Domů
Komoditní trhy
Trh s LNG čelil problémům již před COVID-19, spotové ceny v Asii jsou nyní rekordně nízko
Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg

Trh s LNG čelil problémům již před COVID-19, spotové ceny v Asii jsou nyní rekordně nízko

Přestože pandemie COVID-19 sehrála roli při snižování cen LNG, trh již před jejím vypuknutím čelil, dle konzultační společnosti Euroasia Group, problémům v podobě snížené poptávky ze strany asijských kupců, konkurenci obnovitelných zdrojů energie a nadměrné nabídce.

Rekordně nízké spotové ceny LNG

Spotové ceny zkapalněného zemního plynu se v Asii na konci dubna dostaly dokonce poprvé pod 2 USD/MMbtu (odpovídá 6,27 EUR/MWh).

Stejně jako v případě ostatních energetických trhů byl pokles spotových cen zapříčiněn poklesem poptávky způsobené COVID-19, jelikož většina dodávek LNG, především v Asii, je dle konzultační společnosti zasmluvněna pod dlouhodobými kontrakty.

„Spotový trh slouží především k vykrytí krátkodobých potřeb na straně poptávky nebo k vykrytí případného narušení dodávky,“ vysvětluje konzultační společnost.

Spotové ceny LNG již před vypuknutím pandemie dosahovaly rekordně nízkých hodnot v důsledku rekordního růstu produkčních kapacit v posledních pěti letech a nadprůměrně teplé zimy, která panovala v Asii i Evropě.

Obava o poptávku po LNG

Obava o poptávku zkapalněného zemního plynu, především ze strany Číny, existovala už před pandemií COVID-19, a to v důsledku obchodní války s USA a nového plynovodu Síla Sibiře vedoucího z Ruska do severní oblasti Číny.

Růst poptávky po zemním plynu se v Číně zpomalil z 17% růstu zaznamenaného v roce 2018 na 9% růst v roce 2019, který zůstal výrazně za očekáváním vzhledem k povolení vládního tlaku na přechod z uhlí na plyn.

Dodávky LNG během pandemie do Japonska, Číny a Jižní Koreji, třech největších světových dovozců LNG, klesly v porovnání s úrovní před krizí. Ta se měsíčně pohybovala, dle odhadu společnosti, okolo 20 milionů tun (27,2 miliard m³). Jedná se ale také o úroveň zimních měsíců, prosince a ledna, kdy je poptávka nejvyšší.

„Společných 18,1 milionů tun v březnu stále znamená 2% nárůst v porovnání s loňským rokem,“ podotýká Euroasia.

Zástupci Euroasia Group také poznamenávají, že Čína již postupně otevírá svou ekonomiku, Evropa podniká první kroky k oživení svého průmyslu a Japonsko a Jižní Korea se zdají být zdánlivě lépe připraveny a méně zasaženy COVID-19. Proto by měl LNG sektor vyjít z pandemie lépe než například ropný průmysl.

„Ještě před pandemií se očekávalo, že převis nabídky nad poptávkou potrvá nejméně do poloviny 20. let,“ dodala společnost.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.