Domů
Komoditní trhy
Energetická krize se velkým dodavatelům nevyhýbá, Uniper si musel půjčit miliardy eur
Trading floor uniper
Zdroj: Uniper

Energetická krize se velkým dodavatelům nevyhýbá, Uniper si musel půjčit miliardy eur

Mimořádná volatilita a růst cen energetických komodit přinutily velké německé dodavatele k zajištění dodatečných finančních prostředků. Mezi společnostmi, které si je v nedávné době musely zajistit jsou mimo jiné německý Uniper, STEAG a RWE.

Přestože ceny energetických komodit v posledních týdnech díky teplejšímu počasí a dovozu LNG poklesly, i nadále se ukazuje, o jak velkou zátěž se pro energetické společnosti jedná. Neplatí přitom, že extrémní ceny energetických komodit dopadají převážně na malé dodavatele. I ti větší mohou mít potíže s likviditou.

O tom svědčí i příklad německého Uniperu. Ten si v souvislosti s vysokými cenami plynu musel zajistit dodatečné úvěry ve výši 10 mld. EUR (při celkové tržní kapitalizaci cca 15 mld. EUR), a to ve výši 8 mld. EUR od mateřské společnosti Fortum a 2 mld. EUR od německé státní banky KfW.

V podobné situaci se ocitla i další německá energetika - STEAG. Přesná částka úvěru sice zveřejněna nebyla, ale údajně se jedná o nižší stovky milionů euro. Obdobně musela navýšit financování i společnost RWE, která ovšem objem dodatečných úvěrů nezveřejnila.

Již v průběhu podzimu na tento problém poukázala společnost Gunvor, která musela některé své pozice zredukovat a zajistit si dodatečné financování ve výši 2,5 mld. EUR.

Dodavatelé doplácí požadavky na finanční zajištění

Důvodem pro vyšší financování ve výše uvedených případech byly vždy požadavky kupujících na poskytnutí dodatečného zajištění (tzv. margin call). Pokud obchodník na forwardových kontraktech (např. rok nebo i více dopředu) prodal elektřinu nebo plyn za cenu nižší, než je aktuální cena na burze, protistrana zpravidla zajištění požaduje pro případ, že dodavatel nebude schopen závazek dodávky splnit.

Výše finančního zajištění se často odvíjí od rozdílu mezi cenou forwardového kontraktu (za kterou došlo k prodeji komodity) a cenou aktuální, čímž je kupující ochráněn před případným pádem dodavatele. Při současném nárůstu ve vyšších desítkách procent, v případě plynu i několik stovek procent, se zejména u velkých dodavatelů může jednat o významné částky. To taky ukazuje příklad německých utilit.

Je ovšem nutné dodat, že se jedná pouze o dočasné zajištění. Ve chvíli, kdy dojde ke splnění závazku (dodání elektřiny nebo plynu) podle zajištěného kontraktu, celý finanční objem zajištění se vrací.

O dalším vývoji rozhodnou teploty do konce zimy

Teploty do konce zimy rozhodnou o tom, zda se v následujících týdnech a měsících vrátí do Evropy extrémní ceny energetických komodit.

Vzhledem k rekordně nízkým zásobám zemního plynu v evropských zásobnících se v případě mrazu mohou ceny posunout opět podstatně výš. Úroveň zaplnění zásobníků je přitom od počátku topné sezóny daleko pod průměrem posledních deseti let.

Přestože se tempo těžby ze zásobníků na konci loňského roku snížilo, zásobníky pokořily 50% hranici zaplnění nejrychleji od roku 2011.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
De Carbon
16. leden 2022, 09:45

Scenar je jasny. Rusko chce napadnout Ukrajinu a EU bude s prazdnymi zasobniky mnohem mene protestovat. Je nutne podotknout, ze ty zasobniky patri i v EU gazpromu. Chytrolini, nebo spis pitomci prodali strategicke zasobniky nepriteli.

Invaze na Ukrajinu bude na vrcholu unorovych mrazu, kdy bude mit rusak nejvetsi paku. A kolaboranti budou tomu tleskat. Tomu se rika had na hrudi.

Lukas
16. leden 2022, 12:50

Nerozmýšľal ste niekedy nad odbornou pomocou, v hlave je všetko v poriadku?

miro novak
16. leden 2022, 16:15

to je vrodene, tzn. neliecitelne.

Josef
16. leden 2022, 19:37

Rusko napade ukrajinu přesně v té chvíli , kdy západ spustí daší pokus o její připojení k Nato. To ostatně platí i pro další státy na hranicích Ruska. Myslím, že po tom co to Putin jasně formuloval je každému jasné co se mu stane , když se bude proti Rusku pachtovat s USA. Jen naprostý hlupák by si nechal za hranicemi vytvořit nepřátele a představa jak se svobodně národy rozhodují o vstupu do Nato je jen propaganda z CIA v Ukrajině západ zosnoval politický puč a o to samé se pokusil v Bělorusku, Turecku a naposled v Kazachstánu. Nevím proč ještě nemáme zákon o zahraničních agentech. Dělá se to tak že někdo zaplatí si nevládní organizace a ty pak v danném státě působí, podkopávají místní režim organizují demostrace, nepokoje,verbují další agenty. Samozřejmě v zájmu svých sponzorů.... a když ten režim tyto organizace zničí je obviněn z porušování lidských práv. Nejlépe se s tím srovnala Čína , která prostě s tou zemí která je k ní nepřátelská totálně přeruší hodpodářské styky to poznala Litva ,( kterou nastrčili aby se ukázalo co se bude dít) u to u země této velikosti zabezre , protože nadnárodní firmy , které ovládají částečně i politické strany vědí , že takový krok od Číny by byl pro ně zničující, kdežto od menších států jako je Bělorusko to tolik nebolí, když zakáže prodej škodovek, takže si na ně troufají. To tyto státy vede k tomu, že se přimknou k Rusku a nebo zeména k Číně a to jak hospodářsky tak politicky takže ve výsledku západ rychle slábne, kdežto Čína i Rusko posiluje.....

TomasH
16. leden 2022, 20:41

Josefe, pošli číslo účtu, pošlu zi něco na letenku do Číny. Ale slib, že pojedeš a ještě lépe, že se nevrátíš.

Omega
17. leden 2022, 11:01

No nevím tenhle scénář mi na Rusko nesedí. Když se podívám na historii toho co se v dané oblasti děje tak bych našim novinám moc nevěřil. Historie - ukrajinská armáda přesunula jednotky k doněcké a luhanské oblasti, rusko na to přesunulo armádu k dané oblasti + severní hranice ukrajiny a začalo tam pořádat cvičení. Tohle není útočná strategie, ale odstrašující strategie. Prostě chtějí zabránit, aby ukrajinská armáda napadla ukrajince v doněcké a luhanské oblasti.

No a ohledně prázdných zásobníků - žádná firma si nenaplní sklady, když neví, že to zboží použije/prodá. Na to můžeme nadávat jak chceme, ale je to ekonomická realita. Dokud byla dlouhodobá smlouva o dodávkách, tak Gazprom plnil zásobníky na úroveň nasmlouvaného odběru. Když skončila dlouhodobá smlouva, tak plní zásobníky podle smluv.

De Carbon
17. leden 2022, 11:25

Cela desetileti se obchodovalo na dlouhodobe kontrakty a pres spot market. Vse fungovalo. Ostatne u ropy to funguje a rusko s tim nema problem. Je divne, ze kdyz bude NS2 schvalen, bude plynu zase jako drive. To jako ze najednou bude spot market zase zajimavy i pro rusaky?

S Ukrajinou mate neco spatne. Rusaci maji vojacky asi na spatnych hranicich. A vychodni Ukrajina je porad jeste Ukrajina. Na svem uzemi si muzou soupat s armadou jak chteji. Ostatne se na tento argument rusko porad odvolava kdyz presouva vojacky k Ukrajine.

Omega
17. leden 2022, 22:00

S Ukrajinou to skutečně mám špatně. Radši budu mít studenou válku mezi doněckou/luhanskou enklávou a zbytkem ukrajiny ve stejném režimu jako byla posledních 5 let (to jest semtam střela a cca 2 mrtví za týden) než aby se to změnilo na plnohodnotnou občanskou válku (to jest 250 mrtvých civilistů denně). A je mi jedno že si nějakej politik v Kyjevě přeje mít území spojené, protože ti kdo tam zařvou jsou ti neozbrojení civilisti, co tam žijí.

A NS2, tak s tím mám taky problém - každej projekt, kterej dostane povolení a staví se podle něho, tak by se měl dokončit podle něho. A ne jako zde, kde si EU v průběhu stavby změnilo pravidla a ihned je retroaktivně použila na tento projekt.

De Carbon
16. leden 2022, 10:32

Jisty stat z vychodu ma jiste umysly proti jinemu statu na vychode. Aby sme se jim moc nepletli do toho umyslu, tak nam ten prvni stat nedodal potrebnou komoditu a mi budeme bez teto komodity mene stourat. Jasny plan a mame zde i takove, kteri to podporuji.

Miloslav Černý
16. leden 2022, 11:45

Ono současné vládnoucí ruské garnituře v čele Putina jde hlavně o udržení prioritně jenom vlastní moci než o zlepšení úrovně obyvatelstva a je schopné jít až za hranu lidských práv dokonce i vlastních obyvatel. Používá vyzkoušenou obvyklou strategii a to je odpoutaní pozornosti svého národa za své hranice vymyšleným nebezpečím či důvodem kdo za to může. Kdyby tak neudělal, jeho vlastní obyvatelstvo by se pro vlastní nesnáze soustředilo více na jeho neschopnost a neochotu řešit vlastní nesnáze, což by mohlo vést ke ztrátě své moci na který mu záleží ze všeho nejvíc.

Nefi
16. leden 2022, 11:50

I. Zajištění na burzách se používá proto, aby se pohledávky a závazky vypořádaly na samotné burze, aby nikdy nedošlo k tomu, že burza zkrachuje nebo bude jednu ze stran honit někde po soudech. (Popisoval jsem již v diskusi týkající se Písaříka). Když například Uniper, nebo kdokoliv jiný prodal forward elektřiny za 50EUR/MWh, tak kupující nesloží celých 50, ale pouze určitou marži např. 10 EUR/MWh. A teď nastane situace, že cena elektřiny klesne na 42 v takovém případě dostane kupující margin call, aby zaplatil 8. Nebo nastane situace, že cena elektřiny stoupne na 60 v takovém případě dostane margin call prodávající Uniper a musí složit deposit např. 10. V zásadě cena elektřiny mínus původních 50 dává marži, která musí být složena na jedné nebo na druhé straně. Margin cally dostaly naprosto všechny energetické společnosti v Evropě bez výjimky. Protože pokud jste prodali elektřinu za 50 a tržní cena je 200, tak těch 150 (zisk protistrany) musíte jako prodávající dodat. Teprve při samotné fyzické dodávce elektřiny kupující doplácí zbytek ceny při zohlednění dříve složených marží.

II. Od nového roku Gazprom výrazně omezil dodávky. To proto, že ke konci roku vypršely některé kontrakty uzavřené v minulých letech přes burzy, huby a ESP a Gazprom nenabídl jiné. Rusko se tímto tlakem snaží donutit, zejména ty poddajnější země k dlouhodobým kontraktům. Jinými slovy jestli bude nebo nebude zprovozněn NS2 je irelevantní, Rusko již několik měsíců opakuje, dodáme plyn jenom, když uzavřete dlouhodobé kontrakty. Dále se Gazpromu vůbec nelíbí, že musí Polsku letos dodat ještě 10 mld. m3 za velmi nízké ceny a hodlá s ním vést arbitráž a donutit Polskou PGNiG k vyšším cenám, což je zajímavé vzhledem k tomu, že předloni jinou argitráž Gazprom s PGNiG prohrál a musel doplácet 1,5 mld. USD. Kromě toho Rusko souběžně vede desinformační kampaň proti Ukrajině s cílem vytvořit informační prostředí, že Ukrajina porušila smlouvu a zbavit se tak kontraktu do roku 2024. Poznámka, když obchodujete s Gazpromem stojí proti Vám nejen jedna z největších firem Evropy, ale i celá síla ruského státního aparátu.

III. Jinak není třeba panikařit. Zásobníky v Evropě jsou sice pod 50%, ale zima je mírná a hlavně externí dodávky jsou rekordní. V minulém týdnu 8,45 mld. m3 (blízko maxima v daném týdnu, loni 7,78), z toho rekordní LNG 2,96, Norsko 2,66, Rusko 1,72 (před rokem to bylo 3,26), Alžírsko 0,68. Finální hodnotu zásobníků až skončí zima odhaduji na 10-20%. Závěr: navzdory výraznému omezení dodávek Gazpromem jsou celkové externí dodávky do EU+UK vyšší než před rokem.

IV. Musel jsem se podívat, jak se jmenuje norský národní tanec. Je to halling. Halling začali v Norsku tancovat a budou tancovat ještě mnoho měsíců a stejně tak v USA, Kataru, Alžírsku, Nigérii, Azerbajdžánu, nebo Trinidadu. Sledujeme oligopolní hru s cílem udržet vysoké ceny. Zisky, které tímto Gazprom přesouvá na své konkurenty jsou značné a ovlivňují toky energetických surovin na celé planetě.

Nefi
16. leden 2022, 12:31

Marže se na konci vrací, abych nebyl špatně pochopen.

minduton
16. leden 2022, 12:57

Povídání sice pěkné, ale zapomínáte na jednu důležitou věc. Rusko samo je velkým spotřebitelem zemního plynu. Sice se mi nepodařilo najít konkrétní údaj o tom, jak velký podíl ze své roční těžby zemního plynu spotřebuje Rusko samo pro sebe, ale budou to patrně vyšší desítky %, dost možná 2/3 z celkové roční těžby. Což není situace netypická pro exportéry fosilních energií obecně ve světě.

Všeobecně se ví, že řadě exportérů ropy a plynu ve světě hrozí, že se během nejbližších let překlopí z exportu do importu, a to právě s ohledem na růst vlastní vnitřní spotřeby.

Chci tím říct, že neznáme veškeré pozadí pohnutek na straně Rusů. Ano, navenek přichází o příjmy, ale je otázkou jak moc je to pro ně relevantní - dost možná jsou ve stavu, kdy zkrátka víc vytlačit na export nejsou schopni. Pak je pro ně z pohledu taktiky velice výhodné ten handycap maskovat za politickou hru, jelikož před potenciálními kupci si mohou hrát na plynové grófy, kteří mohou dodat neurékom, ale....

Čestmír Berka
16. leden 2022, 13:49

Před časem hřímal Žirinovský v ruské Dumě: " Ser. vám na Severní proud 2, plyn potřebují naše města- a zaplatí ho stejně, jako platí Evropa" ( není to přesná citace)

minduton
16. leden 2022, 12:41

Eurotruci v Bruselu si mysleli, že Rusové budou navěky ochotni prodávat zemní plyn v EU za šupové spotové ceny. A aby jim to líp šlo, tak jim ještě ochotně pronajali, či dokonce prodali zásobníky zemního plynu přímo v EU. A ejhle, Rus není ochoten - preferuje otevřeně pouze dlouhodobé stabilní kontrakty. už celé týdny Gazprom nenabízí na spotovém trhu v EU vůbec nic, zkrátka nula. No to jsem zvědav, co se bude dít po konci zimy. Ty zásobníky bude totiž potřeba na příští zimu naplnit zpět (aspoň na 85%), jinak průser.

Jinak, pro neznalé, ty podzemní zásobníky nelze vytěžit až do mrtě. Pokud se vytěží až do mrtě, včetně tzv. "polštáře" (nebo jak tomu plynaři říkaj), tak se ten zásobník defacto nadobro znehodnotí. By mě zajímalo, co se bude dít, pokud by došlo na krizi, zda se bude těžit i ten "polštář".

Lukas
16. leden 2022, 12:56

Take rakúsko dnes už pod 30% zásob, slovensko 40%, česko 49,7%...celková naplnenosť zásobníkov v eu je len 48% a to sa črtá nejake ochladenie buduci tyzden... zdroj agsi . gie . eu bez medzier.

Michal
16. leden 2022, 18:58

Tomu zbytkovému plynu se říká poduškový plyn a slouží k udržení tlaku v horninové struktuře, aby tam nezačala pronikat voda z podloží, protože plyn, aby byl použitelný musí mít velmi nízkou vlhkost.

A ve statistikách zásobníků se uvádí kapacita komerčně použitelného plynu. To znamená, že když je plynový zásobník na hladině 0%, tak ten poduškový plyn je v něm přítomen v plném rozsahu.

Čestmír Berka
16. leden 2022, 14:05

Je logické, že se čerpá ze zásobníků - ten plyn je koupen za za jiné ceny, než se nyní prodává. Gazprom nemá proč plnit své zásobníky - počká si, až bude cena za přepravu nižší. Zboží " na skladě" nevydělává, ale přináší náklady. Nejedná se také o dodávky do Evropy, ale do části Evropy.

Co se týká Uniperu - je to německá firma, z významné části vlastněná polostátní FINSKOU firmou Fortum. A jelikož je také významným INVESTOREM V Nord Stream II .... tak má zájem na jeho zprovoznění stejný, jako Gazprom.

Mimochodem, žalují nizozemskou vládu:

Proč Fortum umožňuje své dceřiné společnosti žalovat nizozemskou vládu?

Nizozemsko se rozhodlo postupně ukončit elektřinu z uhlí do roku 2030. Podle rozhodnutí národního soudu z loňské zimy musí Nizozemsko dodatečně snížit své emise již letos z předchozích 20 procent na 25 procent (ve srovnání s úrovněmi z roku 1990), což by mohlo ovlivnit harmonogram vyřazování uhelných elektráren z provozu. Podle informací, které má Fortum, vede nizozemská vláda jednání se společnostmi, které vlastní uhelnou energii v Nizozemsku.

Uniper nic nenamítá proti ukončení uhelné energie – cílem společnosti je, aby její evropská produkce byla do roku 2035 uhlíkově neutrální. Uniper chce, aby Nizozemsko dodržovalo mezinárodní dohodu o ochraně investic. Mezinárodní smlouva o energetické chartě (ECT) chrání společnosti před jednostrannými regulačními změnami. Smlouvu ECT podepsalo 53 zemí včetně Nizozemska a vztahuje se na všechny energetické technologie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se