USA budou v následujících letech usilovat o větší podíl na evropském trhu s plynem

DomůKomoditní trhyUSA budou v následujících letech usilovat o větší podíl na evropském trhu s plynem

Dle představitelů USA by měla na evropském trhu se zemním plynem panovat mezi dodavateli vetší konkurence. Domnívají se, že se Rusko obává nárůstu vývozu zemního plynu z USA.

Podle nejnovějších dat EU bylo Rusko největším dodavatel zemního plynu, stejně jako v roce 2018, také v roce 2019. V prvním pololetí 2019 dosáhl podíl ruského plynu na hodnotu 39,4 %, přičemž plynu z USA činil pouze 3,4 %.

USA, kde se rapidně zvyšují výrobní a exportní kapacity zkapalněného zemního plynu, se snaží získat větší podíl na evropském trhu se zemním plynem právě skrze LNG. Vztahy jsou tak v této oblasti mezi USA a největším dodavatelem plynu do Evropy, Ruskem, napjaté. Představitelé USA opakovaně upozorňují na nezanedbatelnou závislost Evropy na ruském plynu.

Také proto v prosinci loňského roku administrativa Donalda Trumpu oznámila uvalení sankcí na společnosti, které se budou podílet na dostavbě plynovodu Nord Stream II vedoucího z Ruska přes Baltské moře do Německa.

Projekt zastřešuje ruský gigant Gazprom. Jeho představitelé se v lednu letošního roku nechali slyšet, že plynovod z důvodu zmíněných sankcí dostaví samotný Gazprom. Očekávané zprovoznění plynovodu bylo posunuto a ohlášeno na začátek roku 2021.

EU a Rusko sankce odsoudily, přičemž zastupitelé EU reagovali, že by si měli být schopni určit vlastní energetickou politiku. Přesto projekt Nord Stream II čelil silné opozici i mezi členskými státy EU.

Dle Franka Fannona, státního tajemníka USA pro energetické zdroje, se Rusko obává zvyšujících se exportních kapacit LNG od USA. Podotýká, že pro evropské spotřebitele jde o výhodnou situaci, jelikož se vzhledem k větší míře konkurence dají očekávat nižší ceny.

„Rusko vidí, co se děje, pokud jde o vývoz energetických komodit z USA, vidí ceny plynu v USA, které jsou nesmírně nízko, velmi konkurenceschopné a očekávané zdvojnásobení exportních kapacit LNG, takže se obávají konkurence,” pronesl Fannon.