Domů
Německo
Aurora: Německé nové plynové elektrárny nebudou spuštěny před rokem 2030
Paroplynová elektrárna Magnum v Nizozemsku
Zdroj: OLE JØRGEN BRATLAND / STATOIL

Aurora: Německé nové plynové elektrárny nebudou spuštěny před rokem 2030

Německo
5 komentářů
20. červenec 2024, 08:36
Jan Budín

Německá vláda doufá, že díky nedávno oznámeným aukcím budou do roku 2030 vybudovány nové plynové elektrárny o výkonu 10 GW. Podle výzkumníků z Aurora Energy Research je nicméně splnění tohoto termínu nepravděpodobné s ohledem na dobu přípravy a výstavby velkých elektráren. Informoval o tom zahraniční portál Montel.

Německá vláda schválila začátkem července dlouho očekávanou strategii pro elektrárny, na základě které budou vypsány aukce na celkem 12,5 GW instalovaného výkonu řiditelných elektráren a 500 MW skladovacích zařízení.

Předmětem prvního kola bude aukce na podporu pro 5 GW nových plynových elektráren připravených na vodík a 2 GW modernizací stávajících elektráren. Tato zařízení musí přejít na provoz se zeleným nebo modrým vodíkem od osmého roku po uvedení do provozu nebo modernizaci. Kromě toho bude vypsáno výběrové řízení na 500 MW instalovaného výkonu elektráren přímo na čistý vodík a 500 MW pro zařízení na dlouhodobé skladování energie.

Ve druhém kole bude vypsáno výběrové řízení na dalších 5 GW nových plynových elektráren. Elektrárny mají být postaveny především v jižní části Německa, aby snížily náklady na redispečink a přispěly ke stabilitě sítě.

Zdlouhavé jednání s Evropskou komisí

Vládní plán na uvedení plánovaných plynových zdrojů do provozu před rokem 2030 tak, aby mohlo dojít k plánovanému odklonu od využívání uhelných elektráren, je nicméně dle výzkumníků z Aurora Energy Research obtížně splnitelný.

"Očekáváme, že k rozvoji plynových zdrojů dojde spíše na počátku 30. let," uvedl analytik z Aurory Nicolas Leicht s tím, že výstavba velké elektrárny zabere obvykle 5 až 7 let.

Hlavním důvodem pro očekávané nedosažení původně plánovaného časového harmonogramu je zdržení vyvolané dlouhotrvajícím vyjednáváním o slučitelnosti navrženého schématu provozní podpory s evropskými pravidly pro veřejnou podporu mezi Německem a Evropskou komisí.

Německo muselo navíc během jednání s Evropskou komisí snížit původní cíl pro nový výkon plynových elektráren zhruba na polovinu.

Financování přes nový poplatek v ceně elektřiny

Financování nového schématu provozní podpory pro řiditelné elektrárny má podle informací zveřejněných zahraničním portálem Clean Energy Wire probíhat skrze nový poplatek v koncové ceně elektřiny, jehož výše prozatím nebyla stanovena. Podle prvotních odhadů by se nicméně nemělo jednat o vysokou částku.

Poplatek by se měl stát součástí aktuálně účtovaného poplatku na podporu elektřiny z kombinované výroby elektřiny a tepla. Jak připomněl portál Clean Energy Wire, daně a poplatky tvoří aktuálně zhruba 27 % koncové ceny elektřiny pro německé domácnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Bob
20. červenec 2024, 12:32

Citát: " a 500 MW pro zařízení na dlouhodobé skladování energie."

Už po několikáté vidím u akumulace jen výkon a ne to podstatnější, tj. objem akumulace v MWh. Nebo jinak řečeno, jak dlouho by ta akumulace mohla dodávat s výkonem 500 MW?

To je nějaký nový trend, zamlčovat to podstatné?

Kromě toho zavádějí nový poplatek za provoz nových plynových elektráren stavěných kvůli výpadkům produkce OZE (především FVE). To máme částečně financovanou dlouhodobou akumulaci, až se přejde na zelený vodík.

Za chvíli můžeme čekat, že budou zavádět další poplatek za akumulaci krátkodobou (akumulátory).

Jaroslav Srba
20. červenec 2024, 20:49

Na webu s názvem "o energetice", by ta z těch důležitějších informací, chybět neměla. Pokud tedy nevypadlo písmenko h nějakým nedopatřením. Že ?

Vladimír Krteček
21. červenec 2024, 08:37

Poplatek, poplatek, poplatek ........ poplatek.

My to vymyslime, odsouhlasime, zakazeme ...... a ostatni to zaplati.

Jako treba poplatek Innogy za "nepredvidatelnost ODBĚRU" a s tim souvisejici odpovednost za odchylku = špatny odhad dodavatele u zakazniku s FVE (je asi jedno, jestli maji nebo nemaji baterie a jak velke - proste vsichni).

Bob
21. červenec 2024, 10:04

Pokud mají ty domácí FVE akumulaci a jejich obchodníci o ní nemají přehled, tak jsou tím méně předvídatelní. Těžko predikovatelně přecházejí z výrobce na spotřebitele a naopak.

Bez akumulace se dá predikovat dle běžné spotřeby (jako u všech odběratelů) + další proměnnou je výroba FVE (předpověď počasí). U těch co mají akumulaci pak je ještě další proměnnou stav nabití aku z minulého dne a kapacita aku. Říká Vám něco matematický pojem kombinace?

Jiná věc je, když (a takové instalace existují) mají obchodníci digitální spojení se svým zákazníkem a mají dokonalý přehled a možnost jeho akumulaci ovládat jak potřebují. Takovým samozřejmě není potřeba účtovat příplatek a určitě ani účtován nebude. Naopak by tam mohl být i nějaký bonus.

Petr prochaska
21. červenec 2024, 13:37

Jednotlivec předvídatelný být nemusí, ale ale pokud zprůměrujete mnoho jednotlivců, tak už statisticky nějaký průměr dostanete.

U jednotlivců s AKU je ta výhoda, že v létě v podstatě jedou jen z AKU včetně noci. To se jednoduše předvídá. Naproti tomu FVE bez akumulace je jednotlivě nepředvídatelná - stačí mrak nebo přeháňka. Statisticky je ale i mnoho FVE bez akumulace po zprůměrování předvídatelné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se