Domů
Komoditní trhy
Montel: Rusko možná obchází zákaz dovozu biomasy do EU skrz Turecko
Dřevěné pelety
Zdroj: D-Kuru / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0-AT (licence)

Montel: Rusko možná obchází zákaz dovozu biomasy do EU skrz Turecko

Od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině byla na Rusko nejen ze strany EU uvalena již řada sankcí, které mimo jiné cílí na energetické produkty. Kromě zákazu dovozu uhlí a surové ropy po moři EU rovněž zavedla i jiné sankce, které se však nedostaly do popředí pozornosti. Jednou z nich je i zákaz dovozu dřevěných pelet a dřeva. Podle serveru Montel se však ukazuje, že by si ruské pelety mohly nacházet svou cestu do EU skrz Turecko.

Vývoz energetických komodit je tradičně jedním z pilířů ekonomiky Ruska, a také jedním z cílů sankcí uvalených za zemi v souvislosti s vedením války na Ukrajině. V dubnu loňského roku EU zavedla embargo na dovoz z Ruska také v případě dřevěných pelet, které následně podle serveru Montel začaly místo do EU proudit do Turecka.

„Dodávky do Turecka z Ruska začaly teprve v červenci 2022, nicméně do konce roku dosahovaly již 200 tisíc tun. Je obtížné říct, zda Turecko spotřebuje veškeré pelety samo, ale pozorujeme, že Turecko v loňském roce značně navýšilo vývoz do evropských zemí,“ uvedl dle serveru Igor Novoselov z ruské analytické agentury WhatWood zaměřené na dřevozpracující průmysl.

Data evropského statistického úřadu Eurostat podle serveru ukazují, že turecký vývoz pelet do zemí EU narostl v období mezi loňským lednem a říjnem osminásobně na více než 82 tisíc tun. V případě Itálie se dovoz více než ztrojnásobil a od druhé poloviny loňského roku Turecko začalo dodávat pelety rovněž na trhy v Dánsku, Německu a Česku.

Oficiální data tureckého statistického úřadu však ukazují značně nižší hodnoty ve srovnání s daty analytické agentury WhatWood, kdy celkový dovoz pelet do země za prvních 11 měsíců měl dosáhnout pouze 64 tisíc tun. Téměř veškerý tento objem měly činit pelety z Ruska a Běloruska. V roce 2021 přitom celkový dovoz pelet do Turecka ze všech regionů dosáhl podle serveru pouhých 37 tun.

Turecká data dále ukazují, že vývoz do všech destinací mezi loňským lednem a listopadem dosáhl 126 tisíc tun. Od července, kdy zákaz dovozu ruských pelet do EU nabyl účinnosti, 87 tisíc tun směřovalo do zemí EU a Spojeného království. Pro srovnání, za srovnatelné období roku 2021 dosahoval turecký vývoz do těchto zemí pouze 13 tisíc tun.

Přebalování ruských pelet v Turecku?

Jeden z ukrajinských obchodníků s napojením na turecký trh s biomasou pod podmínkou anonymity serveru Montel sdělil, že je možné přebalovat dovážené zboží a exportovat jej poté jako turecký výrobek.

„Jednoduše můžete získat místní certifikaci původu, ale zahrnuje to jisté náklady,“ uvedl obchodník s tím, že turecké úřady zatím takovýmto praktikám nezabraňují.

Tento postup serveru Montel potvrdil pod podmínku nezveřejnění jména i jeden ze zástupců tureckého svazu obchodních komor a komoditních burz, podle kterého mohou certifikaci oficiálně získat pelety, které byly v Turecku zpracovány, což zahrnuje i jejich pouhé přebalení.

„Pokud jsou pelet importovány z Ruska jako surový materiál, a poté zpracovány v Turecku, mohou získat tureckou certifikaci původu,“ uvedl nejmenovaný zdroj.

Zákaz EU se vztahuje na zemi původu pelet

Případný reexport ruských pelet skrz Turecko však není v souladu se sankcemi EU, které nezakazují pouze dovoz pelet z Ruska, ale rovněž dovoz ruských pelet z jiných zemí.

„Podle sankcí EU, dovoz dřeva a výrobků ze dřeva – včetně dřevěných pelet – do EU je zakázán,“ sdělil serveru Montel Andre Lenz z německého celního úřadu s tím, že hlavním parametrem je původ produktu a ne země, ze které je dovážen.

Podle Lenze je záměrné porušování zákazu dovozu v Německu trestné a v takových případech by bylo na orgánech činných v trestním řízení rozhodnout o případném zahájení vyšetřování.

Nepřijatelnost takovýchto praktik serveru potvrdily i zdroje z přístavu v Rotterdamu, který je jedním z největších obchodních uzlů v Evropě.

„Pokud jsou tyto pelety prodávány jako turecký výrobek, je to nelegální cesta, jak obejít zákaz dovozu ruské biomasy,“ uvedl Hugo Du Mez, poradce v Rotterdamském přístavu. Další ze zdrojů řekl, že pokud by existovaly náznaky, že lodě převáží pelety s původem z Ruska, nebyly by do přístavu vpuštěny.

Zdroj z italské asociace pod podmínkou anonymity serveru sdělil, že existuje riziko, že pelety ruského původu mohou být stále dováženy do EU skrz jiné země. Přestože je certifikace ruských pelet v jiných zemí technicky možná i legální, dovoz pelet s ruským původem do EU je kvůli sankcím stále nelegální.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se