Spojené státy byly v první polovině letoška největším vývozcem zkapalněného plynu
S omezováním dodávek zemního plynovodu z Ruska do Evropy se evropské země začínají stále více orientovat na dovoz plynu v jeho zkapalněné podobě (LNG), dostupnost dostatečných objemů na globálním trhu však stále zůstává otázkou. Díky dalšímu růstu exportních kapacit se Spojené státy americké dostaly v první polovině letošního roku na první příčku v objemu exportovaného LNG, přičemž většina plynu směřovala právě do Evropy. Prodloužená neplánovaná odstávka jednoho z tamních největších exportních terminálů však má významný dopad na aktuální vývoz.
Zatímco ještě před pouhými 5 lety nedisponovaly Spojené státy žádnou zásadní kapacitou pro vývoz zkapalněného plynu, prudký nárůst domácí těžby plynu z nekonvenčních břidlicových ložisek byl doprovázen rovněž výstavbou řady zkapalňovacích terminálů pro vývoz této komodity.
Podle dat mezinárodní asociace CEDIGAZ se tak Spojené státy staly v prvním letošním pololetí největším vývozcem LNG na světě. Podle tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vzrostl průměrný vývoz oproti druhé polovině loňského roku o 12 %, a to na 11,2 miliard stop krychlových denně (bcf/d), což odpovídá celkovému objemu zhruba 57 miliard metrů krychlových (bcm) plynu za toto období.
Měsíční vývoz zkapalněného plynu z USA (leden 2016 - červen 2022). Zdroj: EIA
Za silným růstem vývozu stály dle agentury celkem tři hlavní faktory, a to další nárůst vývozní kapacity díky zprovozňování nového terminálu, růst cen zemního plynu a LNG na zahraničních trzích a silná poptávka po LNG, a to zejména v případě Evropy.
Podle odhadů agentury vzrostla jmenovitá vývozní kapacita Spojených států od loňského listopadu o 1,9 bcf/d, přičemž v případě potřeby dokáží terminály po omezenou dobu zkapalňovat a vyvážet i vyšší objemy. K růstu exportní kapacity přispělo jak zprovoznění nové linky ve stávajícím terminálu Sabine Pass, tak rovněž postupné uvádění do provozu nového terminálu Calcasieu Pass, který bude po plném zprovoznění disponovat celkem 18 linkami.
Denní využití špičkové kapacity pro vývoz LNG z USA (leden 2017 - červen 2022). Zdroj: EIA
K nárůstu vývozu LNG z USA pomohla i zmiňovaná silná poptávka po zemním plynu v Evropě, která letos vyhnala ceny plynu na místních trzích na rekordní hodnoty. Ceny atakují nová maxima i v posledních dnech, kdy Rusko oznámilo další omezení kapacity plynovodu Nord Stream 1 krátce poté, co skončila jeho pravidelná každoroční údržba. Kapacita plynovodu přitom byla omezena na 40 % již od půlky června, nyní budou dodávky sníženy po blíže neurčenou dobu na pouhých 20 % maxima. K nahrazení dodávek ruského plynu by měl pomoci právě zkapalněný zemní plyn, kdy by dovozní kapacita terminálů napříč Evropou měla během následujících let značně vzrůst.
S ohledem na pokles dodávek plynu z Ruska, ke kterému začalo docházet již během posledního kvartálu loňského roku, tak do Evropy letos proudí rekordní množství LNG. Evropa je letos primární destinací pro LNG ze Spojených států, kdy do místních terminálů směřovalo během letošních prvních 5 měsíců přes 70 % celkového exportu ze země.
Na vývozu LNG z USA se nicméně aktuálně negativně podepisuje neplánovaná odstávka tamního terminálu Freeport, která byla způsobena požárem a explozí na začátku června. Výpadek jednoho z hlavních terminálů je tak patrný již na datech o vývozu za červen. Terminál by přitom měl částečně obnovit provoz až k začátku října, návrat k plnému provozu poté jeho provozovatel očekává do konce roku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se