Domů
Komoditní trhy
Stávky v australských LNG terminálech se odkládají. Evropský trh s plynem však stále čelí nejistotě
LNG tanker Arctic Princess
Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Stávky v australských LNG terminálech se odkládají. Evropský trh s plynem však stále čelí nejistotě

Svaz odborů sdružující pracovníky několika LNG terminálů v Austrálii včera uvedl, že dosáhl předběžné dohody se společností Chevron. Stávky v LNG terminálech Gorgon a Wheatstone, které měly vypuknout dnes, se tak zatím odkládají. Dohoda je předběžná a její přijetí budou muset pracovníci terminálů posvětit. Ceny zemního plynu na evropských trzích však stále zůstávají vysoko, zejména s ohledem na dění na Blízkém východě.

Hrozba stávek v Austrálii, které mohly zásadně omezit dodávky zkapalněného plynu (LNG) na globální trh, byla během léta jedním z nejsilnějších faktorů hýbajících s cenami plynu na evropském trhu. Zatímco v případě terminálu North West Shelf, který provozuje společnost Woodside Energy, hrozba díky rychlé dohodě pominula již v létě, u terminálů Gorgon a Wheatstone se jednávání mezi odbory a společností Chevron značně protáhla.

Pracovníci těchto dvou terminálů dokonce stávky zahájili, nicméně společnost Chevron dokázala zajistit jejich provoz pomocí personálu z jiných zařízení. V září poté byly stávky odvolány a jednání nadále pokračovala. V minulém týdnu však Offshore Alliance, svaz dvou odborových organizací, oznámil opětovné zahájení stávek, ke kterému mělo dojít dnes.

Během včerejšího dne však obě strany oznámily, že po řadě jednání, u kterých sloužil jako prostředník australský regulátor trhu práce, dospěly k předběžné dohodě. Stávky se tedy prozatím odkládají, dohodu je však nutné formálně potvrdit.

"Na včerejší schůzi se členové Offshore Alliance dohodli na pozastavení stávek. Doufáme, že nyní bude možné tuto záležitost ukončit, ale pokud se Chevron pokusí dohodu znovu změnit, naši členové zřejmě nebudou mít jinou možnost než zvážit zahájení stávek," uvedl podle serveru Montel ve středu mluvčí Offshore Alliance Brad Gandy.

Zástupci společnosti Chevron uvedli, že vítají dosažení předběžné dohody s tím, že konkrétní návrhy dohody plánovali předložit ještě během včerejška. O případném přijetí dohody by pracovníci terminálů měli poté hlasovat během příštího týdne.

Ceny plynu na evropském trhu se drží vysoko

Navzdory snížení rizika omezení dodávek LNG z Austrálie zůstávají velkoobchodní ceny plynu v Evropě na zvýšené úrovni. Ceny plynu prudce vzrostly během minulého týdne, a to především v reakci na vyostření geopolitické situace na Blízkém východě po útoku hnutí Hamás na Izrael a odvetných akcích v pásmu Gazy. S ohledem na aktuální dění tak nelze vyloučit, že ceny energetických komodit zůstanou i nadále vysoce volatilní.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se