Domů
Plynárenství
Do LNG terminálu Freeport v USA opět začal proudit plyn, po půlroční odstávce by tak mohl brzy obnovit provoz
Exportní LNG terminál Freeport na jihu USA
Zdroj: Freeport LNG Development, L.P.

Do LNG terminálu Freeport v USA opět začal proudit plyn, po půlroční odstávce by tak mohl brzy obnovit provoz

Do LNG terminálu Freeport, který je jedním z největších terminálů na vývoz zkapalněného plynu v USA, začal podle předběžných dat opět proudit zemní plyn. Terminál by tak v případě zajištění všech potřených povolení zřejmě mohl obnovit provoz do konce měsíce poté, co byl jeho plánovaný restart několikrát opožděn.

LNG terminál Freeport, který leží na pobřeží amerického státu Texas, je s kapacitou 2,1 miliard stop krychlových plynu denně jedním z největších exportních terminálů v USA. Od začátku června je však terminál odstaven, jelikož výbuch a požár, který jej před půl rokem poškodily, si vyžádaly rozsáhlejší opravy oproti prvotním předpokladům. Pro obnovení provozu jsou rovněž zapotřebí souhlas a povolení tamních úřadů, které provozovatel terminálu doposud zřejmě nezískal.

Podle dat společnosti Refinitiv měl v průběhu včerejšího dne začít do terminálu opět proudit zemní plyn, ovšem zatím ve velmi omezené míře 25 milionů stop krychlových za den. Podle agentury Reuters by se tak jednalo o první dodávky plynu do terminálu od letošního srpna, kdy terminál využíval své plynové turbíny pro výrobu elektřiny, kterou následně během vlny veder, kdy tradičně stoupá poptávka po elektřině kvůli chlazení, prodával na trh.

Podle některých účastníků trhu by tak terminál opět mohl odebírat plyn pro výrobu elektřiny. Provozovatel terminálu se sice k dotazu agentury Reuters ohledně obnovení odběru plynu nijak nevyjádřil, avšak zopakoval plány na obnovení provozu po zajištění souhlasu regulátora, ke kterému by mohlo dojít konci letošního roku.

Restart terminálu bude mít znatelný dopad na americký trh s plynem, jelikož exportní kapacita terminálu odpovídá zhruba 2 % těžby zemního plynu v USA. I s odstávkou jednoho z největších terminálů nicméně export LNG z USA zůstává velmi silný, kdy podle agentury Reuters dosáhl v průběhu minulého týdne 13 miliard stop krychlových denně, tedy nejvyšší hodnoty od konce května, kdy byl terminál Freeport ještě v provozu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516