Německo udělilo první klimatické dotace, cílem je snížení průmyslových emisí
Německo zavedlo průkopnický systém "klimatických smluv", který má pomoci jeho průmyslovému odvětví dosáhnout klimatické neutrality. V prvním kole získalo podporu 15 společností v oblastech chemického průmyslu, ocelářství a cementářství.
Systém klimatických rozdílových smluv (Climate Contracts for Difference, CCfD) je navržen tak, aby pokryl dodatečné náklady, které společnostem vznikají při přechodu na udržitelnější výrobní metody. Německo chce být jejich průkopníkem a v říjnu rozdělilo první podpory, jak informoval server Clean Energy Wire.
Ministr hospodářství Robert Habeck prohlásil, že tento program je první v EU (ačkoli i další státy EU tento nástroj již aplikují) a poskytuje podnikům jistotu, kterou potřebují k plánování dlouhodobých ekologických investic. Smlouvy budou poskytovat podporu podnikům po dobu 15 let a podpoří dekarbonizaci i technologické inovace. Habeck zdůraznil, že cílem programu je také zabránit tomu, aby se společnosti kvůli vysokým výrobním nákladům stěhovaly do zahraničí.
Německé ministerstvo hospodářství spustilo program v loňském roce. Hlavním cílem je připravit průmyslová odvětví na cíl klimatické neutrality do roku 2045. Výplata podpory je kompenzační - stát firmám kompenzuje cenový rozdíl mezi výrobou podpořenou fosilními palivy a výrobou založenou na udržitelnějších, klimaticky neutrálních procesech. Německá agrochemická společnost BASF, jedna ze společností, kterým byla podpora udělena, program podporuje a označila jej za zásadní nástroj pro podporu klimatických cílů.
Volnost ve výběru technologií a finanční úleva pro průmysl
Výhodou smluv CCfD je to, že firmám nechává volnost, co se týče volby technologií a postupů k dosažení klimatických cílů. Vzhledem k tomu, že výrobní náklady společností, které jsou zařazeny do systému obchodování s povolenkami EU ETS, rostou, pomáhají smlouvy CCfD také zmírnit finanční rizika s tím spojená.
Německé ministerstvo očekává, že první kolo podpory pomůže firmám dosáhnout úspory až 17 milionů tun CO2 během 15 let. Systém rovněž reaguje na americké schéma podpory udržitelných technologií a jeho cílem je podporovat pouze německé technologie. Habeck také poznamenal, že program by mohl pomoci čelit průmyslové stagnaci v zemi a poskytnout nové pobídky pro domácí investice.
Druhé kolo podpory má dle ministerstva být zahájeno již brzy. Zájem údajně projevilo již 130 společností.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se