Domů
Komoditní trhy
Cena LNG v Evropě klesla na desetitýdenní minimum, pro exportéry začíná být Asie opět lákavějším trhem
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

Cena LNG v Evropě klesla na desetitýdenní minimum, pro exportéry začíná být Asie opět lákavějším trhem

Cena kontraktu na dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) během příštího měsíce, a to včetně přepravních nákladů, dosáhla pro severozápadní Evropu na desetitýdenní minimum. Důvodem je jednak obecný pokles cen na evropských energetických trzích, pak ale také úspěšné navyšování regasifikační kapacity hrající ve prospěch EU, jak uvádí zahraniční energetický portál Montel.

Únorový LNG kontrakt se naposledy obchodoval na úrovni okolo 19,5 USD/MMbtu (cca 72,3 EUR/MWh) a za týden poklesl o 2,2 USD/MMbtu (cca 8,3 EUR/MWh).

„Jde o kombinaci prudkého poklesu evropských cen plynu a pokračujícího nárůstu naší importní kapacity,“ uvedl k cenám LNG evropský obchodník s plynem s tím, že se nálada na trhu zlepšuje.

Ceny energetických komodit počaly v důsledku teplého počasí panujícího v mnoha částech EU na konci minulého roku a počátku toho nynějšího společně s postupným navyšováním disponibilního výkonu francouzských jaderných elektráren klesat. Stav zásobníku s plynem se daří držet EU na dobré úrovni a přestože EU ještě nemá vyhráno, výhled pro příští topnou sezónu se stále zlepšuje.

Evropa navíc masivně investuje do své energetické infrastruktury a dovozní kapacita pro LNG má letos vzrůst o téměř 20 % na celkovou roční dovozní kapacitu na úrovni cca 345 mld. mᶾ.

Pokles evropských cen plynu má nicméně za následek snížení profitability trhu vůči trhu asijskému, jak podotýká Montel. Prémie dodávky z amerického terminálu Sabine Pass do Evropy zahrnující v sobě náklady přepravu a pojištění klesla dle dat pro březen na 0,61 USD/MMbtu. Pro duben se již spread mezi Asií a Evropou vyrovnává a následně se otáčí. Po zbytek roku tak hrají aktuální ceny na trzích ve prospěch dodávek LNG do Asie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se