Domů
Elektřina
Obliba nových německých futures roste, Phelix-DE v prosinci poprvé objemem převýšily Phelix-DE/AT
Elektricke vedeni. Autor: Andrew Imanaka

Obliba nových německých futures roste, Phelix-DE v prosinci poprvé objemem převýšily Phelix-DE/AT

Německé futures kontrakty Phelix-DE, které byly uvedeny na lipskou energetickou burzu EEX loni v dubnu v reakci na plánované rozdělení společné obchodní zóny Německa a Rakouska, získávají na popularitě. V prosinci vůbec poprvé překročil zobchodovaný objem těchto kontraktů zobchodovaný objem futures kontraktů Phelix-DE/AT. 

Obliba nových německých futures kontraktů Phelix-DE nadále roste. Zatímco v květnu letošního roku dosahoval zobchodovaný objem 8,1 TWh, v prosinci bylo zobchodováno 72,9 TWh, což představuje nový měsíční rekord.

Pokračuje tak nastavený trend přesunu likvidity od společného německo-rakouského produktu Phelix-DE/AT k samostatnému německému produktu Phelix-DE.

Podle zveřejněných výsledků obchodování na lipské energetické burze EEX bylo v rámci futures kontraktů Phelix-DE/AT v prosinci zobchodováno 66 TWh.

EEX rozdělení společné německo-rakouské obchodní zóny nedoporučuje

Ačkoliv se lipská energetická burza na rozdělení společné německo-rakouské obchodní zóny zavedením nové produktové řady Phelix DE připravuje, podle výkonného ředitele Petera Reitze se jedná o krok špatným směrem.

Podle Reitze vedou probíhající debaty o možném rozdělení společné cenové zóny Německa a Rakouska k narůstající nejistotě na trhu. Zavedením dlouhodobých kontraktů pro německou oblast k již současným produktům v rámci společné obchodní zóny burza EEX obchodníkům nabídla možnost zajistit se proti budoucím rizikům, ať už bude rozhodnutí ohledně osudu společné zóny jakékoliv.

„Nicméně jsme silně přesvědčeni, že takovéto rozhodnutí by bylo krokem špatným směrem. Naopak silně doporučujeme další integraci evropských trhů s elektrickou energií, jelikož rozštěpení cenové zóny s největší likviditou v Evropě by pravděpodobně vedlo k poklesu likvidity a nárůstu cen za dodávku elektrické energie. Proto se budeme aktivně podílet na dalších jednáních na toto téma,“ řekl v dubnu k případnému rozdělení společné zóny Peter Reitz.

Rakouský regulátor může rozdělení společné zóny oddálit

Rozdělení společné obchodní zóny Německa a Rakouska je plánováno na říjen 2018. Tento krok však není v zájmu Rakouska, jelikož s velkou pravděpodobností povede k růstu cen elektrické energie v zemi. Kromě výrazného nárůstu cen elektřiny země spolu s Bavorskem rovněž argumentuje ohrožením bezpečnosti dodávek elektřiny, což by mělo poškodit tamní průmyslové podniky.

Oddálit rozdělení společné obchodní zóny může rakouský energetický regulátor E-Control, který podal stížnost u Soudního dvora Evropské unie, kdy žádá, aby soud anuloval zamítnutí jeho odvolání u ACER.

Podle serveru ICIS může být soudní stání nařízeno 9 až 12 měsíců po obdržení stížnosti, přičemž rozsudek soud obvykle vydá v období 3 až 6 měsíců po samotném stání. Rozhodnutí evropského soudu tak lze očekávat mezi květnem a listopadem letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516