Domů
Energetika v zahraničí
Exportní kapacita pro LNG by v USA měla během tří let vzrůst o 40 %
Exportní LNG terminál Freeport na jihu USA
Zdroj: Freeport LNG Development, L.P.

Exportní kapacita pro LNG by v USA měla během tří let vzrůst o 40 %

Aktuální energetická krize nastartovala napříč Evropou značné úsilí v oblasti rozvoje kapacity pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), pro nové terminály bude nicméně nutné zajistit dodávky plynu na globálním trhu. V posledních měsících tak i řada světových vývozců LNG představuje plány na rozvoj exportní kapacity. Značný růst by z tohoto pohledu měly v následujících letech díky novým terminálům zaznamenat i Spojené státy.

Zatímco do roku 2016 Spojené státy nevyvážely z dolních 48 států v podstatě žádný zkapalněný plyn, během posledních 6 let exportní kapacita spolu s rozvojem domácí těžby plynu zásadně vzrostla. Podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration země k letošnímu červenci disponovala vůbec největší exportní kapacitou na světě.

Spojené státy se rovněž v první polovině letošního roku vyhouply na první příčku, co se týče objemu vyvezeného LNG. Ke konci června nicméně exportní kapacitu značně omezila odstávka jednoho z největších terminálů v zemi, Freeport LNG. Původně několikatýdenní odstávka se přitom již několikrát protáhla, podle současných plánů by terminál měl částečně obnovit provoz v říjnu, plné exportní kapacity by poté měl dosáhnout až během března.

Exportní kapacita USA vzrostla již letos o více než 15 % se zahájením provozu nového terminálu Calcasieu Pass, který dle agentury uvedl do provozu všechny zkapalňovací linky během srpna, tedy rychleji než dle původně plánovaného harmonogramu. Aktuálně jsou v různé fázi realizace další tři projekty – Golden Pass LNG, jehož výstavba probíhá od roku 2019, a terminály Plaquemines LNG a Corpus Christi Stage III, jejichž výstavba byla zahájena letos.

Tyto tři projekty by po svém dokončení, tedy do roku 2025, měly navýšit špičkovou exportní kapacitu USA o dalších 5,7 miliard strop krychlových denně.

Stávající a budované LNG terminály v USA Stávající a budované LNG terminály v USA. Zdroj: EIA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Rejpal
9. září 2022, 00:17

Během příštích let EU může bez problému nahradit veškerý Ruský plyn zbývá jen vysvětli občanům že ho budou kupovat 4x dráž než z Ruska. Ono to samozřejmě povede ke změnám v ekonomice zejména v létě čase zcela určitě nahradí část plynu el. energie v zimě ale problém zůstane. Bohužel naše vláda kromě toho že nesmyslně rozhazuje peníze neudělala žádné zásadní kroky pro rychlé nahrazení dovozu fosilních paliv ani tam kde se to přímo nabízelo tedy nepřijala žádný zákon o využívání odpadního tepla a nespustila stavbu dálkových CZT z jaderných el. ČR v zimě nemá žádnou šanci nahradit zemní plyn jinak než teplem z uhlí nebo jádra a jestli se za 70 let přestaví většina domů v ČR na pasivní stavby s podlahových vytápěním jen teď dost jedno....

Michal K.
9. září 2022, 11:05

jeden z nezelanych dosledkov drahsich energii bude nizsia konkurencie schopnost.

My proste strasne tuzime po sebazniceni

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se