Domů
Komoditní trhy
Rusko se v minulém měsíci stalo největším dodavatelem ropy do Indie
Ruský tanker
Zdroj: Farid mernissi / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Rusko se v minulém měsíci stalo největším dodavatelem ropy do Indie

Indie využívá aktuální geopolitické situace k tomu, aby získala energetické komodity s výraznou slevou oproti cenám na globálním trhu. Je totiž zatím stále ochotná obchodovat s Ruskem, přičemž například uhlí nakupuje se slevou až 70 %. V minulém měsíci se pak Rusko stalo největším dodavatelem ropy do Indie, přičemž s největší pravděpodobností nakupuje ropu rovněž s výraznou slevou. Výhledově je nicméně neznámou dopad cenového stropu pro ruskou ropu, které plánují zavést země EU v kombinaci se státy G7.

Jak informoval na počátku tohoto měsíce zahraniční portál The Economic Times, Rusko se stalo největším dodavatelem ropy do Indie, když jeho dodávky surové ropy za měsíc říjen činily v průměru 946 tis. barelů ropy za den (bpd). Rusko tak přeskočilo v pozici největšího dodavatele ropy do země Irák a Saúdskou Arábii.

Před ruskou invazí na Ukrajinu byla Indie marginálním kupcem ruské ropy. To se však rychle změnilo a toky ropy z Ruska se rychle přeorientovaly z dodávek na Západ právě do Indie nebo také Číny.

V minulém měsíci činily dodávky ruské ropy do Indie okolo 22 % z celkového importu do země. Podíl Iráku byl 20,5 %, Saúdské Arábie okolo 16 %. Výhledově však situace není zcela jasná. V platnost od 5. prosince 2022 vstoupí plně jednak embargo EU na dovoz ruské ropy, pak ale především cenový strop pro ruskou ropu v koordinaci se státy G7. Dodržování stropu by mohlo být ekonomicky vymáháno právě po třetích stranách. Z USA zaznívá, že by se cenový strop mohl pohybovat okolo 60 USD/bbl. Součinnost Indie a Číny je však otázkou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Karel Salaj
11. listopad 2022, 15:11

Všichni kupují se slevami, jen my platíme a ještě se máme usmívat a kývat , jak nám dělá dobře mrznout...

Petr Hariprasad Hajič
12. listopad 2022, 10:02

Indie a Čína jsou všichni?

Petr Hariprasad Hajič
12. listopad 2022, 10:09

Indie a Čína si nedá ujít příležitost, jak podojit Rusko. Čtu indické noviny a všeobecně se dá říci, že novináři, média a i indická politika vcelku se přiklánějí na stranu Ukrajiny. Zpočátku tomu tak nebylo. Premiér Módí dal celkem jasně najevo, že nechce, aby Rusko ve válce pokračovalo. Na druhou stranu, pro ně je ten konflikt natolik vzdálený, že dávají přednost řešení vlastních ekonomických problémů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se