ANZ Bank: Stále pravděpodobnější výskyt jevu El Niňo v letošním roce má potenciál navýšit poptávku po energii
Klimatický jev El Niňo přinášející teplejší a sušší počasí do Evropy a Asie může podpořit v obou regionech poptávku po energii. Podle australských klimatologů je nyní přibližně 70% šance výskytu tohoto jevu. Podprůměrné množství srážek pak může omezit výrobu vodních elektráren a naopak navýšit výrobu konvenčních elektráren, čímž se zvyšuje poptávka a následně i cena energetických komodit.
Sucho v Asii zvyšuje poptávku po uhlí a LNG
Australský meteoroglický úřad potvrdil v tomto měsíci svou dřívější předpověď, že je v letošním roce 70% šance výskytu klimatického jevu El Niňo.
„El Niňo obvykle přináší teplejší a suché počasí do Evropy a Asie, přičemž obě oblasti už zažívají nadprůměrné teploty v tomto létě,“ uvádí ANZ Bank ve svém komentáři k aktuálnímu a očekávánému dění na energetickém trhu. „Dopad bude pravděpodobně podstatnější v Asii.“
Jak informuje zahraniční portál Montel, tak Čína letos dosud zaznamenala 40% snížení objemu srážek a v důsledku i sníženou výrobu tamních vodních elektráren o 12 %. Čína přitom již nyní čelí kvůli vysokým teplotám, které zvyšují poptávku po chlazení, omezením dodávek elektřiny v některých regionech.
Související zvýšená výroba uhelných a plynových elektráren podporuje ceny uhlí a zkapalněného zemního plynu (LNG). Import uhlí do Číny se meziročně za prvních 5 měsíců letošního roku navýšil o 90 %.
V Evropě mezitím kombinace silné výroby obnovitelných zdrojů (OZE), především pak fotovoltaických elektráren (FVE), a stále utlumená poptávka po zemním plynu napomáhají snižovat obavy z následující zimy. Přesto je trh stále dosti napjatý. Předpovědi počasí však dosud nenaznačují, že by následující topná sezóna měla být teplotně podprůměrná, ba právě naopak. Pozitivně se vyvíjí také plnění zásobníků s plynem, když naplněnost úložišť již přesáhla hranici 80 %.
Sucho ohrožuje i Evropu
O hrozícím suchu v Evropě informovala dříve v letošním roce zpráva OSN. V Evropě může sucho nejen snížit výrobu vodních elektráren, ale také omezit výrobu těch jaderných nebo zkomplikovat dodávky uhlí do elektráren. Psali jsme zde.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se