Domů
Komoditní trhy
Ceny plynu byly v USA loni nejvyšší od roku 2008, stále však pouze na zlomku cen v EU
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Ceny plynu byly v USA loni nejvyšší od roku 2008, stále však pouze na zlomku cen v EU

Aktuální energetická krize, která začala tlačit ceny energetických komodit prudce nahoru již v roce 2021, neměla dopad pouze na Evropu, ale i na další části světa. Ceny zemního plynu tak kvůli sílící poptávce po zkapalněném zemním plynu v posledních dvou letech rostly i na trhu v USA. Přestože se loni vyšplhaly na nejvyšší hodnoty od ekonomické krize z roku 2008, ani tak zdaleka nedosahovaly extrémní úrovně, se kterou se loni potýkal trh v Evropě.

Poté, co v roce 2020 ceny energetických komodit zažily prudký propad na všech světových trzích kvůli snížené poptávce vlivem koronavirové pandemie, přišel v letech 2021 a 2022 opak v podobě růstu na extrémní hodnoty. Největší nárůst panoval na evropském trhu, na čemž měl zásadní podíl dramatický pokles dodávek zemního plynu proudícího plynovody z Ruska.

Výpadek dodávek ruského plynu Evropa v loňském roce začala intenzivně nahrazovat dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG), což začalo tlačit ceny nahoru i na jiných světových trzích. Výjimkou nebyly ani Spojené státy americké, kde ceny v obchodním bodě Henry Hub, který je cenovým benchmarkem pro tamní trh, v první polovině loňského roku vzrostly dvojnásobně. I tak dosahovaly zlomku ceny na evropském trhu, které na přelomu června a července překonaly hranici 150 EUR/MWh, přičemž ke konci srpna dokonce atakovaly hodnotu 350 EUR/MWh.

V případě Spojených států se cena plynu s dodávkou v následujícím měsíci v loňském roce vyšplhala nejvýše na necelých 10 USD/MMBtu, což v závislosti na cenovém kurzu odpovídá zhruba 30 EUR/MWh. Toto maximum ceny atakovaly v průběhu srpna, kdy k růstu podle tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration přispěla zejména rekordní výroba elektřiny z plynu. Na rozdíl od Evropy dosahují ceny plynu v USA svého maxima obvykle během léta, a to z důvodu růstu poptávky po elektrické energii pro chlazení, kterou z velké míry pokrývají plynové elektrárny.

Ceny plynu začaly v USA loni postupně růst již od poloviny prvního kvartálu, kdy poptávku podpořilo i postupné zprovozňování nového exportního LNG terminálu Calcasieu Pass, přičemž k začátku května byly v provozu již dvě třetiny jeho kapacity.

Ceny plynu v USA pomohla snížit omezená kapacita pro vývoz LNG

Dalšímu růstu cen paradoxně zabránil jiný LNG terminál, Freeport LNG, který je od začátku loňského června v odstávce po požáru. Terminál Freeport je jedním z největších exportních terminálů v USA a tvoří zhruba 15 % celkové exportní kapacity pro LNG v zemi. Na jeho odstávku přitom zareagovaly cenovým růstem kvůli snížení dostupnosti LNG na globálním trhu i trhy v Evropě.

Po počátečních odhadech, které hovořily o několika týdnech, byla odstávka opakovaně prodloužena a stále není zcela jisté, kdy by terminál mohl obnovit provoz. Na konci loňského roku sice do terminálu opět začal proudit plyn, avšak podobně, jako tomu bylo v létě, mohl být využíván pro výrobu elektrické energie v tamních plynových turbínách a její prodej na trhu. Aktuálně se odhaduje, že by terminál mohl opět začít vyvážet plyn nejdříve v únoru.

Přestože Spojené státy disponují značnou kapacitou pro export zkapalněného plynu, v aktuální situaci stále není dostatečná, aby se tamní ceny výrazně přiblížily evropskému trhu. Do konce roku 2025 by však kapacita exportních terminálů měla vzrůst o dalších 40 %, což by mělo pomoci dále snížit cenový rozdíl mezi jednotlivými trhy, který v posledních měsících opět začal klesat.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se