zakazovat a regulovat bez ohledu na kohokoli a cokoli. Hlavne, ze oni sami dosahnou sveho "cile".
...zas jednou nám minulá vláda znemožnila plnit naše sliby...
Ty nesplní nikdo ani v příštích 50 letech. A Němci možná nikdy.
Dosluhujici ministr se bude zodpovidat u tamniho soudu proc spolehal na nove JE v Cesku.Ted mu nezbyva, nez stare JE rychle ,, prestehovat ,, za hranice...U nas by to jiste uvitali !!
Není se čemu divit. Od roku 2017 se výrazně zpomalila výstavba VtE.
Ztrojnásobit tempo výstavby větrníků je značně náročný cíl. Obyvatelstvu už tak masívní výstavba vadit nebude ? "Každá vesnice bude mít své větrníky" ,protože nacpat všechno do Severního moře nepůjde. Postupně bude velmi rychle přibývat dnů, kdy elektřina bude třeba v pondělí stát na burze mínus !!! 100 Euro/MWh , ale už v sobotu bude stát 2.000 Euro/MWh. Prostě v pondělí foukalo příliš mnoho, v sobotu zase vůbec. No ,osobně bych takovou elektrárenskou soustavu nechtěl řídit ani za - "zlaté prase" !
A vy byste to umel?
Naslibovat? Levou zadni.
Inak ma fascinuje, ze sa v clanku hovori o Putinovom nazore na nemecku energetiku. To keby sa k tomu vyjadril nemecky minister zivotneho prostredia, to by bolo priame potvrdenie, ze nemecki vedci a politici su hlupaci. Ale, vdaka nasim zvazakom, to je vylucene.
Kupredu, leva.
Kdyz neumite cist, tak se do toho neplette. Loudil by to nechtel ridit. A on by to umel?
prezradim ti tajomstvo v rozdiele medzi nechciet a nevediet…
ČEPS si na to zjevně troufá. V roce 2010 tvrdili, že přenosová soustava neudrží víc než necelé 2 GW FVE, nyní je to prý několikanásobek - ale kupodivu přenosovka je v zásadě pořád stejná... :)
Tenkrat bylo asi zadani, solarni energii pridusit. Ted se to zrejme otevira.
Řídit Německou energetickou síť není problém , oni OZe při přebytku normálně odstřihnou a majitel dostane kompenzace. Když je nedostatek pak zase najedou záložní zdroje jde jen o cenu el. energie a ta samozřejmě dál poroste, už jen proto že zítra Němci odstaví 3 jaderné elektrárny....
Jedna "malá aktualitka " z oblasti jádra. Čína předevčírem zahájila stavbu svého dalšího reaktoru Hualong One /Changjiang - 4 / . Byl to už pátý reaktor letos, jehož stavbu Čína zahájila. Jde celkem o : 2 x Hualong One po 1.100 MW hrubého výkonu, 2 x ruský VVER-1200 a jeden čínský SMR-150 MW. Tyto reaktory budou v budoucnu dodávat 40 TWh za rok.
Nový Hualong bude postaven už za 5 let v ceně 3,2 mld. USD, tedy asi 70 mld. Kč. Proti plánu ceny našich Dukovan- 5 = asi 160 mld. Kč se tam staví za polovinu ceny i polovinu doby. Inu - Čína.
Němci jádro zavírají, Čína urychluje jeho výstavbu.
Nechce se mi hledat, ale rekl bych, ze na pocet obyvatel mame vic JE nez vase slavna Cina. Jinak porovnejte mnozstvi budovanych FVE v Cine a budete jeste vice jasat. Ale vy jako jaderny fanda FVE proklinate.
mily decarbon, Milous Jakes nas porovnaval s Rumunskem. Vasa Cina je gottwaldovskych 2 kroky spat.
Vyhrnme si rukavy, kdyz se kola zastavi….
V Rusku je komunisticka propaganda zakazana.Je preto jasne, preco nemozes trollit priamo z Leningradu. Putin vas organizuje ako sa od agenta KGB slusi a patri, si v dobrych rukach.
mily decarbon, Milous Jakes nas porovnaval s Rumunskem. Vasa Cina je gottwaldovskych 2 kroky spat.
Vyhrnme si rukavy, kdyz se kola zastavi….
V Rusku je komunisticka propaganda zakazana.Je preto jasne, preco nemozes trollit priamo z Leningradu. Putin vas organizuje ako sa od agenta KGB slusi a patri, si v dobrych rukach
hi
mozete mi vysvetlit, co je na prispevku spam?
mily decarbon, Milous Jakes nas porovnaval s Rumunskem. Vasa Cina je gottwaldovskych 2 kroky spat.
Vyhrnme si rukavy, kdyz se kola zastavi….
V Rusku je komunisticka propaganda zakazana.Je preto jasne, preco nemozes trollit priamo z Leningradu. Putin vas organizuje ako sa od agenta KGB slusi a patri, si v dobrych rukach
Máte tam odkaz zakazana(tečka)Je, tak asi proto vyhodnocení jako spam.
ty brdo, zrejme mas pravdu, pokial teda nie si sorosov agent, just a joke.
Beru obojí, FVE i jádro. Myslím ,že se můžou výborně doplňovat.
Jenze jadro nejde ridit rychle a zmeny vykonu oze mohou byt sakra rychle. Takze stale potrebujete jeste rychle zalozni zdroje o znacnem vykonu. Mit hodne prehrad a precerpavacek tak budiz, ale tech u nas hodne nikdy byt nemuze. A i kdyby to slo, zeleni by se zase lepili ke kopcum a rekam. Ciste JE a OZE (fve+vte) proste nejde provozovat.
Neni to tak jednoduche jak se na prvni pohled zda.
Musely by to být trochu jiné JE. Třeba jako projekt Natrium, co se začíná stavět. Běžný výkon 300 MW, krátkodobě až 500 MW.
Přečerpávačky jsou k JE také vhodné, případně i akumulátory. Pořád by bylo potřeba akumulace mnohem méně, než k OZE typu FVE.
pred nedavnom Bielorusko spustilo jadrovku postavenu za 7 rokov. Tu nam troska uteka vlak
Ještě malé doplnění: Čína staví 17 (někdo říká 18) reaktorů najednou, v plánu jich má 37, 168 jich má v plánu v širším časovém horizontu. Také obdivuji jejich pokrok v oboru malých modulárních reaktorů, vysokoteplotních reaktorů a reaktorů pracujících s rychlými neutrony. Jedinými jejich konkurenty je Rusko - s tím ale úzce spolupracují a nevnímají je jako konkurenty.
Ostatní svět je daleko daleko pozadu, ale zato jim to správně politicky myslí (včetně nás). :-) :-)
O cenách nových JE bych se vůbec nebavil. Neexistuje na světě prostě ani jediná JE, která by se postavila v plánovaném termínu a za plánované náklady. Vždy je to s několikaletým zpožděním a za zhruba dvojnásobek zaručeně přesné výše investičních nákladů v době zahájení výstavby.
TO : minduton
V Číně to jde. Tam reaktor , který plánovali postavit za 5 let postavili za 4 roky 10 měsíců. Díky tomu drží i cenu za reaktor zhruba na 3 mld. USD, což je 70 mld. Kč.
Tem lharum to verite? V Cine se pravda nerika, tam je vse o dovednosti presvedcit protistranu jaky jste uzasny borec. A protistrana to take tak bere. Jen v Evrope si vetsinou lidi rikaji (skoro)pravdu. Ani rusove nerikaji pravdu, ale to co je pro ne vyhodne. Asi jako u soudu nemusite sam na sebe neco vykecat, tak v rusku nikdo neocekava, ze prozradite neco, co neni ve vas prospech.
A ty bloky maji nakasirovane asi z papiru. Myslis, ze by se to uz davno neproflaklo, ze ty bloky jsou fake?
Prosim te, kolik ti je? Vic rozumu ma totiz i moje 11 leta dcera, ktera uz chape, ze elektrina nevznika v zasuvce a pri blackoutu si telku pri svicce fakt nepusti. Mimo jine i proto, ze nasi dvoje znami maji domy off-grid a ona tam za kamaradkou a spoluzakem casto jezdi. A sama vidi jak je obtizne jen se solarama preckat zimu. Protoze to bez agregatu proste nejde.
zda sa, ze Nemecko vypusti za rok 2021 viac CO2 na kWh elektriny ako v roku 2020 alebo 2019.
Co je dost fail, ked uvazime, ze Nemcuri valia do rozvoja OZE obrovske prostriedky uz cca 20 rokov. A vysledok je taky, ze produkcia CO2 nejak neklesa.
Kde su tie kvanta slubovanej bezemisnej a lacnej elektriny ?
Takovým podvratným zprávám se říká kontrarevoluce. Nekažte to budovatelské nadšení.
Podíl obnovitelných zdrojů za 9 měsíců v Německu mezi roky 20 a 21 poklesl. Z toho u biomasy došlo k nárůstu, u FVE zůstal podíl stejný a u větrné došlo k poklesu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se