Domů
Komoditní trhy
Evropská dovozní kapacita pro LNG má letos vzrůst o téměř 20 %
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

Evropská dovozní kapacita pro LNG má letos vzrůst o téměř 20 %

Celková dovozní kapacita pro zkapalněný zemní plyn (LNG) do Evropy by se ve snaze o snížení závislosti na dovozu ruského plynu mohla do konce letošního roku zvýšit o 19 % na 250 mil. tun (zhruba 345 mld. m3). Informaci přinesl zahraniční server Argus.

Jak již koncem listopadu informoval zahraniční server S&P Global, pro nahrazení ruských dodávek zemního plynu do Evropy budou v nejbližších letech klíčové zejména nové německé LNG terminály. Právě Německo bylo v předchozích letech největším dovozcem ruského zemního plynu a po zahájení ruské invaze na Ukrajinu proto významně urychlilo plány na dovoz LNG.Celkem by během následujících 10 let mělo být v Německu zprovozněno deset nových LNG terminálů. Z toho šest do konce letošního roku.

Kromě Německa se o navýšení dovozní kapacity pro LNG snaží i řada dalších evropských zemí. Během nadcházejících týdnů by měl být například uveden do provozu finský LNG terminál Exemplar, který pomůže zajistit dodávky zemního plynu jak do Finska, tak do Estonska a dalších Pobaltských zemí.

Nejen nové terminály, ale také rozšiřování těch stávajících

Francie plánuje kromě zajištění nových plovoucích terminálů, jako je například terminál Le Havre o kapacitě 2,9 mil. tun, také rozšíření stávajících terminálů. Příkladem mají být LNG terminály Dunkerk a Fos Cavaou, jejichž kapacita měla být od začátku letošního roku navýšena o 2 mil. tun.

Zahraniční server Argus dále informoval, že během roku 2023 má být do provozu uvedeno ještě několik dalších terminálů, avšak prozatím s nejasným termínem. Příkladem je italský terminál u města Piombino s kapacitou 3,8 mil. tun, kyperský LNG terminál Vasilikos či řecký terminál Dioriga.

Rozšiřování dovozních kapacit má pokračovat i v roce 2024, kdy je naplánováno rozšíření belgického terminálu Zeebrugge, polského terminálu ve Svinoústí nebo další rozšíření francouzského terminálu Fos Cavou. Pouze tato tři rozšíření mají od prvního čtvrtletí příštího roku navýšit evropskou dovozní kapacitu pro LNG o dalších 6,5 mil. tun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Švančara
13. leden 2023, 13:00

Fx by som dostal za informativnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516