Domů
Komoditní trhy
Fyzické dodávky LNG do Evropy během července znatelně poklesly, trh se zemním plynem je napjatý
LNG tanker
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Fyzické dodávky LNG do Evropy během července znatelně poklesly, trh se zemním plynem je napjatý

Dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) na evropské likvidní trhy, jak informuje zahraniční portál S&P Global Platts, meziměsíčně poklesly o třetinu. Do Spojeného království byl během července dovezen pouze jeden náklad. Globální poptávka po plynu značně roste.

Během července došlo k podstatnému snížení importovaného množství LNG do Evropy, přičemž sezónně nižší dodávky klesly, jak meziměsíčně, tak meziročně, o další třetinu.

Podle údajů analytiků Plattsu jsou nynější úrovně dovozu velmi blízké těm, které byly zaznamenány během letošního ledna, kdy spotové ceny LNG v Asii vystřelily na svá rekordní maxima, a to navzdory současným cenám na asijském benchmarku, trhu JKM, kdy je prémie vůči evropským trhům nižší.

Zdroj: Platts - import LNG do Evropy

Měsíční import do likvidních obchodních bodů, konktrétně pak Francie, Španělska, Itálie, Belgie, Spojeného království a Nizozemska, činil celkem 3,12 milionů tun, což odpovídá 4,3 miliardám m³ zemního plynu (ZP). Jedná se tak o třetí nejnižší měsíční import LNG od března 2018.

Pro srpnové dodávky LNG jsou však pro evropské obchodní body vyhlídky mírně lepší, jak uvádí analytici Plattsu, a to vzhledem k prémii JKM trhu nad trhem Spojeného království, která dosahovala v době psaní článku pouhých 0,59 USD. Červencový model celosvětových dodávek však ukazuje, že ani rekordně vysoké ceny ZP v Evropě stále nemusí být dostatečné k tomu, aby se podstatněji zvýšily zásoby ZP v zásobnících před nadcházející zimní sezónou.

Nízké dodávky ZP do kontinentální Evropy

Letní dodávky ZP do kontinentální Evropu ze Spojeného království jsou v letošním roce podstatně nižší, než je obvyklé. Důvodem jsou strukturální změny v nákladech na export ZP, jak vysvětlují analytici.

Z exportu LNG z USA, který dosáhl během července na 7,461 miliard m³ ekvivalentu ZP, putovalo do Evropy pouhých 10,2 %.

Náklady s LNG pocházející z Jamalu pak vyzkoušely poprvé v letošním roce cestu přes Severní mořskou cestu. Evropa pojmula 60 % jamalského exportu, který činil celkem 1,997 miliard m³. Během srpna bude ale produkce částečně omezena z důvodu údržby.

Ruská společnost Gazprom si pak v aukcích nezajistila žádnou dodatečnou čtvrtletní kapacitu na tranzit ZP skrze plynovody přes Ukrajinu a Polsko, a to pro období od října 2021 až do října 2022, jak ukázaly výsledky aukcí.

Ukrajina nabízela pro zmíněné období dodatečnou kapacitu o objemu 9,8 milionů m³/den na měřící stanici Sudzha a dalších 5,2 milionů m³/den na měřící stanici Sokhranovka. Nevyužití aukcí nebylo až tak překvapující vzhledem k faktu, že Gazprom ještě nevyužil od dubna letošního roku měsíčních nabídek na přerušitelnou kapacitu na hranici RU/UA o objemu 63 milionů m³/den.

Gapzrom nevyužil ani nabídku dodatečné kapacity skrze Polsko přes plynovod Jamal. Gazprom tak sází na dodávky skrze nový plynovod Nord Stream II, který má být brzy dokončen.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se