Analytici: Plné zásobníky plynu v Německu energetickou krizi nevyřeší
Velmi mírný začátek topné sezóny spolu s vysokými objemy zkapalněného plynu, které do Evropy v poledních měsících proudí, umožnily naplnit zásobníky plynu napříč Evropou v mnoha případech zcela do plna. V sousedním Německu se sice podařilo naplnit veškerou skladovací kapacitu, podle vyjádření některých analytiků však tato skutečnost neřeší možná rizika na straně zásobování zemním plynem, jelikož případné chladné počasí by mohlo plyn ze zásobníků rychle vysát.
Mírný začátek zimy zatím hraje z pohledu bezpečnosti dodávek zemního plynu během zimy Evropě do karet, kdy se podařilo naplnit zásobníky plynu často na jejich maximální kapacitu, a stejně tak oddálit začátek těžební sezóny.
Na aktuálním vysokém stavu zásobníků mají svůj podíl i dodávky plynu z Ruska, které sice v první polovině letošního roku byly již výrazně nižší oproti minulým letům, avšak stále výrazně vyšší ve srovnání s aktuálními toky. Na tyto dodávky se však Evropa v průběhu této zimy a stejně tak během příštího léta, kdy bude potřeba zásobníky opět naplnit, spoléhat nemůže.
Jednou ze zemí, kterým se podařilo zásobníky před příchodem největší poptávky naplnit na maximum, je i sousední Německo. Podle dat publikovaných organizací Gas Infrastructure Europe (GIE) dosáhly německé zásobníky plného naplnění vůbec poprvé od roku 2011, od kterého jsou tato data dostupná.
„Vysoké stavy naplnění zásobníků by nás neměly ošálit,“ uvedl podle serveru Montel jeden z německých traderů s tím, že německé zásoby o objemu 245 TWh by mohly být rychle vyčerpány v případě chladného počasí.
V období špičkové poptávky během loňské zimy, tedy mezi prosincem 2021 a únorem 2022, dosáhla spotřeba plynu v Německu podle serveru Montel zhruba 400 TWh. Zásobníky v daném období pokryly více než čtvrtinu z tohoto objemu. Před možným rizikem spojeným s chladným počasím varují i další hlasy.
„V roce 2019 se zásobníky začaly rychle vyprazdňovat kvůli příchodu chladného počasí v polovině listopadu a toto by se rovněž mohlo stát i nyní,“ sdělil serveru jeden nizozemský analytik.
Některé „plné“ zásobníky mohou nadále vtláčet plyn
Podle německého síťového regulátora Bundesnetzagentur by však plnění zásobníků mohlo v omezené míře probíhat i nadále, jelikož reportovaná data o naplněnosti nemusí vždy odpovídat fyzickým limitům na straně zásobníků.
„Pracovní objem zásobníků hlášený jejich provozovateli indikuje zajištěnou kapacitu zařízení. Ta ovšem ne vždy odpovídá fyzickým možnostem zásobníků, takže některé zásobníky mohou uložit více plynu. Z tohoto důvodu mohou zásobníky pokračovat ve vtláčení, i když úroveň naplnění dosáhne 100 %,“ uvedl německý regulátor.
Mohlo by vás zajímat:
záměrně žádný článek ohledně stavu naplnění zásobníku neudává, kolik spotřeby je daný zásobník schopen pokrýt, případně suma zásobníků. Zásobníky můžou mít 100% ale když těch 100% vydří 15 minut, tak nic moc teda. ale na oblbnutí populace krásným čísle to stačí...
"Kolik spotřeby je daný zásobník schopen pokrýt, případně suma zásobníků" najedete zde (po odstranění mezery v odkazu): gass. ga/?value=2
Spoiler alert: není to 15 minut ale minimálně 83 dnů bez jakéhokoliv omezení spotřeby a s nereálným 100% omezením dovozu.
Jak souvisí zásobníky v ČR s výdrží zásobníků v Německu?
spotreba za dva mesiace 400, v zasobnikoch je iba 240. Matematicky a pravny expert Blaha a kol. by nam mohol vysvetlit, v com sa odbornici mylia.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuzeNěmecké zásobníky jsou naplněny na 100% = cca 23 miliard m3, víc už zásobníků v Německu není. Roční spotřeba Německa je cca 90 miliard m3. A teď Ivane dávej pozor, zatím to bylo jednoduché, teď ale musíš napnout všechny své mozkové buňky, ono jich moc není, tak ti to nedá zas takovou práci. Kromě plynu v zásobnících proudí plyn do potrubí v EU z Norska, Alžírska a dalších států. A hlavně proudí ze všech terminálů na LNG, včera poslaly do evropských potrubí celkově terminály 400 milionů m3 (pro porovnání NS1 měl maximální kapacitu pouhých 167 milionů m3/den) a to terminály jedou pořád jen na 75% procent svých kapacit. V prosinci navíc jde do provozu první německý terminál. Díky LNG terminálům tak nehrozí v EU nedostatek zemního plynu. Naopak kolem Evropy čekají na vykládku desítky lodí s LNG. Závěr: zásobníky v celé Evropě mají kapacitu cca 20% roční spotřeby Evropy, a budou sloužit jen pro posílení množství plynu jen v zimě při větších mrazech = vyšší potřeba plynu. Ale hlavním zdrojem budou nadále hlavně LNG terminály, které v prosinci, lednu a únoru budou každý den pumpovat do potrubí až 600 milionů m3/den = 18 miliard m3/měsíc + zemní plyn z Norska + Alžírska + ruska (Maďarsko, Rakousko). Tak snad to takto stačí..
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se